Smokin Joe, aki a Legnagyobbal is elbánt

Joe Frazier az „évszázad mérkőzésén” legyőzte a Legnagyobbat, a Greatest jelzőt joggal birtokló Muhammad Alit.

Deák Zsigmond
2011. 11. 08. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joseph William „Joe” Frazier 1945. január 12-én született a manapság alig 12 ezres dél-karolinai városkában, Beaufortban, ahol szegény sorsú szülei kis földjükön gyapotot és görögdinnyét termesztettek. Az 1950-es évek elején vásároltak egy fekete-fehér tévét, s azon az egész família a szomszédokkal együtt gyakran nézett bokszmeccseket. Joe Louis, Sugar Ray Robinson, Rocky Marciano, Willie Pep, Rocky Graziano... Egyszer valaki a kis Joe-t nem a név, hanem az alkat alapján a legendás Joe Louishoz hasonlította, ami örökre szóló muníciót adott neki. Keményen dolgozott 15 éves koráig a földeken, de akkor elhatározta, hogy új életet kezd, felült egy északra tartó távolsági buszra, s könnyes búcsú nélkül távozott otthonról.

Egy év múlva már bokszolt, méghozzá kiválóan, hiszen 1962-ben és ’63-ban megnyerte az amerikai bajnokságot nehézsúlyban, három év alatt mindössze egyszer kapott ki, Buster Mathistól. Éppen Mathis volt az, aki kis híján megakadályozta, hogy elindulhasson az 1964-es olimpián, de aztán a rivális sérülése utat nyitott neki Tokióba, s ott is egészen a dobogó tetejére. Még egy évet lehúzott – veretlenül – az amatőrök között, majd beállt a hivatásosok közé. Sorban ütögette ki az ellenfeleket, Mathison 1968-ban vett revansot, s ezzel egyből világbajnok lett, az éppen „szaporodó” szervezetek közül a New York-inál. 1970. februárjában Jimmy Ellis ellen már a WBC és a WBA vb-öveit is a gyűjteményébe csapta, egyesítve a címeket.

1971. március 8-án a három és fél év inaktivitás után visszatért, Jerry Quarryt és Oscar Bonavenát már lerendezett Muhammad Ali ellen kellett bizonyítania Joe Fraziernek, hogy nem csak úgy „kinevezték” a trónra. Két veretlen nehézsúlyú klasszis, egy tizenöt menetes öldöklő küzdelem a Madison Square Garden kulisszái között: csoda-e, ha ezt tartják azóta is az évszázad mérkőzésének? Úgy kétmillió dollár oszlott szét a felek között, bő húszezren tomboltak a nézőtéren, a jegybevétel bő 1,3 millió dollárra rúgott. Ali megkopott gyorsaságát ravaszsággal pótolta, Frazier viszont tapadt rá rendületlenül. Az utolsó menetben Ali támadásába Frazier belevert egy balhorgot, és a Legnagyobb a padlón találta magát. Feltápászkodott ugyan, de esélyét vesztette a győzelemre, a döntés nem lehetett más, mint egyhangú Frazier-siker. „Nem hagytam, hogy elmozogjon, nem hagytam, hogy gúnyolódjon” – értékelt földhöz ragadtan a 27 éves győztes.

Aki aztán az évszázad mérkőzésének megnyerésével gyakorlatilag elvesztette az addigi motivációját. „Mit tehetnék még? Most már egy kicsit élnem is kell!” – jelezte új prioritását. Két címvédés után George Foreman 1973 elején már csúnyán kiütötte Kingstonban (szűk két menet alatt hatszor került a padlóra), aztán 1974 januárjában Ali is revansot vett rajta. Trilógiájuk 1975 októberében Manilában teljesedett ki, a fordulatos csata végén a címvédő Greatest megrendítette a már csak egy szemmel látó Smokint, akinek az edzője, Eddie Futch a 14. menetben feladta a küzdelmet. Mindkét fél hetekig a kórházi ágyat nyomta, úgy kimerült. Ezzel a thrillerrel mindenesetre az emberi szervezet határait feszegették, az orvosok bizonyára ennek a hatására is érték később el, hogy a menetszámot mindenhol lecsökkentsék tizenötről tizenkettőre.

Joe Frazier 1976-ban megint kikapott Foremantől is, majd letette a kesztyűt, hogy 1981-ben újra felvegye, de egy felhozó ember, Floyd Cummings elleni dicstelen döntetlen ráébresztette, tényleg nincs tovább. Folytatta korábban megkezdett szakkommentátori munkáját, edzette fiát, a csak Mike Tysontól és Larry Holmestól kikapott Marvis Fraziert, valamint a két női szervezetnél is vb-címet nyert, Sister Smoke becenevű lányát, Jacqui Frazier-Lyde-ot. Aki egyetlen vereségét Ali lányától, Lailától szenvedte el...

Joe Frazier sokakkal ellentétben nem herdálta el bunyóval szerzett vagyonát, főképp ingatlanban „utazott”. Ám a halálos kór ellen már nem volt elég sem korábbi legendás balhorga, sem a pénz. Egy hónappal a bejelentés után, hogy májrákban szenved, Philadelphiában elhunyt a nehézsúly legszebb korszakának egyik legendája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.