Így doppingolnak, így védekezünk

D o p p i n g Annus Adrián és Fazekas Róbert január 16-án megkapja az athéni olimpia aranyérmét, de arról egyelőre nincs szó, hogy Jacques Rogge NOB-elnök akasztaná a nyakukba szemlesütve. A Magyarok Világszövetsége kezdeményezésére a Csá Boy Fan Club csak a hivatalos medál valósághű másolatát adományozhatja. Az athéni játékokról doppingvétség miatt kizárt két atléta mindenesetre az eredetit is magáénak követeli, mint ahogy az ezüstérmétől megfosztott Gyurkovics Ferenc súlyemelő is a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS) keresi az igazát. Bár az éves sportnaptár nem jegyzi, Lausanne-ban februártól kemény meccsek várnak ránk.

2005. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába nyertünk nyolc aranyérmet, az athéni olimpia főleg attól a kettőtől marad emlékezetes számunkra, amit elvesztettünk. És akkor ott van még az elvett ezüst és a két további doppingvétség a súlyemelés versenyein – Kecskés Zoltáné és Kovács Zoltáné –, az a hatalmas malőr, hogy az öt esettel mi buktuk a legnagyobbat a 201 nemzet között. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság kódexe alapján részletkérdés, hogy effektíve csak Gyurkovics és Kecskés bukott meg, Annust, Fazekast és Kovácsot elégtelen (magyarul: keveset pisiltek) vagy az utólag mintaadás megtagadása miatt zárták ki a versenyből; a lényeg, hogy a szabályok szerint mindannyian doppingvétséget követtek el. Lehet persze hivatkozni arra, hogy az athéni laborban fejetlenség uralkodott, hogy megvolt a lehetőség a már levett minták elcserélésére (ami vélhetően igaz is), a kisebb-nagyobb eljárási szabálytalanságokra, amelyek valóban voltak, az időnként megalázó bánásmódra; de kérdés, hogy Lausanne-ban mindez mennyit nyom a latban. Nemzetközi összeesküvést kiáltani, mert már ilyet is hallhattunk, komoly bizonyíték nélkül mindenesetre megmosolyogtató…
Ami a történtek eddigi kivizsgálást illeti, a Magyar Atlétikai Szövetség sokadik nekifutás után Annust felmentette, Fazekas viszont egyéves eltiltást kapott. (Az első tárgyaláson még mindkettőjüket két évre tiltották el, ám a sportolók fellebbeztek.) Persze ez egyelőre nem volt több kutyakomédiánál, hiszen a végső szót a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) mondja ki, amely egyelőre vár a Nemzetközi Sportdöntőbíróság határozatára. Tény, hogy az IAAF szabályai alapján Annus nem vétkes és Fazekas sem számíthatna súlyos büntetésre. A két pozitív mintát produkáló súlyemelő feje felett viszont kétéves eltiltás „lebeg”.
A Nemzetközi Sportdöntőbíróság Annust február 8–9-re, Fazekast február 10–11-re rendelte Lausanne-ba, s az ügyükben elméletileg akár már a jövő hónapban ítélet születhet. De erre azért ne vegyünk mérget. A három bíróból álló testület döntése mindenesetre jogerős, fellebbezést többé már nem lehet kérni.
A CAS egy hónapja a bolgárok nagy sztárjára, az olimpiai bajnok súlyemelő Galabin Bojevszkira húzta rá végérvényesen a vizes lepedőt, elutasítva Sydney 69 kg-os aranyérmesének fellebbezését. Bojevszki még egy 2003. szeptemberi vizsgálaton nem a saját vizeletmintáját adta le, s mivel ez már a második doppingvétsége volt, jogerősen nyolcéves eltiltást kapott.
Visszatekintve a korábbi időkre, a pereskedések krónikájából emeljük ki az „úttörő” Dieter Baumann esetét is, annál is inkább, hiszen az 1992-es olimpián 5000 méteren győztes német atléta hadakozásával és hihetetlen sztorijával három éven keresztül biztosított magának megjelenési lehetőséget a sajtóban. Baumann-nál 1999 végén két elvégzett doppingteszt is pozitív eredményt hozott, a versenyző azonban ártatlannak vallotta magát, s azt állította, valaki a fogkrémébe csempészte bele a nandrolon nevű szteroidot. Baumann ismeretlen tettes ellen feljelentést tett súlyos testi sértésért, a bíróságokon kereste az igazát, s volt, hogy éppen el volt tiltva, volt, hogy nem. Sydneyben azonban nem engedték rajthoz állni. A 2002-es müncheni Eb-n már futhatott, 10 000-en ezüstérmes lett, s amikor egy év múlva egy németországi utcai rendezvényen elbúcsúzott, 50 ezren ünnepelték a „fogkrémes Baumannt”.
Ahhoz, hogy a doppingellenes harc új fejezetekkel bővüljön a bíróságokon, tulajdonképpen két tényező kellett. Egyrészt a NOB élén már láthatóan megfáradt Samaranch elnököt váltó Jacques Rogge karizmatikus személye a rendteremtés szilárd elhatározásával, másrészt a THG-botrány kipattanása. 2003 júniusában egy, a „buliból” valószínűleg kimaradó amerikai atlétaedző az Egyesült Államok doppingellenes bizottságának (USADA) elárulta, hogy számos atléta új, a használatban lévő vizsgálatokkal kimutathatatlan szteroidot használ. Az információi alapján azonban sikerült analizálni a többnyire csak THG-ként említett tetrahidrogesztrinont. A botrány először a 100 méteren Európa-csúcstartó brit Dwain Chamberst söpörte el, majd a dominóeffektusban sorban dőltek meg az amerikaiak is. Hogy most csak a legnevesebbet említsük, a párizsi vb-n női 100-on és 200-on is győztes Kelli White bizonyítottan csak modafinillel bukott le, de az USADA vizsgálódásai, valamint a THG-t kifejlesztő Balco laboratóriummal kapcsolatban végzett szövetségi nyomozás során egyértelművé vált, hogy White is élt a szerrel.
Precedensértékű az egyik legújabb eset, a női 200-on fedett pályás világbajnok Michelle Collins nyolcéves eltiltása. Collins ugyanis az első olyan atléta, akit annak ellenére találtak bűnösnek, hogy soha nem bukott le doppingvizsgálaton. Az észak-amerikai sportdöntőbíróság az ő esetében közvetett bizonyítékok alapján döntött.
És ez alapján bizony komoly félnivalója lehet Marion Jonesnak is, aki Sydneyben még öt érmet, közte három aranyat nyert, Athénban viszont semmit. Először volt férje, a súlylökő világbajnok C. J. Hunter közölte a nyilvánossággal, hogy Jones doppingolt. (Hunterről éppen a sydneyi játékok előtt derült ki, hogy egy két lábon járó szteroid- raktár.) Arra is van bizonyíték, hogy Jones is a Balco ügyfelei közé tartozott, ráadásul a cég tulajdonosa, a THG-botrány fővádlottjának számító Victor Conte december elején az ABC televízió műsorában azt mondta, hogy Jones többször előtte adott be magának növekedési hormont, ráadásul a 2000-es sydneyi ötkarikás játékok előtt megkezdett, s 2001 szeptemberéig tartó „kúra” során EPO-t, THG-t és inzulint is szedett. Jones persze rágalmazásért azonnal beperelte Contét, nem kevesebb, mint 25 millió dollárra. Meg kell említeni, hogy a versenyző jelenlegi élettársát, s 100-on világcsúcstartó Tim Montgomeryt szintén szorongatják, s bár konkrét bizonyítékok egyelőre ellene sincsenek, ennek ellenére, lásd Collins esetét, őt is szívfájdalom nélkül eltilthatják.
A Jones-ügy kivizsgálására Jacques Rogge már felállított egy bizottságot, ami jelzi, hogy nem ismer tréfát. Amit mi is megtapasztaltunk. S bár a bíróságra még mehetünk, nagy a gyanúnk, hogy széllel szemben nem lehet…; s különben is, Athénban kellett volna.



