Összefogott a magyar sport, amikor decemberben az úgynevezett egészségügyi reform örve alatt veszélybe került az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI), közkeletű nevén a Sportkórház léte. Több interjú és cikk után az információk az intézmény feldarabolásával, majd a 140 ágyból 90 megmaradásával számoltak. A MOB honlapján most megjelentek ennél kedvezőbbek az OSEI főigazgató-főorvosa szerint. „Hivatalosan még nincs döntés, a jövő hétre várható, ám a szocialista képviselőknek kiosztott javaslat és a médiában megjelent verzió szerint száz ágyat hagynak jóvá az intézménynek” – nyilatkozta dr. Berkes István.
A szakember információi szerint negyven aktív és hatvan krónikus ággyal meg lehet oldani a feladatokat, így amennyiben az előterjesztés hivatalos döntéssé válik, ki lehet jelenteni, hogy megmenekült a Sportkórház. „A döntéshozóknál a ráció győzedelmeskedett, ráadásul arról sincs szó, hogy máshová kerülne egyik vagy másik részleg. A járó- és fekvőbeteg-ellátás továbbra is normál üzemben folyhat, marad a szakrendelő, és tovább működhet a sportorvosi hálózat. Az igazgató-főorvos jelezte: még várják az erről szóló határozatot, az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen lesz az egyes intézmények ellátási kötelezettsége. Előfordulhat, hogy a Sportkórházba csak a fővárosi sportolók jöhetnek normál keretek között.
A várható extra költségekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a vizitdíjon felül a hivatásos sportolók kötelező sportorvosi vizsgálatáért nyolcezer forintot kell majd fizetni, és a szigorodó szabályok miatt további súlyos kiadások is várhatók. Azoknak az élsportolóknak, akik után senki sem fizet tb-járulékot, egy sérülésnél szinte ugyanannyit kell majd fizetniük, mint egy külföldinek. „Mindez egyértelműen jelzi, hogy nagyon intenzíven kell foglalkozni a sportolók számára kötendő kiegészítő biztosítással. A MOB elnöksége napirendre tűzte ezt a kérdést, amivel tényleg fontos foglalkozni, hogy mindez ne jelentsen a kelleténél nagyobb megterhelést az egyesületeknek, szövetségeknek” – tette hozzá Berkes, aki maga is a MOB elnökségének tagja. Az új épületszárny befejezéséről úgy nyilatkozott, reméli, hamarosan megtalálják a megfelelő anyagi kereteket erre a célra.
Ha az OSEI megmarad, az a „sportlobbi” sikere lehet. December 5-én 13 országgyűlési képviselő módosító indítványt nyújtott be az Országgyűlésben a létesítmény megmaradásáért, hat nap múlva az Olimpiai Bajnokok Klubja nyílt levélben kérte ugyanezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől. December 13-án 19 megyei szakfőorvos emelt szót a sportegészségügy struktúrájának változatlanul hagyása mellett, majd a MOB nyílt levélben fordult az Országgyűléshez. Ezek után Molnár Lajos egészségügyi miniszter az illetékes regionális egészségügyi tanácsnak azt javasolta, hogy az OSEI 90 finanszírozott ággyal működjék tovább, majd miután nem született határozat, a MOB arra kérte a szaktárca vezetőjét, hogy a végleges döntésnél érvényesítse a magyar sport érdekeit. A jelek szerint ez megtörtént.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
