Világbajnoki ezüst kvóta nélkül

Berki Krisztián hiába a második legjobb lólengésben a földkerekségen, a Nemzetközi Tornaszövetség minden észérvet nélkülöző kvalifikációs rendszere áldozataként nem lehet ott a jövő évi pekingi olimpián. Az UTE kétszeres Eb-aranyérmesének, az idei amszterdami kontinensbajnokság győztesének a múlt hét végén a stuttgarti vb-n is nyernie kellett volna a kvótához, az ezüstérem ehhez kevés volt…

2007. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) a kvóták nagy részét a csapatverseny eredményei alapján osztotta ki, a magyar együttes azonban már az „előkvalifikáción”, a tavalyi aarhusi vb-n elvérzett. S mivel a még csupán 22 éves Berki Krisztián tipikusan szerspecialista, azzal nem is próbálkozott, hogy az egyéni összetettben szerezze meg a pekingi részvételi jogot. A szerenkénti döntőkben viszont kizárólag a vb-arany ért kvótát. Természetesen a FIG-et is köti a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) létszámszűkítő elve, ám ha Pekingben történetesen nem hat-, hanem csak ötfős csapatok indulnának, a férfiaknál éppen tizenkét hely szabadulna fel, s így valamennyi szerenkénti érmes ott lehetne az ötkarikás játékokon. Ahol azért a legjobbaknak mégiscsak ott lenne a helyük. Berkihez hasonlóan nehéz helyzetben volt a szlovének két korábbi világbajnoka: Pegannak nyújtón, Petkovseknek korláton, míg az ugyancsak vb-aranyérmes holland Van Geldernek gyűrűn, az olimpiai ezüstérmes lengyel Blaniknak ugrásban szintén csak világbajnoki cím jelenthetett kvótát.
A lólengés döntőjébe a címvédő kínai Hsziao Csün került be a legmagasabb pontszámmal, 16,275-tel, őt a második helyen kétszeres Európa-bajnokunk követte 15,925-tel, és az nem is kérdéses, hogy ők ketten fényévekkel előzik meg a többieket. Ám be kell látnunk, hogy a kínai Berki előtt jár. A negyedikként szólított Hsziao Csün szinte felülmúlhatatlan produkcióval rukkolt ki, 16,300-at kapott rá. Az UTE versenyzője rögtön utána következett, s aligha tett jót neki, hogy látta a riválisát. Ám Berki is remekül tornászott, egészen a gyakorlata végéig hibátlanul, az utolsó mozdulatoknál azonban lendületet vesztett, és a pontozók meg is büntették. Így csak 15,700-at kapott, de később maga is elismerte, hogy valószínűleg akkor se nyert volna, ha nem ront. A hiba ellenére a vb-ezüst meglett – a brit Smith 15,600-zal végzett a harmadik helyen –, ám ez az ezüst most sehogyan sem akar szépen csillogni.
Jobb hír, hogy mivel talajon a brazil Hypolito személyében olyan versenyző győzött, amelyiknek a nemzete a csapatversenyben már szerzett olimpiai kvótát, az egyéni összetettben kiosztandó pekingi helyek száma nőtt, így a „várólista” élén álló Gál Róbert a 44. helyével kijutott a jövő évi ötkarikás játékokra. Gál mellett korábban a női egyéni összetettben 51. helyezett Böczögő Dorina is kvótát szerzett. Ugyanakkor a kvalifikációs rendszer „sajátossága” miatt Berki Krisztián vb-ezüstérmesként lemaradt az olimpiáról. Bár a FIG négy szabad kártya felett rendelkezik, arra nincs esély, hogy az egyiket ő kapja. A nemzetközi szövetség feltehetőleg afrikai és óceániai versenyzőket juttat ki Pekingbe, ezzel is demonstrálva, hogy a tornát minden kontinensen űzik.
Kamuti Jenő, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára Stuttgartban tárgyalt a NOB és a FIG jelen levő legmagasabb rangú tisztségviselőivel, akik világossá tették, felesleges bármilyen offenzívát indítani Berki ügyében. „Az általam megkérdezett vezetők elmondták, a kiírás egyértelmű: szabad kártyát kizárólag olyan nemzet kaphat, amelynek még nincs kvalifikált versenyzője. Mivel nálunk Gál Róbert és Böczögő Dorina is kiharcolta a részvételt, nincs esély arra, hogy Krisztián neve szóba kerülhessen a wild card kiosztásánál. Tudom, szörnyű érzés, hogy ilyen tehetséges sportember nem lehet ott Pekingben, és egy szinte biztos olimpiai éremtől esünk el. A kvalifikációs rendszer ebből a szempontból igazságtalan, ám ettől még a tény tény marad. Ezt azért fontos leszögezni, hogy ne legyenek illúzióink. A csodában lehet bízni, de szerintem nem érdemes” – nyilatkozta a MOB honlapján Kamuti Jenő.
Ami egyébként Berki sorstársait illeti, Blanik és Petkovsek világbajnok lett (utóbbi kínai vetélytársa elrontotta a gyakorlatát), Van Gelder és Pegan viszont ugyancsak vb-ezüstérmesként marad le az olimpiáról. Bizonyára ők is a szívükbe fogadják a Nemzetközi Tornaszövetség teljes vezérkarát…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.