Az Aranycsapat mint cégér

Különös randevúra volt hivatalos a napokban az Aranycsapat két tagja és további két tagjának egy-egy hozzátartozója: az egri Csutorás pincében tesztelték azokat a borokat, amelyeket a közeljövőben fényképükkel hoznak majd forgalomba.

Kő András
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egymás zrikálását nem tudják abbahagyni. Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa ül az asztalfőn, mellette Buzánszky Jenő.
– Jenő 1950-ben, a bolgárok ellen volt először válogatott, és már a második percben öngólt rúgott – mondja hamis mosollyal a kapus.
– Nem volt öngól! – tiltakozik sokadszor a bekk –, Dimitrov, a balszélső befelé kanyarodott, és bevágta… Inkább arról beszélj, hogyan ment be a lábad között a labda 1961-ben a jugoszlávok ellen!
A társaság derül, és kérlelné őket: mondják csak, amíg bírják. Akár igaz az anekdota, akár nem. A sokadszor hallott történet is újszerűen hat ezen a helyen: Egerben, a Csutorás pincében vagyunk.
Magyarázatul annyit: a kőkemény Rákosi-korszakban, 1953-ban, abban az évben, amikor a magyar válogatott 90 évi veretlenség után legyőzte Angliát, Puskás Ferenc barátságot kötött egy egri gazdával – hivatalosan „az egyénileg dolgozó szőlőtermelők szakcsoportjának borosgazdájával” –, akit ma a helybeliek csak Csutorás nagypapának titulálnak. A barátságból az lett, hogy ők ketten, még abban az évben Budapesten, az Eötvös utcában, maszek borozót – bocsánat, kocsmát – nyitottak.
A Csutorás unoka emelkedik szólásra:
– Puskás Öcsi és nagyapám barátságának emlékére készítettem el az Aranycsapat borsorozatot, amelyet októbertől hozunk forgalomba.
Az asztalon a borsorozat első négy darabja a válogatott játékosok – Grosics, Buzánszky, Puskás és Zakariás – fényképével. A leglényegesebb tudnivaló az adott labdarúgóról a címkén olvasható, míg az üvegekben négy különböző fajta, igazi egri nedű.
Az asztalnál Grosicson és Buzánszkyn kívül Puskás Ferencné, az özvegy, és Zakariás Ágnes, a középpályás lánya foglal helyet, valamint a Csutorás család tagjai és barátai.
Csutorás nagypapának meggyűlt a baja a rendszerrel. 1951-ben börtönbe csukták, és 1960-ban megismételték, hogy egy életre megtanulja a gazdálkodást. Merthogy mindig gazdasági bűncselekménnyel vádolták. De amikor szabadlábra került, folytatta a szőlőtermesztést. Ennek egyik eredménye volt, hogy 1953-ban kocsmát nyithatott Puskás Öcsivel. A borozót azonban nem nézte jó szemmel a párt adminisztratív osztálya. Az Országos Levéltárban bukkantam rá az alábbi dokumentumra.
„Jelentés.
Sebes elvtárs részére
A Belkereskedelmi Minisztérium Titkárságának átiratával kapcsolatban jelentjük, hogy a Puskás Ferenc kérelmében foglaltak a valóságnak megfelelnek. Puskás 17 000 forintot fektetett a vállalkozásába, amelyet szeretne visszakapni.
Javasoljuk engedélykérelmének pártolását azzal a megjegyzéssel, hogy Sebes elvtárs beszéljen Puskással, hogy ő ne mutatkozzon a bormérő helyiségében, és befektetett tőkéjének visszaszerzése után, vonuljon vissza ettől a vállalkozástól, mely ellene mindig támadó felület lehet.
Kérjük Sebes elvtárs szíves döntését.
Budapest, 1955. XII. 28.
Honti György” [az MLSZ főtitkára – a szerk.]
Nem tudjuk, Puskás Öcsi végül visszakapta-e a tőkéjét, és milyen gyakran fordult meg később az Eötvös utcában, mindenesetre a kapcsolat közte és Csutorás nagypapa között hamarosan megszakadt, mert a válogatott játékos 1956 végén elhagyta Magyarországot. A kocsmát a forradalom után bezárták, egyetlen emlék maradt belőle: egy pad, amelyet a vendégek az egri pincében megcsodálhattak.
Megesett az is – mesélem –, hogy az aranylábúak vereséget szenvedtek. Például 1949 áprilisában Prágában. A 2:5 után nyomott volt a hangulat, ám a vonaton szép lassan oldódott a levertség, és mire magyar földre értek, már dalolt a válogatott alkalmi dalárdája. A kedélyes nótaszó hallatán, az egyik állomáson valaki felszólt az ablakban könyöklő szövetségi kapitánynak: „Inkább futballozni tanította volna meg őket, mint énekelni…”
– Nem én védtem, hanem Turai! – jegyezte meg Grosics.
– Nem én játszottam jobb bekket, hanem Rudas Feri! – mondta Buzánszky.
Először voltak közös nevezőn valamiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.