Nehéz megjelölni, hogy mikor is kezdődött a magyar kajak-kenu sport máig tartó sikerkorszaka. 1994 önkényes, mégis megmagyarázható évszám: a magyarok akkor nyertek először ötnél több aranyérmet világbajnokságon, amit azóta sem adtak alább. 2003 volt a csúcs a maga tíz aranyával, válogatottunk mégis akkor volt a legkiegyensúlyozatlanabb: a tíz első helyezésből nyolcat ugyanis hölgyeink értek el.
Ekkora aránytalanságtól ezúttal nem kell tartanunk, ám továbbra is Kovács Katalinék alkotják a csapat derékhadát. Kovács társával, Janics Natasával együtt hat számban indul – mind a hatszor győzelmi eséllyel. A három egyéni számon Benedek Dalma (500 és 1000 m), illetve Paksy Tímea (200 m) osztozik. Három éve éppen utóbbi miatt hiúsult meg a magyar nők egyeduralma, hiszen harmadik lett a sprinttávon, s ezúttal is ez a szám lehet a hibapont. Ám ez véletlenül sem Paksy bírálata, a kétszáz méter, különösen egyesben, szerencse kérdése is. Benedek Dalma viszont váratlanul esélyessé lépett elő azzal, hogy a július eleji racicei Európa-bajnokságon mindkét távon nyert. „A sors nagy igazságtalanságának tartottam, amikor 2004-ben lemaradtam az olimpiáról. Most kezdem érezni, hogy mindennek megvan a maga értelme. Ha akkor indulok Athénban, ma már aligha kajakoznék, s persze nem lennék egyéniben kétszeres Európa-bajnok sem. Eddig talán abban hibáztam, hogy túl önzetlen voltam, mindig azt kerestem, másoknak hogyan tudnék segíteni, erre az évre igyekeztem a saját érdekeimet előtérbe helyezni. A két Eb-arannyal az önbizalmam is megjött, szeretnék legalább az egyik számban Szegeden is győzni.” – beszélt sikerei hátteréről és várakozásairól Benedek Dalma.
A férfi kajakos szakág a sydneyi és az athéni olimpia között volt mélyponton, a már említett 2003-as vb-n például egy aranyérmet sem szerzett. Tavaly már fordult a kocka, a Kökény, Kucsera (K2 1000) és a Kadler, Gyertyános, Beé, Babella (K4 200) egység is világbajnok lett. Szegeden is nekik van a legtöbb esélyük az ismétlésre, azzal a különbséggel, hogy a kettesben Kammerer váltotta Kökényt, azaz Kucsera mindkét távon vele indul. Benkő Zoltán is duplázik az olimpiai távokon, amit férfi kajak egyesben utoljára Vereckei Ákos vállalt 2001-ben. Benkőt nem kell féltenünk, hiszen egyrészt itthon éppen Vereckeit megelőzve vívta ki az indulási jogot, másrészt az Eb-n egy arannyal (500) és egy ezüsttel (1000) hangolt. Ugyanakkor az ő esetében van a legnagyobb különbség a vb és az Eb között. Az olimpiai bajnok kanadai Van Koeverden, az Athénban ezüstérmes új-zélandi Fouhy vagy éppen a doppingvétség miatt eltiltását töltő Baggaley-t helyettesítő ausztrál Wallace kemény leckét ígér Benkőnek, aki azonban nem izgul: „Az Eb óta még javultak is az időeredményeim, hazai pályán szeretnék két érmet szerezni.”
Kenuban még mindig a Kozmann György, Kolonics György duó a névjegy – a vb-t reklámozó óriásplakátokon is ők köszönnek vissza –, ám kicsit aggasztó, hogy az idei kontinensviadalon nem kerültek fel a dobogóra. „A válogatók miatt az Eb-re külön nem készültünk, de így is csalódásként értékeltük az eredményeinket. Szegeden mindenképpen javítani szeretnénk, s biztató, hogy egyre jobb formába lendülünk” – öntötte szavakba érzéseit a csapat nagy öregje, a már az 1992-es barcelonai olimpiát is megjárt, 34 esztendős Kolonics. Ám a csapatban nem ő a korelnök, ez a cím a 39 éves Pulai Imrét illeti meg, aki a C4 500-as egység tagjaként evezhet hosszú szünet után ismét világversenyen. Ő 1988-ban kezdte nemzetközi szereplését, s nem szándékozik az idén abbahagyni. Pulai már csak beceneve szerint „Sumák”, egyébként a sport megszállottja.
Program. Csütörtök: 1000 m-es előfutamok 8.00, 500 m-es előfutamok 14.30. Péntek: 1000 m-es középfutamok 9.00, 500 m-es középfutamok 15.00. Szombat: 200 m-es elő- és középfutamok 8.00, 1000 m-es döntők 16.00. Vasárnap: 500 m-es döntők 10.00, 200 m-es döntők 15.00. (Az 1000 méteres futamok 8, az 500-asok 6, a 200-asok pedig 5 percenként követik egymást. Így lesz ez a döntőkben is, ahol távonként két eredményhirdetés oldja a tömény programot.)
Kapu Tibor megható búcsúbeszédet mondott + videó
