A négyesfogat-hajtás 1969 végén vált a lovassport hivatalos versenyágává. Azóta összesen tíz arany-, nyolc ezüst- és hét vb-bronzérmet nyertek a mieink, legutóbb múlt hét csütörtökön a Gellért Szálló különtermében Lázár Zoltán nyakába akasztottak győzelmi medált. A helyszínből sejthető, hogy az esemény nem volt szokványos, s tényleg, hivatalosan a két évvel ezelőtti kecskeméti vb ért véget a budapesti hotel falai között.
A nem mindennapi történet (amelynek rekonstruálásban nagy segítségünkre volt Fugli Károly, a Magyar Lovasszövetség főtitkára) 2004. augusztus 8-án kezdődött. A kecskeméti világbajnokság eredményhirdetésén a sportág egyik vezéregyénisége, az 1994-ben (is) egyéni, ’92-ben és ’94-ben csapat- világbajnoki címet szerzett német Stefan Freund állhatott fel a dobogó felső fokára. A másodikon Lázár Zoltán elégedettnek tűnt, hiszen csupán fél évvel azelőtt tért át a kettes fogatról a négyesre, ráadásul csapatban Dobrovitz Józseffel és Kecskeméti Lászlóval aranyérmes lett.
A verseny utáni kötelező doppingvizsgálatra tizenkét lovat jelöltek ki, köztük Mary B-t Freund fogatából. Az A mintát szeptember 6-án vizsgálták meg egy franciaországi akkreditált laboratóriumban, s megállapították, hogy a négylábú szervezetében valeriánsav található. Ez a nyugtatószer az ötfokozatú állatorvosi veszélylistán hármas szinten áll. S hogy miért érdemes használni? „Nálunk az első napon a díjhajtásban a lónak fegyelmezettnek és nyugodtnak kell lennie, a másodikon a maratonhajtásban oroszlánnak, a harmadikon, az akadályhajtásban pedig pontosnak, mint a svájci óra” – fogalmazott Fugli Károly. Tőle tudjuk, hogy a doppingolás nem jellemző a sportágra, apróbb lebukások már akadtak, de világversenyes érmet még nem vettek el senkitől.
Persze ekkor még Freund esetében sem volt szó ilyesmiről. Október elején a német hajtó kérte, hogy a jelenlétében bontsák fel a B mintát, miközben váratlanul Kecskemétre utazott társaival „nézelődni”. Október 26-án aztán levelet írt a nemzetközi szövetségnek, hogy a vb helyszínén valeriánsav-tartalmú növényt talált, macskagyökeret, s szerinte azt legelte be a lova. Közben novemberben egy hongkongi laborban a B próba is pozitív lett, s a nemzetközi szövetség (FEI) hivatalos magyarázatot kért Freundtól. Miután megkapta, nagyobb szünet után 2005 áprilisában a szövetség állatorvosi bizottságától a jogi bizottsághoz került az ügy. Június 29-én zajlott az első meghallgatás, ahol Freund már „elfelejtette” a macskagyökeret, s helyette a sarkantyúvirágra fogta, hogy valeriánsavat találtak Mary B-ben. Kísérlettel próbálta bizonyítani igazát, amihez a nevezett növényt Kecskemét helyett Trieszt környékéről szedte össze. Talán nem véletlen, hogy kimutattak valeriánsavat a ló vizeletében, ám Freund pechére szeptemberben tőle függetlenül a hannoveri és a budapesti állatorvosi egyetemen a FEI is végzett hivatalos kísérletet. Az eredmény mindkét esetben negatív lett, megállapították, hogy alig nő sarkantyúvirág Kecskemét környékén, és nem tartalmaz valeriánsavat.
Freund és a német fogathajtás erejét jelzi, hogy ezzel még nem dőlt el a „meccs”. A procedúra első hivatalos döntését csak idén január 23-án hozta meg a FEI, amikor a jogi bizottság 2-1 arányban arra szavazott, hogy Freund megtarthatja az érmeit. Jellemző, hogy a testület azelőtt még soha nem hozott megosztott döntést, éppen a bizottság vezetője maradt kisebbségben. Itt már felpörögtek az események, február 27-én a magyar és a belga szövetség, valamint az érintett Lázár Zoltán és Felix Brasseur fellebbezett a CAS-hoz, a FEI döntéséhez áprilisban Freund, júniusban a német szövetség csatlakozott. Június 21-én a CAS munkarendjébe vette az ügyet, s augusztus 10-én már meghozta a döntést is: elvette Freund medáljait, Lázár Zoltán arany-, a holland Ijsbrand Chardon ezüst-, a belga Felix Brasseur bronzérmes lett.
Itt a vége? Hamarosan kiderül, hiszen a németországi Aachenben már zajlanak az 5. Lovas világjátékok, amelynek részeként mind a hét szakág vb-t rendez. A négyesfogat-hajtók pontosan egy hét múlva kezdenek, Lázár Zoltán immár címvédőként. Még a Gellért Szállóban, a megkésett ünnepélyes eredményhirdetéskor mondta el: győzelmét nagy sikernek tartja, hiszen csak fél évvel azelőtt ült át kettesről négyes fogatra. Amikor értesült Freund esetéről, sajnálta őt, hiszen a német hajtót hazájában Herr Fahrensportnak (Fogathajtó úr) becézik, a sportág legendája; de aztán úgy gondolta, ha sportszerűtlen volt, vállalnia kell a felelősséget. „A hosszú procedúra és a felmentés megosztotta a fogathajtókat, és feszültséget teremtett. Kíváncsi vagyok, miként jövök ki ebből a helyzetből a vb-n, amit éppen Németországban rendeznek. Az idei versenyeken a szubjektív döntéseknél rengeteget sújtottak. Magamtól nem félek, én akkor versenyzem igazán jól, ha megszorítanak.”
Erre most akad esély, legalábbis klasszisunk bátyja, a kettesfogat-hajtásban többszörös egyéni és csapatvilágbajnok Lázár Vilmos szerint. Ő például legutóbb nem indulhatott el egy hollandiai versenyen, mert a német (!) állatorvos nem tartotta elég fittnek két lovát, ezért maradt le például a mostani vb-ről. Freund tekintélyénél fogva a sportág egy részét befolyása alá vonta, de a többség nem az ő pártján áll. A CAS-döntés alapján csak az érmeit vették el tőle, nem tiltották el, és nem állapították meg a felelősségét, ebből próbál pályafutása végén még tőkét kovácsolni. Aachenben tervezi visszavonulását, kérdés, a hazai közönség tettesként vagy áldozatként tekint rá. Lázár Vilmos szerint az aranyérem sorsába nem szólhat bele, az Brasseur, Chardon, a svájci Ulrich, no és Lázár Zoltán között dől el. „Nemcsak a győzelem a fontos, hanem a tisztaság is” – fogalmazott az idősebb Lázár fivér.
Remélhetőleg mindenki így vélekedik.
Kapu Tibor megható búcsúbeszédet mondott + videó
