Csörték után, asszók előtt

V Í V Á S Vívóválogatottunkból tegnap kivételesen senkit nem kellett megfenyíteni, mindenki megbékélt a zalaegerszegi szobabeosztásokkal, és olyan sem akadt, aki a tiltó szó dacára még elugrott volna Szófiába. Az utóbbi napok „balkáni” történései alapján ezek kifejezetten örvendetes hírek, de azért reméljük, a zalai megyeszékhelyen ma kezdődő Európa-bajnokságról még jobbakról is beszámolhatunk.

2005. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Férfi tőrben jó ideje már az apró nemzetközi sikereket is nagyra kell értékelünk, így azt különösképpen, hogy Juhász Attila a 2001-es Eb-n egyéniben bronz-, a 2003-ason pedig csapatban ezüstérmet szerzett. A hónap közepén viszont már úgymond amatőrként, munka mellett készülve nyerte meg a magyar bajnokságot, és lett csapattag. A bántás szándéka nélkül mondjuk, részéről sajnos az is az amatörizmust tükrözte, amikor múlt csütörtökön azzal szembesítette Szabó Bence szövetségi kapitányt, hogy ő inkább a családjával szállna meg Zalaegerszegen, nem pedig a válogatottal együtt. Ebből a „csörtéből” csak a versenyző jöhetett ki vesztesként, akinek ugyan nem kell a közös szállásra beköltöznie, de most már az Eb-vel se foglalkoznia, Szabados Gábor vív majd helyette.
Decsi Tamás helyett kard egyéniben pedig az eredetileg tartaléknak jelölt Kósa Miklós, és a BSE versenyzője még örülhet is, hogy a csapatból nem penderítették ki. Történt, hogy Decsi múlt pénteken Szabó Bence tiltása ellenére indult el a szófiai Világkupa-versenyre, a „szökésben” egészen az országhatárig jutott el, onnan fordult vissza. A bepöccent szövetségi kapitány pedig úgy döntött, hogy a válogatott Marco Polója a szombati csapatversenyig kipihenheti utazása fáradalmait, a szerdai egyénire nem nevezi. Holott a sajtótájékoztatón ő maga mondta, hogy jelenleg Decsi a második számú magyar kardozó, és ez annak fényében különösen értékes cím, hogy az első az olimpiai ezüstérmes Nemcsik Zsolt.
Aki a kétszeres olimpiai bajnok Nagy Tímea nélküli csapatunkban további athéni ezüstérmeseinkkel, vagyis férfi párbajtőrcsapatunk tagjaival cipeli az éremszerzési elvárás jelentette terhet. A hivatalos célkitűzés három érem, közte egy arany itthon tartása. Nemcsik szerint a hazai pálya nem még egy púp, őt inkább feldobja; az talán kevésbé, hogy a számában a lehető legerősebb mezőny jött össze. Itt van az utolsó három egyéni olimpiai bajnok, az Athénban őt minimális különbséggel legyőző olasz Montano, a román Covaliu (2000), az orosz Pozdnyakov (1996), s még a regnáló világbajnok ukrán Lukasenko (2003) is. A címvédő Pozdnyakov, akinek négy olimpiai aranya van, az utóbbi húsz év legjobb vívója, s ez alatt nem csak a kardozókat értve. Szóval, Nemcsiknek nem lesz könnyű dolga…
Párbajtőrcsapatunknak, azaz Boczkó Gábornak, Imre Gézának, Kovács Ivánnak és Fekete Attilának (ő Kulcsár Krisztián helyére került be) sem, hiszen nekik az Eb legsűrűbb mezőnyében, 23 együttes és 99 egyéni induló között kellene nagyot alakítaniuk. Viszont az athéni döntőben fölénk kerekedő franciák csak a második csapatukkal futottak be Zalába, ami egyébként nem általános: az olaszok és az oroszok nem hagyták otthon az ászaikat, előbbiek négy, utóbbiak hat olimpiai bajnokkal érkeztek.
Ami az esélylatolgatásoknál mindig mértékadó világranglistát illeti, öt versenyzőnk található az első tízben: Nemcsik 3., Imre 7., női tőrben Mohamed Aida 2., Varga Gabriella 6., Knapek Edina pedig 10., de mivel az olimpiáktól és a világbajnokságoktól eltérően az Eb-n mindenkinek vívni kell a selejtezőcsoportokban, s majd az itteni mutatók alapján lehet felkerülni a táblára, ennek rangsornak most gyakorlatilag nincs jelentősége.
Csak annak lesz, ami mától hat napon át esténként az eredményhirdetéseknél áll elő.

ELNÖKVÁLASZTÁS. Az Eb-hez kapcsolódva kerül sor szombaton az Európai Vívószövetség (CEE) tisztújító kongresszusára. Az elnöki posztra a jelenlegi első számú vezető, a CEE-t 1996 végétől irányító Kamuti Jenő, valamint az orosz Aliser Uszmanov és a brit Keith Smith nyújtott be pályázatot. Ám elvileg létezik egy megállapodás, amely szerint Kamuti és Smith „csak” alelnök lenne, s visszalép a sportágnak megválasztása esetén már az első évben 1,5 millió eurót folyósító orosz üzletember javára. Uszamanov egyébként a szakmai irányítástól távol tartaná magát, s hihetünk neki, mert a moszkvai Nagy Színházat éves szinten állítólag ötmillió dollárral támogatja, de még soha nem szólt bele a szereposztásba.




Az Európa-bajnokság programja:

kedd: férfi tőr egyéni, női kard egyéni;
szerda: női párbajtőr egyéni, férfi kard egyéni;
csütörtök: férfi tőr csapat, női kard csapat;
péntek: férfi párbajtőr egyéni, női tőr egyéni;
szombat: női párbajtőr csapat, férfi kard csapat;
vasárnap: férfi párbajtőr csapat, női tőr csapat

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.