Semmilyen szél nem kedvező annak, aki nem tudja, milyen kikötőbe tart – Seneca szállóigéjét az élet minden területén hasznosíthatjuk, így a sportban is, nem véletlenül hangzott el a Tudomány a sportoló nemzetért elnevezésű konferenciasorozatot indító tegnapi tájékoztatón. Győrfi László, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) sport-szakállamtitkárság osztályvezetője szájából a szép idézeteken kívül olyan konkrétumok is elhangoztak, mint hogy a sport szerepét az életminőség javítása érdekében újra kell gondolni. Igen plasztikus az Egészségügyi Világszervezet azon kutatási adata, amely szerint minden egységnyi pénzösszeg, amelyet az emberek fizikai aktivitásába fektetnek, 3,2-szeres megtakarítást indukál az egészségügyi költségekben. Ez utóbbi terület magyarországi helyzete, illetve „fejlődési iránya” jelenleg minden racionalitást és forrást nélkülöz, utóbbiban ugyan a sport területén sem dúskálnak, de legalább megvan a szándék és a program a jobbításra.
Ennek jegyében szervezte meg az ÖTM sport-szakállamtitkársága és a Magyar Sporttudományi Társaság a héten induló konferenciasorozatot. Az állomások: Pécs (április 4–5.), Veszprém (április 11.), Keszthely (április 20–21.), Nyíregyháza (május 3.), Budapest (május 9.), Szeged (május 22.), Szombathely (május 30.), Budapest (június 13.). A témák többek között a sportturizmus, a népegészségügy, a rekreáció és az utánpótlás-nevelés.
Elbert Gábor sportszakállamtitkár úgy fogalmazott, a sportot újra kell fogalmazni, hogy mindenki hozzáférhessen, mert ez a legolcsóbb és leghatékonyabb eszköze egy egészséges társadalom megteremtésének. Megtartani sportnemzeti státusunkat (a versenysport terén), s közben sportoló nemzetté válni – ez a cél, amely nem lesz könnyű, hiszen jelenleg a lakosság háromnegyed része mozgásszegény életmódot folytat. Elbert tegnap a parlament illetékes bizottsága előtt is „lobbizott” az ügy érdekében, hogy a konferenciák befejeztével, illetve a Nemzeti Sportstratégia várhatóan őszi elfogadása után se álljon meg a folyamat, hanem pártsemlegesen kapjon politikai garanciát. No meg forrásokat, amelyek akkor szabadulhatnak fel, ha a program konkrét adatokat produkál a döntéshozók számára. A szakállamtitkárság példaképkampányt indít: az ország egy-egy régióját olyan egykori – vagy még aktív – kiválóságok fedik le, mint Kropkó Péter (triatlon), Mezei Richárd (kézilabda), Monspart Sarolta (tájfutás), Bodor Richárd (úszás), Petrika Ibolya (futás), Németh Zsolt (kalapácsvetés) és Demeter József (öttusa).
Magyar Péter körül gyülekeznek az egykori SZDSZ bukott politikusai + videó
