Elődöntőben a lányok

Ú S Z Á S , V Í Z I L A B D A Női vízilabda-válogatottunk bejutott a legjobb négy közé a melbourne-i világbajnokságon, miután a tegnapi negyeddöntőben 11-9-re verte Kanadát. A fiúk ma Németország legyőzésével követhetik a lányokat, a papírforma alapján kevésbé kiélezett mérkőzésen. Szükségesek is a pólós sikerek, mert úszásban még döntősünk sem volt az elmúlt három nap során, sőt, ma sem lesz. Rajtunk kívül azonban tegnap senkinek sem volt emiatt hiányérzete, hiszen nem kevesebb, mint négy világrekord született.

Munkatársunktól
2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kuba legyőzésével és a csoportelsőség megszerzésével női vízilabdázóink a könnyebb ágra sorolták magukat, és e lehetőséggel eddig éltek is. A tegnapi negyeddöntőben ugyanis 11-9-re verték Kanadát, így máris ott vannak a legjobb négy között, ahol csütörtökön az Egyesült Államokkal játszanak a fináléba kerülésért.
Kanada az 1998-as perthi vb óta nem győzte le világversenyen a magyar csapatot, és már az első percek azt ígérték, tegnap sem fogja. A mieink rögtön 2-0-ra megugrottak, ám a tengerentúliak a negyed végére 3-2-re fordítottak, és a 6-6-tal zárult első félidő végéig ők vezettek. A folytatásban azonban már csak a magyarok, mert összeállt a védekezésük, bejött a kapuscsere is, elöl pedig remek gólok születtek, Stieber ejtése és Zantleitner húzása például már-már „férfias” megoldás volt. Amikor Tomaskovics bevágta a rövid felsőbe a tizenegyediket, megkezdődhetett a jogos ünneplés: az elődöntőbe jutott magyar lányok úgy dobtak tíz felett, hogy az eddigi gólzsák, Pelle Anikó csupán egy ötméterest értékesített.
Godova Gábor szövetségi kapitány első látásra talán kockázatosat, de mindenképpen jót húzott a kapuscserével, amikor Horváth Patrícia helyére beküldte Brávik Henriettát, ezért neki ehhez a lépéséhez is gratuláltunk, mire a szövetségi kapitány így értékelt: „Mindig is azt mondtam, hogy két kiváló kapusunk van, akik közül a tapasztalt világbajnok, Horváth Patrícia az első, de most lassabban mozgott a szokásosnál, és a védők sem segítették eléggé. Ezért úgy éreztem, bele kell nyúlnom a meccsbe, ami szerencsére sikerült. Ki kellett használnunk, hogy Ausztrália helyett Kanadát kaptuk ellenfélnek a negyeddöntőben, és ezt meg is tettük. Most jöhetnek az ugyancsak erővízilabdát játszó amerikaiak, akik annyival mindenképpen jobbak, hogy hosszabb a cserepadjuk.” A vízben azonban egyszerre ők is csak heten lehetnek, és a montreali vb döntőjében bizonyították a mieink, hogy a hosszabbításban is képesek föléjük kerekedni.
Három magyar próbált szerencsét az úszóversenyek harmadik napján, de a délutáni elődöntőkben már egyikük sem szerepelt, eltérő okok miatt: ketten kiestek a selejtezőben, a harmadik pedig továbbjutott ugyan, de visszalépett. Utóbbi Kerékjártó Tamás, aki 200 pillangón 1:57.54 perces országos csúcscsal (Cseh László hároméves rekordját írta át) a 11. időt produkálta a 64 fős mezőnyben, ezzel teljesítette a jövő évi, pekingi olimpiai részvételhez előírt A szintet is. Edzőjével egyeztetve mégis úgy határozott, nincs értelme az elődöntős próbatételnek kiegészítő számában, amikor szerdán már egyik fő reménysége, a 200 vegyes – a tavalyi, margitszigeti Európa-bajnokságon e műfajban bronzérmet szerzett – selejtezői következnek. A többiek nem voltak döntéshelyzetben, hiszen a szintén 200 pillangón rajtoló Verrasztó Dávid toronymagas egyéni csúcsával is csak 25. lett, 200 gyorson pedig Hosszú Katinka ragadt le ugyanennél a helyezésnél.
Este aztán csúcsesőben ázott az első két úszónap során egyetlen rekordot sem látott Melbourne. Méghozzá nagyrészt három amerikai jóvoltából: Michael Phelps 1:43.86 perccel 200 gyorson, Natalie Coughlin 59.44 mp-cel 100 háton, Aaron Peirsol 52.98 mp-cel a férfiak ugyanezen számában lett a földkerekség valaha élt leggyorsabb embere, az olasz Federica Pellegrini pedig a női 200 gyors elődöntőjében 1:56.47 perccel állított fel világrekordot. Mindehhez képest női 1500 gyorson az így is csak második svájci Flavia Rigamonti 15:55.38 perces Európa-csúcsa, és női 100 háton a szintén ezüstérmes francia Laure Manaudou hasonló bravúrja 59.87-tel gyakorlatilag észrevétlen maradt.
Mi, magyarok az általános álmélkodáson túl Phelpsre figyelünk leginkább, hiszen vasárnap ő hiúsíthatja meg fő, és valószínűleg egyetlen aranyesélyünk beváltását 400 vegyesen.
Nos, a tegnap látottak alapján Cseh Lászlónak bizony nem kellene a döntést az utolsó százra, a gyorsra hagynia. A bökkenő csak az, hogy a jelek szerint ez messze nem csupán az ő elhatározásától függ majd.

Eredmények. Úszás, világbajnokok. Női 100 m mell: Leisel Jones (Ausztrália) 1:05.72 p. Férfi 100 m hát: Aaron Peirsol (Egyesült Államok) 52.98 mp – világcsúcs. Női 1500 m gyors: Kate Ziegler (Egyesült Államok) 15:53.05 p. Férfi 200 m gyors: Michael Phelps (Egyesült Államok) 1:43.86 p – világcsúcs. Női 100 m hát: Natalie Coughlin (Egyesült Államok) 59.44 mp – világcsúcs.
Vízilabda, női negyeddöntők: Magyarország–Kanada 11-9, Egyesült Államok–Spanyolország 10-6, Ausztrália–Olaszország 12-8, Oroszország–Görögország 10-9. A csütörtöki elődöntők párosítása: Magyarország–Egyesült Államok, Oroszország–Ausztrália.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.