Nem fizetnek az edzőknek. A Nemzeti Sporthivatal egyelőre nem folyósítja azon edzők olimpiai jutalmát, akiknek a sportága Athénban doppingbotrányba keveredett, függetlenül attól, hogy a trénerek tanítványai az 1–8. helyen végeztek. Fejér Géza (a diszkoszvetésben 2. Kővágó Zoltán után) 4 millió, Németh Pál (Pars Krisztián, kalapácsvető, 5.) 2 millió, Vona Attila (Zsivoczky Attila, tízpróbázó, 6.) 1,5 millió, Bagyula István (Vaszi Tünde, távolugró, 8.) félmillió, Likerecz János (Likerecz Gyöngyi, súlyemelés, 4.) 3 millió, Imrő Dezső (Varga Viktória, súlyemelő, 4.) 3 millió, Glückmann Pál (Feri Attila, súlyemelés, 7.) 1 millió forintjára vár. Baczakó Péter esete annyiban különleges, hogy a második helyezett súlyemelő Krutzler Eszter, a hetedik Tancsics László és a megbukott Kovács Zoltán is az ő tanítványa, kérdés, hogy az érdem vagy a „bűn” a nagyobb. A Nemzeti Sporthivatal arra hivatkozik, hogy a jogos összegek folyósítása előtt megvárja a Nemzetközi Sportdöntőbíróság határozatát, az ügyek teljes tisztázása érdekében. Ami azonban meglehetősen furcsa álláspont, mert Lausanne-ban csak a konkrét doppingeseteket vizsgálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.