Nyúl és puska

2007. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ajtóm továbbra is nyitva áll – mondja többek között Szalay-Berzeviczy Attila bankügyvezető, a Budapesti Értéktőzsde, valamint a BOM elnöke Schmitt Pálnak címezve a sportnapilap hasábjain megjelent kolumnás interjújában. Bizonyára pénzügyi tanácsokért fordult hozzá a Magyar Olimpiai Bizottság első embere, gondolom magamban, hiszen akkor érthető az illetékesség, a nyitott ajtó, s a nyájas fogadókészség. De nem, a BOM nevű civil szervezet vezetője a vágyott budapesti olimpia ügyében várná „audienciára” a MOB-elnököt, annak a kiemelten közhasznú testületnek az irányítóját, amelyik kizárólag jogosult a rendezési pályázat beadására a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz.
Remélem, nem csak nekem tűnik fel az ordító szerepzavar, amely már a múlt heti BOM-sajtótájékoztató alkalmával tetten érhető volt. Akkor éppen az „szólt” a jól bevált kommunikációs csatornákon, hogy a MOB részéről senki sem vett részt az eseményen. Az valahogy a háttérbe szorult, hogy a leginkább illetékes ötkarikás bizottságot nem értesítették arról, a „civilek” leporolják a 2002-es megvalósíthatósági tanulmányt, s kibővíttetik, aktualizáltatják – kvázi helyette. Vagy éppen az állam helyett, hiszen eredetileg az volt a megrendelő. Emlékezhetünk rá, hiszen öt év nem olyan nagy idő, 2002 elején a Fidesz vetette fel az olimpiarendezés tervét 2012-es vagy 2016-os időpontra. Kampányötlet is lehet komoly és politikai hovatartozástól függetlenül támogatandó gondolat, mint ez, hiszen az akkori ellenzék nem merte direktben támadni, még Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt is aláírta a kezdeményezést. Aztán persze a kormányváltást követően kiderült a valódi szándék, a megvalósíthatósági tanulmányt néhány hónapig még „gyúrta” kicsit a készítő cég, majd optimista helyett pesszimista rezümét rittyentett a végére. Ahogy a kedves vendég kívánja… Le is került a kérdés a napirendről.
Egészen egy évvel ezelőttig, amikor kivont karddal megjelent a színen a BOM (akkor még Budapesti Olimpiai Mozgalom néven), s mintha a közelmúltbeli előzmények sose lettek volna, saját ötletként, a meleg vizet feltalálva elővezette a magyarországi házigazdaság ötletét. Szegény MOB meg csak nézett: az előbb nem kellett, most meg hirtelen igen? A BOM ráadásul tisztségviselői pénzügyi és médialehetőségeinek köszönhetően kezdett szerepzavarba kerülni, ám májusban kapott az orrára egyet, hiszen a MOB jogának és egyben kötelességének megfelelően letiltatta az olimpia szó engedély nélküli használatát. Névnek maradt mozaikszóként a BOM, de sajnos a stílus is. Schmitt Pál ugyan próbált békejobbot nyújtani, s nyilatkozatokban a másik oldalon sem volt hiány, ám a legutóbbi megnyilvánulások nem a megegyezés, az együtt munkálkodás felé mutatnak. A BOM előkapta a korábbi tanulmányt, a készítő cég jó pénzért áthúzott néhány dátumot, lerontotta az adatokat a magyar gazdaság jelenlegi borzalmas, „reformmegszorított” szintjére, de aztán a megrendelő kívánságainak megfelelően odabiggyesztette, 2020-ban attól még minden összejöhet. Becs’ szóra mondom, jöjjön össze. Jómagam ugyanezt gondoltam öt éve, ugyanezt gondolom most is, kezdeményezőtől függetlenül, s ellentétben azokkal, akik korábban politikai megfontolásokból ellene voltak az ötletnek, most ugyanezen okból (nesze, Schmitt Pali!) mellette.
A BOM ambiciózus vezetője pedig várja ki a sorát, ha már annyira ükapja örökébe kíván lépni. A Magyar Olimpiai Bizottság első elnöke Berzeviczy Albert volt. Kizárólag érdemei elismeréseként, elhivatottságból, üzleti szempontoktól mentesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.