Az idén életre hívott Nemzeti Sporttanács szabályzata nem írja ugyan elő, hogy a magyar sport társadalmi csúcsszervezetének ülései zártak, a kívülállók mégis csak Gyurcsány Ferenc kormányfő felszólalását hallgathatták végig, mert utána Vitray Tamás elnök jelezte: a folytatás nem nyilvános.
Az utóbbi hetek felháborodását követően – amelyet az váltott ki, hogy a kormány a versenysport támogatását jövőre az idei 3,5 milliárdhoz képest 850 millióra akarja csökkenteni – nyilvánvaló volt, hogy a hibás terven változtatni kell. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az ülésen bejelentette, hogy a támogatás összege növekedhet. Elmondta, abban mindenki egyetért, hogy több pénz kell. A parlament sportbizottsága a költségvetéssel kapcsolatban több módosító javaslatot fogadott el, amelyek alapján a sportra szánt összeget az eredeti tervhez képest másfél milliárd forinttal megemelnék. Ebből a versenysport 750, a Wesselényi és a Gerevich Közalapítvány 250, a szabadidősport pedig 500 millió forintos plusztámogatást kapna. Ez azt jelentené, hogy a Gerevich-ösztöndíj – amely az élsportolókat és edzőiket támogatja anyagilag – nem csökken, viszont továbbra is hiányzik 650 millió forint a szövetségek működésére és félmilliárd forint az egyesületek támogatására.
Gémesi György, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke találóan jegyezte meg a miniszterelnök bejelentésével kapcsolatban, hogy az emelés ugyan örömteli, de ezzel csak a magyar sport kivérzése lesz lassúbb.
– Megítélésem szerint a versenysport támogatására legalább az idei összeget biztosítani kellett volna – így Gémesi György. – Furcsa, hogy először elvettek a sporttól négymilliárdot, utána pedig vissza akarnak adni másfelet, amellyel a hiányt természetesen nem lehet pótolni.
Gémesi elmondta még, elment a tegnapi tanácskozásról a jövő évi költségvetési tervezet tárgyalása előtt, mert törvénysértő, hogy nem a Nemzeti Sporttanács tett javaslatot az elosztásáról, csak utólag véleményezheti azt.
A tizenöt fős tanács megvitatta a Nemzeti Sporthivatal előterjesztését a nemzeti sportstratégiáról. Berényi János, a Nemzeti Sportszövetség elnöke a tanácstagoknak átadta a hatvanöt sportszövetség által kezdeményezett sportfejlesztési tervet, amely azért készült, mert az anyagi támogatás soha nem látott mélységbe süllyedt, miközben az élsport világra szóló sikereket ért el az athéni olimpián.
A helyzet komoly
Közleményt adott ki a zárt ülést követően a Nemzeti Sporttanács, amelyet a Nemzeti Sporthivatal (!) sajtóirodáján keresztül hozott nyilvánosságra. A dokumentum kevés új ténnyel operál, így aztán vagy a nyilvánosságot nem veszik komolyan az érdekeltek, vagy a magyar sport helyzetét. Íme a szöveg: „Vitray Tamás elnökletével a Nemzeti Sporthivatal által elkészített sportstratégia első nyilvános vitaanyagáról és a 2005. évi költségvetés sportfejezetéről tartott ülést a Nemzeti Sporttanács. A találkozás elején részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. Felszólalásában kiemelte a sok szálon futó sporttámogatási rendszert, és kérte a tanács tagjait, tegyenek javaslatokat arra is, hogyan lehet az állami költségeken túl más forrásokat is bevonni a sportba, valamint átláthatóbbá tenni a pénzek mozgását. A kormányfő jelezte: lát lehetőséget arra, hogy a költségvetés módosító javaslatai révén 1-1,5 milliárd forinttal bővüljön a sportra szánt összeg a jövő évben, de kérte a jelenlévőket, hogy ne csak lobbizzanak a sport érdekében, hanem a parlament előtt is támogatható, meggyőző érveket fogalmazzanak meg. Gyurcsány Ferenc nyilvános beszéde után zárt körben folytatódott a Nemzeti Sporttanács ülése, amelyen jelen volt dr. Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal elnöke is. A megbeszélés során a tanács tagjai módosító javaslatokat tettek a nemzeti sportstratégia vitaanyagához, amelyeket 2004. november 20-ig írásban is benyújtanak. A módosító indítványokkal kiegészített, remélhetőleg konszenzuson alapuló nemzeti sportstratégiát a sporttanács következő, előreláthatólag 2004. december 20-i ülésén tárgyalja majd újra, és azt jóváhagyva társadalmi vitára bocsátja.”