A magyar válogatott az elmúlt három vb bármelyikén világbajnok lehetett volna: 1999-ben Norvégiában balszerencséjére már a negyeddöntőben összeakadt a bombaerős, ráadásul a játékvezetők támogatását is élvező házigazdával, 2001-ben szakmai és pszichikai gondjai miatt önmagát forgácsolta szét, 2003-ban pedig a már agyonnyert finálét a hajrában elveszítette a franciákkal szemben. A közelmúlthoz képest így a ma kezdődő viadalra szerénynek tűnhet a hivatalos célkitűzés, az első hat közé kerülés, de több okból is ez a realitás. Egyrészt, mert ahogy az olimpia utáni esztendőben megszokott, zajlik a generációváltás, a két évvel ezelőtti keret kilenc tagja hiányzik majd Szentpétervárról. Kulcsár Anita, Radulovics Bojana, Farkas Ágnes, Pigniczki Krisztina, Lovász Zsuzsanna, Bohus Beáta kiesését a földkerekség bármely csapata megsínylené, de például a skandinávoknál jóval nagyobb a merítési lehetőség, mint nálunk.
A visszafogottság másik oka a sorsolás, no meg az orosz kapitány, Jevgenyij Trefilov, aki, alig élve a rendezőnek biztosított kedvezménnyel, nem látott tovább az orránál, azaz a csoportjánál, és a nehezebb ágat választotta. Ha a keretes írásunkban közölt csoportbeosztásra tekintünk, és hozzáteszszük, hogy minden hatosból 3-3 együttes jut tovább, és játszik keresztbe A-B és C-D osztásban a középdöntőben, nyilvánvaló: feltételezve, hogy a gyengébbnek ítélt riválisokat sikerül legyőzni, a hatba kerüléshez a koreai, norvég, orosz trióból egy, az elődöntő eléréséhez viszont már két vetélytársat kellene megverni. Így kalkulál Németh András szövetségi kapitány is:
– Nagyon pontos és könyörtelen a számítása. Leginkább az oroszoktól tartok, és nemcsak azért, mert ők a házigazdák, hanem azért is, mert a játékosaik egyszerre hatalmas termetűek és gyorsak. A koreaiakról sokat nem tudok, mert a Világkupán látott védekezésük elég passzívnak tűnt, de szerintem csak „etették” a kémkedőket. Azt hiszem, a vb-re megnyitják a falukat, és sokkal veszélyesebbek lesznek. Talán a norvégok ellen a legjobbak az esélyeink, de ez már a középdöntő, és arról se feledkezzünk meg, hogy a csoportban ott vannak a szlovének, akik a mi kiverésünk árán akarnak továbbjutni, és az angolaiak, akik egy ideje már Európában készülnek, nem is akármilyen előjelekkel.
Az ellenfelek legalább a fokozatosság elvét betartva következnek. Bár a vb-nyitány külön műfaj, de Ausztrália ma még csipetnyi gondot sem okozhat; holnap Angola ellen szoros és talán zaklatott kezdés, de normális esetben kötelező győzelem várható; Szlovénia – úgy, mint két éve – időrendben a harmadik játszótárs, és megint a mérleg nyelve lehet, a továbbjutás már ellene bebiztosítható; Koreától és Norvégiától a hatba, esetleg négybe kerülés miatt lenne fontos a pontszerzés.
Az öt csoportmérkőzésből az első hármon döntően a mieinken múlik a végkifejlet, ezért érdemes végigskálázni, kiben, miben bízhatunk. Például a kapusainkban, hiszen Pálinger két éve éppen a horvátországi vb-n érett világklasszissá. Szélsőinkben is minden adottság megvan: Baloghban a rutin, a helyzetkihasználás, Kenyeresben a színes lövőrepertoár, Vértenben az őserő, a dinamizmus. Az irányítók háromféle stílust képviselnek, így a Görbicz, Siti, Ferling trió jó formájában követhetetlen, elképzelhető, hogy egyszerre ketten, hárman is pályán lesznek támadásban. Ha átlövőteljesítményben, beállósban és a védekezés középső pozícióiban sikerülne felzárkózni a nemzetközi elithez, napról napra merészebb álmokat szövögethetünk.
Mint ahogy teszik azt a játékosok is, akik előzetes esélylatolgatásaikban szokatlanul szókimondóak és bátrak. Ami persze annyiban nem baj, hogy a magyar sportolóra általában jellemző: csak azt képes legyőzni, akit verhetőnek is tart. Ezért nekünk talán tényleg a lehetetlent kell célul tűzni, hogy a lehetséges felső határát elérhessük.
A vb csoportbeosztása
A: Oroszország, Horvátország, Kína, Hollandia, Japán, Uruguay.
B: Magyarország, Norvégia, Koreai Köztársaság, Szlovénia, Angola, Ausztrália.
C: Dánia, Németország, Lengyelország, Ausztria, Elefántcsontpart, Brazília.
D: Franciaország, Ukrajna, Románia, Macedónia, Kamerun, Argentína.
Csoportellenfelek időrendben; Hétfő, 15 ó: Ausztrália. Kedd, 17 ó: Angola. Szerda, 15 ó: Szlovénia. Péntek, 17 ó: Korea. Szombat, 19 ó: Norvégia.