Aranyos hölgykoszorú férfias díszítésekkel

K A J A K - K E N U Minden készen áll ahhoz, hogy Magyarország, közelebbről Szeged mától vasárnapig nagyszerű kajak-kenu világbajnokságot rendezzen. A Maty-éri pálya a legjobb a világon, az égiek a kegyeikbe fogadták az eseményt – a hét második felére kánikula várható –, s a magyar csapat roppant erős, legalább öt aranyérem várható, de még a tízet sem lehet kizárni. Ez utóbbi azért különösen nagy szó, mert már a kajak-kenu is világsport, Szegeden 82, más források szerint 90 ország versenyzői indulnak (tegnap még nem volt végleges adat). A fejlődés mértékéről jól árulkodik, hogy nyolc éve, az ugyancsak szegedi vb-re még csak 56 ország nevezett.

2006. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz megjelölni, hogy mikor is kezdődött a magyar kajak-kenu sport máig tartó sikerkorszaka. 1994 önkényes, mégis megmagyarázható évszám: a magyarok akkor nyertek először ötnél több aranyérmet világbajnokságon, amit azóta sem adtak alább. 2003 volt a csúcs a maga tíz aranyával, válogatottunk mégis akkor volt a legkiegyensúlyozatlanabb: a tíz első helyezésből nyolcat ugyanis hölgyeink értek el.
Ekkora aránytalanságtól ezúttal nem kell tartanunk, ám továbbra is Kovács Katalinék alkotják a csapat derékhadát. Kovács társával, Janics Natasával együtt hat számban indul – mind a hatszor győzelmi eséllyel. A három egyéni számon Benedek Dalma (500 és 1000 m), illetve Paksy Tímea (200 m) osztozik. Három éve éppen utóbbi miatt hiúsult meg a magyar nők egyeduralma, hiszen harmadik lett a sprinttávon, s ezúttal is ez a szám lehet a hibapont. Ám ez véletlenül sem Paksy bírálata, a kétszáz méter, különösen egyesben, szerencse kérdése is. Benedek Dalma viszont váratlanul esélyessé lépett elő azzal, hogy a július eleji racicei Európa-bajnokságon mindkét távon nyert. „A sors nagy igazságtalanságának tartottam, amikor 2004-ben lemaradtam az olimpiáról. Most kezdem érezni, hogy mindennek megvan a maga értelme. Ha akkor indulok Athénban, ma már aligha kajakoznék, s persze nem lennék egyéniben kétszeres Európa-bajnok sem. Eddig talán abban hibáztam, hogy túl önzetlen voltam, mindig azt kerestem, másoknak hogyan tudnék segíteni, erre az évre igyekeztem a saját érdekeimet előtérbe helyezni. A két Eb-arannyal az önbizalmam is megjött, szeretnék legalább az egyik számban Szegeden is győzni.” – beszélt sikerei hátteréről és várakozásairól Benedek Dalma.
A férfi kajakos szakág a sydneyi és az athéni olimpia között volt mélyponton, a már említett 2003-as vb-n például egy aranyérmet sem szerzett. Tavaly már fordult a kocka, a Kökény, Kucsera (K2 1000) és a Kadler, Gyertyános, Beé, Babella (K4 200) egység is világbajnok lett. Szegeden is nekik van a legtöbb esélyük az ismétlésre, azzal a különbséggel, hogy a kettesben Kammerer váltotta Kökényt, azaz Kucsera mindkét távon vele indul. Benkő Zoltán is duplázik az olimpiai távokon, amit férfi kajak egyesben utoljára Vereckei Ákos vállalt 2001-ben. Benkőt nem kell féltenünk, hiszen egyrészt itthon éppen Vereckeit megelőzve vívta ki az indulási jogot, másrészt az Eb-n egy arannyal (500) és egy ezüsttel (1000) hangolt. Ugyanakkor az ő esetében van a legnagyobb különbség a vb és az Eb között. Az olimpiai bajnok kanadai Van Koeverden, az Athénban ezüstérmes új-zélandi Fouhy vagy éppen a doppingvétség miatt eltiltását töltő Baggaley-t helyettesítő ausztrál Wallace kemény leckét ígér Benkőnek, aki azonban nem izgul: „Az Eb óta még javultak is az időeredményeim, hazai pályán szeretnék két érmet szerezni.”
Kenuban még mindig a Kozmann György, Kolonics György duó a névjegy – a vb-t reklámozó óriásplakátokon is ők köszönnek vissza –, ám kicsit aggasztó, hogy az idei kontinensviadalon nem kerültek fel a dobogóra. „A válogatók miatt az Eb-re külön nem készültünk, de így is csalódásként értékeltük az eredményeinket. Szegeden mindenképpen javítani szeretnénk, s biztató, hogy egyre jobb formába lendülünk” – öntötte szavakba érzéseit a csapat nagy öregje, a már az 1992-es barcelonai olimpiát is megjárt, 34 esztendős Kolonics. Ám a csapatban nem ő a korelnök, ez a cím a 39 éves Pulai Imrét illeti meg, aki a C4 500-as egység tagjaként evezhet hosszú szünet után ismét világversenyen. Ő 1988-ban kezdte nemzetközi szereplését, s nem szándékozik az idén abbahagyni. Pulai már csak beceneve szerint „Sumák”, egyébként a sport megszállottja.

Program. Csütörtök: 1000 m-es előfutamok 8.00, 500 m-es előfutamok 14.30. Péntek: 1000 m-es középfutamok 9.00, 500 m-es középfutamok 15.00. Szombat: 200 m-es elő- és középfutamok 8.00, 1000 m-es döntők 16.00. Vasárnap: 500 m-es döntők 10.00, 200 m-es döntők 15.00. (Az 1000 méteres futamok 8, az 500-asok 6, a 200-asok pedig 5 percenként követik egymást. Így lesz ez a döntőkben is, ahol távonként két eredményhirdetés oldja a tömény programot.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.