Vívásban az egyéni Világkupa-versenyeken átlagban bőven száz fölötti indulói létszámmal számolhatunk, férfi párbajtőrben olykor a százötven nevező sem ritka. Jövő nyáron Pekingben viszont férfi kardban és párbajtőrben, valamint női kardban és tőrben csupán harminckilencen, férfi tőrben és női párbajtőrben – ahol csak egyéni versenyt rendeznek – mindössze huszonnégyen, itt nemzetenként legfeljebb ketten léphetnek pástra. Az egyes fegyvernemekben csapat sem lehet több kilencnél, s amenynyiben Kína megszerzi a kvótát, csak nyolc lesz. Vagyis itt a második győzelemmel már egyenesen a döntőbe lehet jutni, de igen biztatóak az egyéniben jó kiemeléssel indulók kilátásai is.
Az olimpiai kvótákat majd a világranglistás pozíciók alapján osztják ki, és döntő, hogy az adott csapat kvalifikálja magát, mert ebben az esetben a három versenyző (a tartalék helyzete mindig sarkalatos probléma…) automatikusan indulhat egyéniben is. Ellenkező esetben nemzetenként maximum kettő, ám ehhez nekik nagyon elöl kell lenniük a rangsorban. Női párbajtőrben és férfi tőrben gyakorlatilag csak ez az út visz Pekingbe. (Eltekintve a legutolsó, úgynevezett zónaversenytől, ahol Európa még három kvótát kap.) A kvalifikációs időszak hivatalosan április 1-jén kezdődik, jövő március 31-én zárul, de nem mindegy, hogy ki milyen rajtpozícióból indul. Fontos, hogy az október eleji szentpétervári világbajnokság háromszoros, a júliusi genti Eb kétszeres szorzójú pontszerzési lehetőség. A számunkra különösen reményteli női párbajtőrben jelenleg a tavaly vb-bronzérmes Szász Emese negyedik, Hormay Adrien hatodik, Nagy Tímea hetedik a világranglistán, így ha most húznák meg a vonalat, Szász és Hormay mehetne az olimpiára, kétszeres olimpiai bajnoknőnk nem. Megjegyzendő, hogy a két helyre nem is csak hárman, hanem hatan pályáznak. Amint azt Kulcsár Győző szövetségi kapitány leszögezte, Tóth Hajnalka, Révész Julianna és a szülés után visszatért, Athénban olimpiai negyedik helyezett Mincza Ildikó is megkapja az esélyt, hogy a világranglistán kvótát érő pozícióba verekedje magát. Ehhez azonban nem elég jól vívni, rengeteget kell majd utazni, ami Mincza mellett a háromgyermekes Nagy Tímeára is komoly terheket ró. Példaként említhetjük, hogy versenyzőinknek négy hét alatt a világ három egymástól távoli pontjára, Nankingba, Montrealba és Havannába is el kell utazniuk, a sydneyi Világkupát még ki is hagyják.
Férfi tőrözőink számára csak elméleti esély kínálkozik kvótaszerzésre, ellenben férfi kardban és párbajtőrben, valamint női kardban és tőrben egyaránt realitás, hogy csapattal, vagyis teljes létszámmal legyünk ott Pekingben. Tavaly az izmiri Eb-n a Kovács Iván, Boczkó Gábor, Imre Géza, Fekete Attila párbajtőrkvartett aranyérmes lett, Kovács egyéniben is, a kardcsapat Nemcsik Zsolt, Decsi Tamás, Lontay Balázs, Lengyel Balázs összetételben ezüstérmet szerzett, a vb-n mindkét gárda a 4. helyen zárt, Nemcsik egyéniben a dobogó második fokára állhatott. Tekintélyes eredménysor, nyugodtak mégsem sem lehetünk, mert a ranglistán mindkét társaság csak a 4. helyen áll, ami meglehetősen „necces”. Biztosan ugyanis csak az első négy szerez kvótát, s a nemzetközi szövetség Pekingben Amerika, Ázsia és Afrika reprezentánsát is látni szeretné a földkerekség „legjobb” nyolc együttese között. S ezen jó szívvel csak akkor tudunk mosolyogni, ha mi is ott vagyunk köztük.
Drogbotrányba keveredett Pikó András embere, lemondott a mandátumáról
