Lassan véget érnek az eredményes athéni olimpia utáni ünnepségek, a legeredményesebb szövetségek és egyesületi vezetők pedig szembesülhetnek a rideg valósággal. A kajak-kenu után a második legeredményesebb olimpiai sportágban, a vívásban például teljesen kiürült a szövetség pénztára.
– Lenullázódtunk… – magyarázza Kovács Tamás, a Magyar Vívószövetség főtitkára. – Ebben az évben százhetvenmillió forint volt a költségvetésünk, százharmincöt- millió állami támogatás, harmincötmillió saját bevétel. A pénzt az olimpiai felkészülésre és a kvalifikációs versenyekre elköltöttük. Szerencsére a decemberi országos bajnokság megrendezésére tartalékoltunk némi pénzt, így az idényzáró viadal nem marad el. A junior Eb-re ugyanakkor a huszonnégy fős csapatból csak nyolc fiatal részvételi költségét fedezi a szövetség, a többi induló kiadásait az egyesületek és a szülők állják. A szövetségnek velem együtt két fő- és két mellékfoglalkozású alkalmazottja van, valószínűleg az idén már nem kapunk fizetést, talán majd jövő februárban hozzájutunk ahhoz, ami megillet bennünket.
Kovács Tamás elszomorítónak tartja, hogy az eredményes olimpia ellenére a legsikeresebb sportágak is nehéz anyagi helyzetbe kerültek, s a gondok jövőre csak nőhetnek.
– Megdöbbenve hallottam, hogy Gyurcsány Ferenc kormánya az élsportot a padlóra akarja küldeni, köszönhetően annak, hogy a tervek szerint drasztikusan csökken az állami támogatás. Úgy látom, mintha szándékosan akarnák tönkretenni a magyar sportot.
A nyári olimpia legjobbjai még pihennek, a téli sportok versenyzői viszont még csak készülődnek a közelgő idényre, amelyben olimpiai kvótát lehet szerezni a 2006-os torinói játékokra. A sílövők közül eddig négyen kvalifikálták magukat a téli játékokra, Szöllősi Ivett, Gottschal Zsófia, Cseke Csaba és Tagscherer Imre. A válogatottak külföldi edzőtáborokban készülnek a közelgő idényre, de a költségeknek csak egy részét fedezi a szövetség, a többit a sportolók állják.
– Évek óta négymillió forint állami támogatást kapunk – mondja Pigniczky Péter szövetségi főtitkár. – Ha a nemzetközi szövetség nem segítené anyagilag a nemzeti szövetségeket, akkor nálunk már nem lennének téli sportok. Az idén például a nemzetközi szövetségtől kétszer annyi pénzt kaptunk, mint az államtól. A jövő nagyon bizonytalan, mert a MOB ugyan elfogadta, hogy 2005-ben a síelők 11,5 millió forintot kapjanak az olimpiai felkészülésre, ám az új sporttörvény szerint az olimpiai bizottság már nem oszthat pénzt.
A magyar sportban az eredményesség egyáltalán nem jelent védelmet az anyagi csőd ellen, ha jelentene, akkor az egyesületek között az olimpián 28,1 ponttal legeredményesebb Bp. Honvéd – teljesítményével a nemzetek rangsorában 24. lehetett volna – szakosztályai nem az életben maradásért küzdenének. A szintén sikeres MTK vezetése is azért harcol, sőt megalázó módon néha már-már kéreget, hogy meg tudja tartani olimpiai bajnokait.
A Gyurcsány Ferenc vezetésével kidolgozott sportstratégia ugyan még nem ismert, de a kormány sporttal kapcsolatos eddigi intézkedései nem sok jót igérnek.
Kapu Tibor: Egy csoda részese vagyok
