A dobogó tetejére

Hagyományos sikersportágaink közül az öttusa jó, a vívás közepes évet zárt 2005-ben. Előbbi külön öröme, hogy Vörös Zsuzsanna lett Az év sportolója a nők között, s megszületett a századik magyar vb-érem, utóbbi bánata, hogy arany nélkül maradt a világversenyeken. Az idén természetesen más színek megtartása mellett a legfényesebb medál a cél a vívóknál, az öttusázóknál pedig az, hogy ne csak a rendezés legyen sikeres a budakalászi Eb-n.

2006. 01. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a magyar öttusa két olyan sikert ért el, amely nem mindennapos még e hagyományosan eredményes sportágban sem: Vörös Zsuzsanna lett Az év sportolója a nők között, a varsói világbajnokságon pedig megszületett a századik honi vb-érem, stílszerűen egy arany a férfiváltó révén. Egyébként átlagosan jó évnek mondható 2005. A hölgyeknél Vörös, valamint a csapat Varsóban vb-ezüstérmet szerzett, az uppsalai Világkupa-fináléban pedig Athén olimpiai bajnoka minden idők legmagasabb pontszámával győzött. A férfiak a montepulcianói Eb-n megnyerték a váltót és a csapatot, a varsói vb-n a váltót, egyéniben viszont nem termett sok babér, Balogh Gábor Eb-6. helye a legjobb teljesítmény. A lengyel fővárosbeli szereplést, főleg a vívást ajánlott gyorsan elfelejteni, Horváth Viktor a 9., Balogh a 19., Kállai Ákos a 22. lett a végén, ennél csak jobb jöhet, jobbnak kell jönnie 2006-ban.
Az idén más beosztású lesz a versenynaptár, mint megszokhattuk, a kontinensviadalra július közepén kerül sor hazai környezetben, Budakalászon, a világbajnokságra pedig igazán egzotikus színhelyen, Guatemalában novemberben. A felkészülés változásáról, az idei célokról és persze a mögöttünk hagyott évről a jelenlegi legjobb magyar öttusázót, Vörös Zsuzsannát kérdeztük.
– Meglepetésként ért, hogy engem választottak Az év sportolójának. És őszintén szólva nem néztem a többiek eredményeit, no meg 2004-ben, amikor mindent megnyertem, csak negyedik lettem. 2002 óta az összes vb-n dobogón álltam egyéniben, legalább a második fokon, nyilván ezt is értékelték most a rám voksolók. Persze nagyon örülök, ez nemcsak nekem, hanem a női öttusának is elismerés. Az idén a súlypont nálam a nagy hazai viadalokra, a júniusi székesfehérvári Vk-versenyre és a júliusi budakalászi Eb-re esik, az idény végi vb teljesen külön felkészülést igényel. Ami a jelenlegi munkát illeti, Tatán edzőtáboroztunk, majd a karácsonyi pihenést követően itthon, február elején pedig Barcelonában dolgozunk tovább. Most éppen arcüreggyulladással bajlódom, de egyébként minden rendben…
n
Szakmai megújulás. Vívóink 2005-ben a lipcsei világbajnokságon egy ezüstöt (női párbajtőrcsapat) és két bronzot (Knapek Edina, női kardcsapat), előtte a zalaegerszegi Eb-n két ezüstöt (Nemcsik Zsolt, Tóth Hajnalka) és egy bronzot (férfi párbajtőrcsapat) szereztek. Ezzel az éremkollekcióval vélhetőleg sok sportágban kiegyeznének, de a vívásban jóval nagyobbak az elvárások. Nem volt ez másképp tavaly sem, azzal együtt, hogy az athéni olimpiát megjáró s ott parádésat nyújtó (egy arany, két ezüst) együttesünkből négy klasszis, Nagy Tímea, Mincza Ildikó, Ferjancsik Domonkos és Kulcsár Krisztián is kiesett. A kétszeres egyéni olimpiai bajnok párbajtőröző s immár „háromszoros anyuka” Nagy Tímea azonban már vissza is állt a csatasorba, és eltökélt, hogy ott lesz a pekingi ötkarikás játékokon is.
Ezt Szabó Bence ugyanígy gondolta, mármint önmagát illetően, hiszen a szövetségi kapitányi megbízatása a 2008-as olimpia végéig szólt. Ám őt elsodorta a Magyar Vívószövetség szakmai megújulási programja. Hangsúlyozottan a program, s nem a tavalyi, aranyérem híján a vártnál szerényebb szereplés. Az új felállás értelmében az egyes fegyvernemek élére január 1-jétől önálló döntési jogkörű szövetségi kapitányok kerültek: a kardozókat Nébald György, a párbajtőrözőket Kulcsár Győző, a tőrözőket Bernát Zoltán irányítja. S nemcsak a felnőtt-, hanem az utánpótlásvonalon is.
– Meggyőződésem, hogy az új szisztémában a szakma sokkal hatékonyabban tud működni – mondja Kovács Tamás technikai igazgató. – A kapitányok személye erre eleve biztosíték, a szakági bizottságok pedig mögöttük egyfajta kontrollt is jelentenek. Bízom benne, hogy a munkánknak a hozadéka már a pekingi olimpia előtt is megmutatkozik. A világversenyeken Nemcsik Zsolt és Mohamed Aida stabilan hozza a döntős helyezéseket, Nagy Tímea révén olimpiai bajnoki címvédőnk van, férfi párbajtőrözőink mindenre képesek, de a női párbajtőr- és tőrcsapatunk is sokra viheti – veszi sorra esélyeinket Kovács Tamás, hozzátéve, hogy olyan csapatunk vagy versenyzőnk még sincs, akit egyértelműen aranyesélyesnek kiálthatnánk ki.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy bár valóban ez a helyzet, mégis kínos lenne, ha két egymást követő évben, vagyis idén az izmíri Eb-n, majd a torinói vb-n sem sikerülne felkapaszkodni a dobogó tetejére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.