Fél lábbal Pekingben

T R I A T L O N A triatlonosok 2007-es idényének kezdetén érdemes számot vetni, hogyan állnak a magyarok az olimpiai kvalifikációs versenyfutás harmadánál: jelenleg Kuttor Csaba, Szabó Zita és Walkó Andrea érezheti magát pekingi résztvevőnek. Az ötkarikás játékokon mindkét nemben 55 triatlonos indulhat, a férfiaknál Kuttor a 43., a nőknél Szabó a 42., Walkó pedig a 47. az aktuális rangsorban. Az idény első Vk-futama március közepén lesz, a legbiztosabb utazóval, Kuttor Csabával a felkészülés alatt beszélgettünk saját és társai esélyeiről.

Babó Levente
2007. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hány kilométert úszott ma reggel?
– Inkább heti adagról beszélnék, általában húsz kilométert úszom, és százat futok. A napi adagok kicsit eltérhetnek, de öszszességében ennyit „lenyomok” hetente.
– Szép távok, de hol marad a kerékpár?
– Ilyenkor nem ülök nyeregbe.
– Még az enyhe időjárás sem csábítja tekerésre?
– De, az idő abszolút alkalmas a kerékpáredzésekre, csakhogy nekem más elképzelésem van ezzel kapcsolatban. Nekünk, magyaroknak ebben a számban a legkisebb az elmaradásunk, minket általában úszásban és futásban vernek meg. Úgy vagyok vele, hogy előbb fussuk 31 perc alatt a tíz kilométert, utána üljünk csak bringára. A kerékpár 40 kilométere esetleg hegyes pályán boríthatja fel az erőviszonyokat, ahogyan Athénban is, de a Világkupa-versenyek kétharmadánál – amelyek rendre síkon zajlanak – nem sok jelentősége van.
– Athénban tüszős mandulagyulladás és az ezzel járó láz miatt el sem indulhatott. Mi történt pontosan?
– A betegségem miatt valóban lemaradtam életem második olimpiájáról, pedig kijutottam. Az orvosi konzílium nem javasolta az indulásomat, sőt akadt, aki a verseny után azonnal kilátásba helyezett volna egy szívbillentyű-műtétet. Igaz, ebben volt némi elrettentő fekete humor, de én sem láttam értelmét, hogy hetvenszázalékos állapotban – ha voltam egyáltalán annyiban – elinduljak a versenyen, ráadásul a pálya is brutálisan kemény volt. Akár maradandó károsodást is szenvedhettem volna a 42 fokos melegben, ezért úgy döntöttem, nem leszek szívbeteg az esetleges 40. helyezés miatt.
– Kellemesebb emlék az első olimpiája 2000-ből, hiszen a 30. helyen végzett Sydneyben. Megfelelt az előzetes elvárásoknak ez az eredmény?
– Az eredménnyel elégedett vagyok, reális volt. Athénban kellett volna a 20. hely körül végeznem.
– Következhet a harmadik nekifutás, Peking. Ön szerint mekkora az esély arra, hogy ne egyetlen magyarként rajtoljon a férfimezőnyben?
– Nagy számolgató vagyok, készítettem statisztikákat a saját és társaim lehetőségeiről is. A rajtam kívül versenyben lévő fiúk sajnos az utolsó szalmaszálba kapaszkodnak, és szerintem tudják, hogy borzalmasan nagy bravúrra lenne szükségük. A lányokkal együtt jelenleg részvételre esélyes három magyar közül magamat érzem a legbiztosabbnak. Ha hárman kijutnánk, azt nagyon nagy teljesítménynek tartanám.
– Az anyagi lehetőségek, illetve a központi vagy szponzori támogatás mértéke hogyan befolyásolják a versenyképességüket?
– Annyira nem gazdag a sportágunk szövetsége, hogy bővebb keretet komoly szinten támogasson, ezért csak a közvetlen élvonal részesül érdemi anyagi segítségben, ami 10-12 versenyzőt jelent. A nehézségek miatt próbálunk költségtakarékosan működni, olcsóbb edzőtáborokat választani. Bár itt is akadnak furcsaságok: a februári tunéziai edzőtábor költségeit annak ellenére én állom, hogy szinte biztos olimpiai induló vagyok. Hetvenezer forintot kellett befizetnem, ezzel kapcsolatban hamarosan írok is egy levelet a szövetségnek. Mert ráadásul a tavalyi jó szereplésemmel spórolok is a költségvetésből, ugyanis nem feltétlenül kell indulnom a hátralévő Világkupa-versenyek mindegyikén.
– Azért akadnak szponzorok, amelyek látnak fantáziát a triatlonban?
– Egyre jobb a helyzet, a miskolci klubom névadó szponzora lesz a közeljövőben egy biztosító- társaság. Én sem panaszkodom, mert egyéni támogatóm is van, aki megveszi a biciklit számomra. De mi is próbálkoztunk támogatók megnyerésével. Budapesten a III. és a XI. kerületben érdeklődtünk, mert itt van triatlonosélet, de hamar letettünk erről, hiszen a számadatok kijózanítóak voltak. Az egyikben évi 7, a másikban 11-12 millió forintot költenek sportra az önkormányzatok. Az elnyerhető összeg, mint később kiderült, 50–100 ezres nagyságrendű lett volna. A különbségek érzékeltetése végett csak annyit: Miskolcon az önkormányzat 210 milliót fordít a sportra, a versenykerékpárom pedig körülbelül egymillió forintba kerül, azaz a budapesti kerületi támogatásból a kerék-racsnit sem tudnám rá megvenni. El kell fogadni, hogy a fővárosban élő emberek nem lokálpatrióták, nem kötődnek lakóhelyük sportklubjaihoz, ezért a vezetőknek nem is érdekük a sport felvirágoztatása a kerületekben.
– Ki adja ezek után a fejét arra manapság, hogy triatlonosnak álljon?
– Hármunk közül, akik most válogatottak vagyunk, már mindenki 1992-ben kerettag volt. Nem egy, hanem ötgenerációnyi utánpótlás tűnt el, ezért még mindig mi jelentjük az élvonalat. Szabó Zita például ’91-ben ifi Európa-bajnok volt, én pedig ’94-ben már felnőtt válogatott. De hol vannak azok a gyerekek, akiknek fel kellett volna azóta kerülniük?
– Ez az, hol vannak?
– Magyarországon csak az olimpia számít. Pénzt csak arra költenek, aki indul az olimpián, így minket nem tudtak megelőzni a fiatalok, ez el is kedvetleníthette őket.
– Ettől még egy-két fogást, taktikai elemet elleshetnének. Kikérik a véleményét?
– Én is furcsállom, talán nem is fogja elhinni, de még egyetlen ember sem jött oda hozzám a fiatalok – sőt a versenyzőtársaim közül sem – megkérdezni, én miként edzek és készülök. Igaz, én is a saját tapasztalataim alapján dolgozom, magamnak fejlesztettem ki az edzésmódszeremet. A rutinomnál fogva egy-két hónap alatt olyan állapotba tudok kerülni, amiért másoknak sokkal tovább kell gürcölniük. A tapasztalat ebben a sportágban sokat számít, be kell érni az igazán jó eredményhez.
– Ön most 31 éves. Triatlonban mikortól váltja fel a rutinos jelzőt az öreg versenyző kifejezés?
– A triatlon nem a húszévesek sportja, Sydneyben akadt 42 éves induló is. Ami engem illet, Magyarország 2010-re megkapta a vb-rendezés jogát, odáig mindenképpen illik folytatnom. Ahogy pedig magamat ismerem, talán még 2012-ben Londonban is ott leszek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.