Egy tényleg tiszta aranyérem története

L O V A S S P O R T Négyesfogat-hajtásban a magyarok tíz világbajnoki címet szereztek, a legutóbbit múlt csütörtökön Lázár Zoltán. Pedig az idei viadal csak a jövő héten kezdődik, ám a 2004-es kecskeméti vb kacifántos doppingügye bő két éven keresztül húzódott. A nemzetközi szövetség vitatható döntésével felmentette az eredetileg győztes, de egyik lovával megbukott német Stefan Freundot, ám a sportdöntőbíróság nem, így kerülhetett az ifjabbik Lázár fivér nyakába ezüst- helyett aranyérem.

2006. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négyesfogat-hajtás 1969 végén vált a lovassport hivatalos versenyágává. Azóta összesen tíz arany-, nyolc ezüst- és hét vb-bronzérmet nyertek a mieink, legutóbb múlt hét csütörtökön a Gellért Szálló különtermében Lázár Zoltán nyakába akasztottak győzelmi medált. A helyszínből sejthető, hogy az esemény nem volt szokványos, s tényleg, hivatalosan a két évvel ezelőtti kecskeméti vb ért véget a budapesti hotel falai között.
A nem mindennapi történet (amelynek rekonstruálásban nagy segítségünkre volt Fugli Károly, a Magyar Lovasszövetség főtitkára) 2004. augusztus 8-án kezdődött. A kecskeméti világbajnokság eredményhirdetésén a sportág egyik vezéregyénisége, az 1994-ben (is) egyéni, ’92-ben és ’94-ben csapat- világbajnoki címet szerzett német Stefan Freund állhatott fel a dobogó felső fokára. A másodikon Lázár Zoltán elégedettnek tűnt, hiszen csupán fél évvel azelőtt tért át a kettes fogatról a négyesre, ráadásul csapatban Dobrovitz Józseffel és Kecskeméti Lászlóval aranyérmes lett.
A verseny utáni kötelező doppingvizsgálatra tizenkét lovat jelöltek ki, köztük Mary B-t Freund fogatából. Az A mintát szeptember 6-án vizsgálták meg egy franciaországi akkreditált laboratóriumban, s megállapították, hogy a négylábú szervezetében valeriánsav található. Ez a nyugtatószer az ötfokozatú állatorvosi veszélylistán hármas szinten áll. S hogy miért érdemes használni? „Nálunk az első napon a díjhajtásban a lónak fegyelmezettnek és nyugodtnak kell lennie, a másodikon a maratonhajtásban oroszlánnak, a harmadikon, az akadályhajtásban pedig pontosnak, mint a svájci óra” – fogalmazott Fugli Károly. Tőle tudjuk, hogy a doppingolás nem jellemző a sportágra, apróbb lebukások már akadtak, de világversenyes érmet még nem vettek el senkitől.
Persze ekkor még Freund esetében sem volt szó ilyesmiről. Október elején a német hajtó kérte, hogy a jelenlétében bontsák fel a B mintát, miközben váratlanul Kecskemétre utazott társaival „nézelődni”. Október 26-án aztán levelet írt a nemzetközi szövetségnek, hogy a vb helyszínén valeriánsav-tartalmú növényt talált, macskagyökeret, s szerinte azt legelte be a lova. Közben novemberben egy hongkongi laborban a B próba is pozitív lett, s a nemzetközi szövetség (FEI) hivatalos magyarázatot kért Freundtól. Miután megkapta, nagyobb szünet után 2005 áprilisában a szövetség állatorvosi bizottságától a jogi bizottsághoz került az ügy. Június 29-én zajlott az első meghallgatás, ahol Freund már „elfelejtette” a macskagyökeret, s helyette a sarkantyúvirágra fogta, hogy valeriánsavat találtak Mary B-ben. Kísérlettel próbálta bizonyítani igazát, amihez a nevezett növényt Kecskemét helyett Trieszt környékéről szedte össze. Talán nem véletlen, hogy kimutattak valeriánsavat a ló vizeletében, ám Freund pechére szeptemberben tőle függetlenül a hannoveri és a budapesti állatorvosi egyetemen a FEI is végzett hivatalos kísérletet. Az eredmény mindkét esetben negatív lett, megállapították, hogy alig nő sarkantyúvirág Kecskemét környékén, és nem tartalmaz valeriánsavat.
Freund és a német fogathajtás erejét jelzi, hogy ezzel még nem dőlt el a „meccs”. A procedúra első hivatalos döntését csak idén január 23-án hozta meg a FEI, amikor a jogi bizottság 2-1 arányban arra szavazott, hogy Freund megtarthatja az érmeit. Jellemző, hogy a testület azelőtt még soha nem hozott megosztott döntést, éppen a bizottság vezetője maradt kisebbségben. Itt már felpörögtek az események, február 27-én a magyar és a belga szövetség, valamint az érintett Lázár Zoltán és Felix Brasseur fellebbezett a CAS-hoz, a FEI döntéséhez áprilisban Freund, júniusban a német szövetség csatlakozott. Június 21-én a CAS munkarendjébe vette az ügyet, s augusztus 10-én már meghozta a döntést is: elvette Freund medáljait, Lázár Zoltán arany-, a holland Ijsbrand Chardon ezüst-, a belga Felix Brasseur bronzérmes lett.
Itt a vége? Hamarosan kiderül, hiszen a németországi Aachenben már zajlanak az 5. Lovas világjátékok, amelynek részeként mind a hét szakág vb-t rendez. A négyesfogat-hajtók pontosan egy hét múlva kezdenek, Lázár Zoltán immár címvédőként. Még a Gellért Szállóban, a megkésett ünnepélyes eredményhirdetéskor mondta el: győzelmét nagy sikernek tartja, hiszen csak fél évvel azelőtt ült át kettesről négyes fogatra. Amikor értesült Freund esetéről, sajnálta őt, hiszen a német hajtót hazájában Herr Fahrensportnak (Fogathajtó úr) becézik, a sportág legendája; de aztán úgy gondolta, ha sportszerűtlen volt, vállalnia kell a felelősséget. „A hosszú procedúra és a felmentés megosztotta a fogathajtókat, és feszültséget teremtett. Kíváncsi vagyok, miként jövök ki ebből a helyzetből a vb-n, amit éppen Németországban rendeznek. Az idei versenyeken a szubjektív döntéseknél rengeteget sújtottak. Magamtól nem félek, én akkor versenyzem igazán jól, ha megszorítanak.”
Erre most akad esély, legalábbis klasszisunk bátyja, a kettesfogat-hajtásban többszörös egyéni és csapatvilágbajnok Lázár Vilmos szerint. Ő például legutóbb nem indulhatott el egy hollandiai versenyen, mert a német (!) állatorvos nem tartotta elég fittnek két lovát, ezért maradt le például a mostani vb-ről. Freund tekintélyénél fogva a sportág egy részét befolyása alá vonta, de a többség nem az ő pártján áll. A CAS-döntés alapján csak az érmeit vették el tőle, nem tiltották el, és nem állapították meg a felelősségét, ebből próbál pályafutása végén még tőkét kovácsolni. Aachenben tervezi visszavonulását, kérdés, a hazai közönség tettesként vagy áldozatként tekint rá. Lázár Vilmos szerint az aranyérem sorsába nem szólhat bele, az Brasseur, Chardon, a svájci Ulrich, no és Lázár Zoltán között dől el. „Nemcsak a győzelem a fontos, hanem a tisztaság is” – fogalmazott az idősebb Lázár fivér.
Remélhetőleg mindenki így vélekedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.