Egyesben, kettesben, egyenesben

Kajak-kenu Kovács Katalin számára 2004 viharosan telt el. Szakmailag és érzelmileg egyaránt. Közös vonás, hogy a felhők a víz, a kajakozás felől támadtak, ugyanakkor olimpiai és tizenkétszeres világbajnokunk magánélete tavaly is kiegyensúlyozott volt az egykori kenus klasszis, Hoffmann Ervin oldalán. A dicsőséglista, az aranyéremmel zárt athéni olimpia másfelől azt mutatja, a vihar nem terjedt ki, s még az óévben ugyanott elült, ahol feltámadt: Fábiánné Rozsnyói Katalin mellett. Kovács Katalin úgy döntött, továbbra is, immár tíz éve, a kajakosok Kati nénijével készül – a nagy vetélytárs, kétszeres athéni bajnok Janics Natasa társaságában. Tőle külön, egyesben és vele együtt, kettesben is, de ami mindennél fontosabb: újra egyenesben.

2005. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az edzőnő és három tanítványa – Kovács és Janics mellett Keresztesi Alexandra – vasárnap Sevillába indul háromhetes edzőtáborozásra. Apró szépséghiba, hogy csak az indulás és az érkezés, az oda-vissza repülőjegy biztos, avagy biztosított, mert a megkurtított sportköltségvetés miatt még olimpiai bajnokoknak sem járnak méltó körülmények.
– Megfelelő szállás híján tényleg maguk főzőcskéznek majd Sevillában?
– Valóban, úgy tűnik, hogy így lesz. De ehhez már Szolnokon hozzáedződtünk, előfordult, hogy ott is csak ebédet kaptunk, s a vacsorát magunk készítettük. Szóval, nem olyan nagy gond, de persze azért jobb, ha az embert kiszolgálják.
– Olimpiai bajnokként nem tartja méltatlannak ezt a bánásmódot?
– Nem így fogalmaznék. Furcsa, hogy egy ilyen sikeres sportágban ez előfordulhat. Nem esik le az aranygyűrű, nem tartom magam különleges embernek, de egy kényelmes meleg vízi edzőtáborozást talán megérdemelnénk.
– Mégis ez lehet a felkészülés könnyebbik része. Különösen szeptemberhez képest, amikor még azt sem tudta, hogy egyáltalán folytatja-e, s ha igen, akkor Fábiénné mellett-e. Mi döntött a kajakozás javára? Köztudott, hogy a családalapítási vágy erős riválisa volt a sportkarriernek.
– Végleg semmiképpen sem akartam abbahagyni a kajakozást, szeretnék ott lenni Pekingben. Négy év azonban nagy idő, babát pedig már régóta szeretnék, logikusnak tűnt, hogy az olimpia után álljak le. Az észérvekkel szemben mégis az érzelmeimre hallgattam, egyelőre nem tudok meglenni a sport nélkül. Ami azonban nem jelenti azt, hogy Pekingig megállás nélkül kajakozom.
– Remélem, nem sértődik meg: anyagi szempontok is befolyásolták? Az olimpiai arany gyümölcsét legfeljebb négyévente egyszer lehet learatni.
– Athén után nem akadt újabb szponzorom, a régiek azonban egytől egyig rám bízták a döntést. Sőt, mintha inkább a gyermekvállalásra buzdítottak volna. Ennek ellenére, nem tagadom, a pénz is szerepet játszott, még ha nem is a legfontosabbat.
– Athén után szinte mindenki kész tényként kezelte a szakításukat Fábiánnéval. Merre vezetett a visszaút?
– Nagyon sok mindent kellett mérlegelnem. A kajakozással kapcsolatban mindenekelőtt azt, hogy tudok-e Natasával együtt készülni. Riválisként már az olimpia előtt is kerültük egymást az edzéseken, s ez további négy évig nem mehet így. Sok mindent kellett tisztázni. Ezért elmentem Kati nénihez és Öcsi bácsihoz (Fábián László, Melbourne olimpiai bajnoka – a szerk.) kibeszélni a múltat. Ennek eredményeként döntöttem úgy, hogy továbbra is velük edzem.
– Menni fog? Tavaly az első válogató után az olimpiával bezárólag, finoman fogalmazva, nem ettek egymás tenyeréből.
– Előtte viszont kilenc évig tökéletes harmóniában dolgoztunk együtt.
– Nem érzi úgy, hogy korábbi társait, Szabót, Viskit és Bótát cserbenhagyta? Állítólag még ön javasolta, hogy szegődjenek Csipes Ferenchez.
– Ez akkor még csak ötlet volt, gondolkoznunk kellett, hogy ha Kati nénivel nem, akkor kivel készüljünk tovább. Ám azt is elmondtam nekik, hogy elmegyek Kati néniékhez. Nem érzem úgy, hogy cserbenhagytam volna őket, de elismerem, a magam érdekét én is szem előtt tartottam.
– Döntésében Kolonics György is szerepet játszott azzal, hogy ebben az idényben ő is Fábiánnénál készül?
– Igen, Kolóra évek óta felnézek, szerintem ő a legprofibb a kajakosok és a kenusok között.
– S Fábiánné mivel győzte meg?
– Nagyon mély beszélgetés volt, olyannyira, hogy az kizárólag magánügy.
– Egyenes beszéd. Hadd kérdezzem akkor a tapasztalatairól! Novemberben álltak ismét edzésbe, mi változott a korábbiakhoz képest?
– Elsősorban én változtam. Nem akarok mindenáron a végletekig elmenni. Sem testileg, sem lelkileg. Végzem a dolgomat, ahogyan kell, s csakis az hajt, hogy sikeres akarok lenni.
– Bizonyítani akar?
– Igen, de elsősorban kifelé.
– Vissza akar vágni Janics Natasának?
– Természetesen, ahogy ő is nyerni akar ellenem. De nemcsak egyesben versenyzünk majd, hanem együtt, kettesben is.
– Jókedvűen, egymás iránt töretlen, sőt inkább megerősödött bizalommal?
– Miért ne?
– Tehát mondhatjuk, hogy nemcsak egyesben és kettesben, hanem egyenesben is?
– Igen, úgy érzem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.