Rulon Gardner megint megúszta

B I R K Ó Z Á S

2007. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor harmincöt és fél éve az Egyesült Államok egyik legeldugottabb szegletében, a Wyoming állambeli Aftonban egy amerikai farmercsalád kilencedik gyermekeként megszületett, még senki nem számíthatott rá, hogy egyszer felkapja a világhír Rulon Gardnert. (S ez a felkapás nem ment könnyen, hiszen a fiú súlyban és magasságban hamar elhagyta kortársait, majd idővel a száz kilót.) Ám sportpályafutása és extrém balesetekből történt csodaszerű megmenekülései ismertté tették a nevét szerte a földkerekségen.
Miután megtalálta sportágát, a birkózást, annak is kötöttfogású szakágát (ahol testméretei előnyössé váltak a legnagyobb súlycsoportban), lassan, de biztosan jöttek az eredmények. Első komolyabb sikerét szűkebb pátriájában aratta, hiszen 1989-ben Wyoming állam felső iskolai bajnoka lett, majd 1995-ben már egész hazájáé. Egy Világkupa-győzelmet követően az 1997-es lengyelországi vb-n 5. lett a 130 kilósok között, majd 1998-ban megnyerte a Pánamerikai Játékokat. Bizalmat kapott a 2000-es sydneyi olimpián, ahol véghezvitte azt, amire senki nem számított, s főleg senki nem cselekedett meg világversenyen: a fináléban defenzív stratégiáját tökéletesen megvalósítva 1-0-ra legyőzte a sportág orosz legendáját, a háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenkétszeres Európa-bajnok Alekszandr Karelint. Sporttörténelmi ötkarikás diadala egy csapásra Amerika sztárjává tette, a sydneyi záróünnepélyen már ő vitte a csillagos-sávos lobogót, bezsebelt több Az év sportolója címet, Hírességek Csarnoka-tagságot és a rangos Jesse Owens-díjat. A dicsőség nem szállt a fejébe, 2001-ben megnyerte a patraszi vb-t, a döntőben a mi Deák Bárdos Mihályunkat kitolva a szőnyegről.
A következő év aztán már nem a sportról, hanem a túlélésről szólt. 2002 februárjában Rulon két társával a szülővárosa melletti folyó, a Salt River völgyében hórobogózni ment, de eltévedt, és a mínusz 26–29 fokos hidegben egy éjszakát a szabadban töltött, 32 fokosra lehűlt, mielőtt rátaláltak. „Ilyen hidegben menedék nélkül az erdőben tölteni az éjszakát másnak a biztos halált jelentené” – mondta Lee Gardner seriff, a birkózó másod-unokatestvére. Hősünk túlélte, de egy lefagyott s ezért levágott lábujjal szegényebben távozott a kórházból. Ám szíve visszavitte a birkózószőnyegre, ahol újra kivívta a válogatottságot – bár egy motorbaleset hátráltatta –, s az athéni olimpián szerzett bronzéremmel tette fel a koronát karrierjére. (S ez a korona még fényesebb lehetett volna, ha az elődöntőben a grúz Csurcsumia nem dönti le „orvul”). 2004 szilveszterén – a mi Majoros Istvánunkhoz hasonlóan – belefutott egy pénzesebb és „trendibb” küzdősportba, ám nem a K1-be, hanem az ehhez némileg hasonlatos Pride-ba. Ahol aztán pontozással legyőzte a szakág specialistáját, az 1992-es cselgáncs olimpiai bajnok Josida Hidehikót.
Két év telt el azóta, hogy a sportban és a kórházban sem mutatott fel semmi különöset (igaz, szurkolóként rendszeres látogatója a Utah Jazz NBA-s kosármérkőzéseinek). A napokban jött a hír, hogy Gardner repülőgép-balesetet szenvedett, de csodával határos módon ő és két társa is sértetlenül úszta meg a nem mindennapi kalandot. Az egykori klasszis utasa volt a Cirrus SR 22 típusú kisgépnek, amelyet Randy Brooks és testvére, Leslie Brooks irányított, s amely Arizona és Utah állam határán hirtelen felmondta a szolgálatot, és az alattuk fekvő tóba zuhant. „A gép sebessége körülbelül két másodperc alatt 240 km/óráról nullára csökkent” – mondta a sportoló, aki szerencséjére társaival együtt ki tudott menekülni a járműből, mielőtt az elsülylyedt. A „repülőtöröttek” ezután több mint egy órát úsztak a 7 Celsius-fokos vízben, amíg partot értek, és aztán az egész éjszakát a szabadban töltötték. Másnap reggel talált rájuk egy helyi halász. Egyikük sem szenvedett életveszélyes sérülést. „Az ilyen hőmérsékletű vízben mintegy 30 perc után jelentkeznek a kihűlés jelei. Tehát az, hogy több mint 60 percig úsztak benne, ráadásul túlélték a repülőgép lezuhanását, majd egész éjjel kint voltak a hidegben, és nem haltak bele, csodával határos. Ha ezek a srácok macskák lennének kilenc élettel, azt mondanám: most elhasználtak hármat” – mondta Steven Luckesen parkőr.
Ez esetben viszont Gardner már négynél tart öt évvel ezelőtti hórobogós kalandjával együtt. S már csak öt van hátra…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.