Három esztendő késéssel

C S E L G Á N C S A múlt héten még pingponglabdák pattogtak a belgrádi Arenában, holnaptól pedig a cselgáncsozók teszik ugyanezt. S ha versenyzőink a maguk Európa-bajnokságán hozzávetőleg úgy szerepelnének, mint a négy érmet, köztük egy aranyat is begyűjtő asztaliteniszezők, akkor az ipponértékű „nagy dobás” lenne.

2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgrádban pénteken éppen három év késéssel kezdődik meg az Eb, hiszen a szerbek eredendően a 2004-es rendezésre pályáztak, meg is kapták azt, ám a délszláv háborút még nyögve az utolsó pillanatban visszakoztak, s végül Bukarest lett a házigazda. Így 2004-ben ott rendezték az utolsó kvalifikációs versenyt az athéni olimpiára, s milyen a véletlen, a belgrádi Eb pedig az első a sorban a jövő évi pekingi játékok előtt. A tizenhárom versenyből álló sorozat nyitóállomásán kvótát nem lehet szerezni, csak pontokat; a dobogósok például 100, 60 és 40 pontot kapnak, s hogy viszonyíthassunk, a szuper A kategóriás versenyeken 90, 50 és 30, a „normál” versenyeken 60, 34 és 20 pontot érnek az érmek. (Záráskor Európából a férfiaknál súlycsoportonként kilencen, a nőknél öten harcolhatják ki a pekingi részvételi jogot.) Ám a legfontosabb megméretés az idén a szeptemberi Rio de Janeiró-i vb lesz, ahonnan kategóriánként az első hat közvetlenül kijut az olimpiára. Nagysolymosi Sándornak, a férfiválogatott szövetségi kapitányának azonban egyelőre az előttünk álló hét végére kell figyelnie:
– Sűrű három hónap van mögöttünk, mert ebből hat hetet kemény edzőtáborokban töltött a brigád. Valószínű, hogy Belgrádban nem lesz mindenki csúcsformában tőlünk, de ez nem is feltétlenül baj. Az Eb után ugyanis egymás után jönnek a kvalifikációs Világkupák; Rómába, Moszkvába, majd Bukarestbe utazunk, és úgy kell gondolkodnunk, hogy az egész sorozatban helytálljunk. Ezzel együtt azért az Eb-n legalább két éremesély benne van a csapatban. Ungvári, Braun és Hadfi személyében három klaszszisunk van, de nekik is minden apró rezdülésre oda kell figyelniük a szőnyegen, mert a dzsúdóban könnyen elszállhat az ember meg a remény is – fejtegeti a szakvezető.
A csapat ászai kétségkívül a 2005-ben vb-t és Eb-t nyert Braun Ákos, az Európa-bajnok és vb-3. Ungvári, valamint az Eb-2. s az idei párizsi szuper A kategóriás versenyen győztes Hadfi Dániel, ám az U23-as Európa-bajnok Bor Barna is ott lehet a dobogón. Ami a nőket illeti, Csák József szövetségi kapitány szerint jó sorsolással akár öten is helyezettek lehetnek, egy érmet pedig mindenképpen haza kellene hozni. A papírforma alapján Mészáros Anettnek a legjobbak az esélyei, a tizenkilenc éves junior világbajnok már két éve bronzérmes volt a felnőtt Eb-n, s az idén a hamburgi szuper A kategóriás versenyen is a dobogó harmadik fokára állhatott.
Az olimpiai ezüstérmes Csák pályafutása első nagy sikerét amúgy 1986-ban éppen itt aratta, így egy belgrádi Európa-bajnok garantált a csapatunkban. A kérdés az, lesz-e másik.

A magyar Eb-csapat. Férfiak: Burján László (60 kg), Ungvári Miklós (66), Braun Ákos (73), ifj. Nagysolymosi Sándor (81), Németh Tamás (90), Hadfi Dániel (100), Bor Barna (+100). Nők: Csernoviczki Éva (48), Perge Ilona (52), Baczkó Bernadett (57), Szabó Brigitta (63), Mészáros Anett (70), Halász Tímea (78).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.