Elhunyt Szusza Ferenc

2006. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar sport, sajnos, éppen olyan, mint a magyar élet: sokkal több a temetés, mint a születés. A közelmúltból Czibor Zoltán 1997-ben, Deák Ferenc 1998-ban, Tichy Lajos 1999-ben, Hidegkuti Nándor 2002-ben, Baróti Lajos tavaly karácsonykor, Bene Ferenc és Dalnoki Jenő ez év elején, tegnap pedig Szusza Ferenc távozott közülünk végleg. Vészesen fogyatkoznak a magyar labdarúgás nagy korszakának egyéniségei, és sehogy sem mutatkozik az utánpótlás. Talán emiatt is érezzük torokszorítóan úgy, hogy egy-egy hős elhunytával a magyar futball egy darabja is meghal.
Az 1923-ban született Szusza Ferenc szerencsés és egyben szerencsétlen korszakban rúgta a labdát. Szerencsésben, mert az Aranycsapat generációjához tartozott, szerencsétlenben, mert előtte és utána is alighanem kihagyhatatlan lett volna a válogatottból, akkor viszont a nálánál csupán egy évvel idősebb Hidegkuti Nándor mögött – időben inkább előtt – címeres mezben csak 24-szer jutott szóhoz. S bár kortársai nagy sikereiből kimaradt, 18 gólt így is szerzett piros-fehér-zöldben.
Lila-fehérben 1941 és 1960 között 463 élvonalbeli találkozón pedig 397-et, amit a mai napig világcsúcsként tartanak számon a sportstatisztikusok. Az Újpesttel négy bajnoki címet (1945, 1946, 1957, 1960) szerzett játékosként. Edzőként ugyanez sem a Megyeri úton (1963–65, 1981), sem Győrben (1962–63) nem adatott meg neki, ennek ellenére trénerként is fogalommá vált. A sors szeszélye folytán nem is annyira Magyarországon, hanem Lengyelországban és még inkább Spanyolországban. A Gornik Zabrzét bajnoki és kupagyőzelemre vezette 1970-ben és ’71-ben, ám a legnagyobb sikerei aranyérem híján is a Betishez fűződnek. 1972 és 1977 között edzette Sevilla népszerűbb csapatát, ott a mai napig nem feledik. Ezt bármelyik arra járó magyar futballrajongó megerősítheti. Elismerést, sőt bámulatot nem csak kiváló szakmai munkájával váltott ki. Mesélik, tízből átlagosan hétszer képes volt úgy megrúgni a kezdőpontra állított labdát, hogy az a gólvonalon áthaladt, de a hálót nem érintette. A történet hűen jellemzi a magyar labdarúgás egykor volt legendáriumát.
Szusza Ferenc, ha akarja, ha nem, örökre velünk lesz a mai sivár futballban is. A felújított Megyeri úti stadion 2003 októbere óta ugyanis az ő nevét viseli. Az újpestiek úgy ápolhatják a legméltóbban az emlékét, ha a felnövő korosztályoktól elvárják azt a sportágtörténeti minimumot, hogy tudják, ki is volt Szusza Ferenc.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.