Kuba legyőzésével és a csoportelsőség megszerzésével női vízilabdázóink a könnyebb ágra sorolták magukat, és e lehetőséggel eddig éltek is. A tegnapi negyeddöntőben ugyanis 11-9-re verték Kanadát, így máris ott vannak a legjobb négy között, ahol csütörtökön az Egyesült Államokkal játszanak a fináléba kerülésért.
Kanada az 1998-as perthi vb óta nem győzte le világversenyen a magyar csapatot, és már az első percek azt ígérték, tegnap sem fogja. A mieink rögtön 2-0-ra megugrottak, ám a tengerentúliak a negyed végére 3-2-re fordítottak, és a 6-6-tal zárult első félidő végéig ők vezettek. A folytatásban azonban már csak a magyarok, mert összeállt a védekezésük, bejött a kapuscsere is, elöl pedig remek gólok születtek, Stieber ejtése és Zantleitner húzása például már-már „férfias” megoldás volt. Amikor Tomaskovics bevágta a rövid felsőbe a tizenegyediket, megkezdődhetett a jogos ünneplés: az elődöntőbe jutott magyar lányok úgy dobtak tíz felett, hogy az eddigi gólzsák, Pelle Anikó csupán egy ötméterest értékesített.
Godova Gábor szövetségi kapitány első látásra talán kockázatosat, de mindenképpen jót húzott a kapuscserével, amikor Horváth Patrícia helyére beküldte Brávik Henriettát, ezért neki ehhez a lépéséhez is gratuláltunk, mire a szövetségi kapitány így értékelt: „Mindig is azt mondtam, hogy két kiváló kapusunk van, akik közül a tapasztalt világbajnok, Horváth Patrícia az első, de most lassabban mozgott a szokásosnál, és a védők sem segítették eléggé. Ezért úgy éreztem, bele kell nyúlnom a meccsbe, ami szerencsére sikerült. Ki kellett használnunk, hogy Ausztrália helyett Kanadát kaptuk ellenfélnek a negyeddöntőben, és ezt meg is tettük. Most jöhetnek az ugyancsak erővízilabdát játszó amerikaiak, akik annyival mindenképpen jobbak, hogy hosszabb a cserepadjuk.” A vízben azonban egyszerre ők is csak heten lehetnek, és a montreali vb döntőjében bizonyították a mieink, hogy a hosszabbításban is képesek föléjük kerekedni.
Három magyar próbált szerencsét az úszóversenyek harmadik napján, de a délutáni elődöntőkben már egyikük sem szerepelt, eltérő okok miatt: ketten kiestek a selejtezőben, a harmadik pedig továbbjutott ugyan, de visszalépett. Utóbbi Kerékjártó Tamás, aki 200 pillangón 1:57.54 perces országos csúcscsal (Cseh László hároméves rekordját írta át) a 11. időt produkálta a 64 fős mezőnyben, ezzel teljesítette a jövő évi, pekingi olimpiai részvételhez előírt A szintet is. Edzőjével egyeztetve mégis úgy határozott, nincs értelme az elődöntős próbatételnek kiegészítő számában, amikor szerdán már egyik fő reménysége, a 200 vegyes – a tavalyi, margitszigeti Európa-bajnokságon e műfajban bronzérmet szerzett – selejtezői következnek. A többiek nem voltak döntéshelyzetben, hiszen a szintén 200 pillangón rajtoló Verrasztó Dávid toronymagas egyéni csúcsával is csak 25. lett, 200 gyorson pedig Hosszú Katinka ragadt le ugyanennél a helyezésnél.
Este aztán csúcsesőben ázott az első két úszónap során egyetlen rekordot sem látott Melbourne. Méghozzá nagyrészt három amerikai jóvoltából: Michael Phelps 1:43.86 perccel 200 gyorson, Natalie Coughlin 59.44 mp-cel 100 háton, Aaron Peirsol 52.98 mp-cel a férfiak ugyanezen számában lett a földkerekség valaha élt leggyorsabb embere, az olasz Federica Pellegrini pedig a női 200 gyors elődöntőjében 1:56.47 perccel állított fel világrekordot. Mindehhez képest női 1500 gyorson az így is csak második svájci Flavia Rigamonti 15:55.38 perces Európa-csúcsa, és női 100 háton a szintén ezüstérmes francia Laure Manaudou hasonló bravúrja 59.87-tel gyakorlatilag észrevétlen maradt.
Mi, magyarok az általános álmélkodáson túl Phelpsre figyelünk leginkább, hiszen vasárnap ő hiúsíthatja meg fő, és valószínűleg egyetlen aranyesélyünk beváltását 400 vegyesen.
Nos, a tegnap látottak alapján Cseh Lászlónak bizony nem kellene a döntést az utolsó százra, a gyorsra hagynia. A bökkenő csak az, hogy a jelek szerint ez messze nem csupán az ő elhatározásától függ majd.
Eredmények. Úszás, világbajnokok. Női 100 m mell: Leisel Jones (Ausztrália) 1:05.72 p. Férfi 100 m hát: Aaron Peirsol (Egyesült Államok) 52.98 mp – világcsúcs. Női 1500 m gyors: Kate Ziegler (Egyesült Államok) 15:53.05 p. Férfi 200 m gyors: Michael Phelps (Egyesült Államok) 1:43.86 p – világcsúcs. Női 100 m hát: Natalie Coughlin (Egyesült Államok) 59.44 mp – világcsúcs.
Vízilabda, női negyeddöntők: Magyarország–Kanada 11-9, Egyesült Államok–Spanyolország 10-6, Ausztrália–Olaszország 12-8, Oroszország–Görögország 10-9. A csütörtöki elődöntők párosítása: Magyarország–Egyesült Államok, Oroszország–Ausztrália.
Kiszelly Zoltán: Donald Trump hoz is ajándékot, meg nem is
