Akcióban a Merész-lányok

A férfiak árnyékában a nők póló-Eb-je is megkezdődik, ráadásul igen nagy a tétje – az ötbe kerülés feladatát kell megoldaniuk a Merész-lányoknak.

2012. 01. 18. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha nagyon elcsépelt a szójáték, igaz: Merész-terveket szövöget a magyar női vízilabda-válogatott a férfitorna árnyékában kedden kezdődő Európa-bajnokságon. Az esélyeket tekintve tényleg bármire jók lehetünk, hiszen bemelegítésképp megvertük a 2010-es Eb mindkét döntősét. De ne szaladjunk ennyire előre – olyan ritkán kerül reflektorfénybe a női vízilabda.

A női eb-k éremtáblázata
1. Hollandia – 4a, 2e, 3b
2. Olaszország – 4a, 2e, 1b
3. Oroszország – 3a, 2e, 3b
4. MAGYARORSZÁG – 2a, 5e, 3b
5. Spanyolország, Görögország – 1e
7. Franciaország – 2b
8. Németország – 1b

Először is arról kell írni, hogy mennyire „patriarchálisan” működött eddig a nemzetek közötti vízilabdázás; az Eb-k 1926 óta íródó történetében 59 év telt el nők nélkül, ez pedig bizonyára jelentős sportsikerektől fosztotta meg Magyarországot – főként, ha azt nézzük, az eddigi 13 női Eb-aranykollekción négy nemzet osztozott, s kettőt bizony a mi lányaink zsebelhettek be (1991, 2001), s ezen kívül jutott nekünk még 5 ezüst és 3 bronz. Joggal mondhatjuk azt is, hogy most kellene a leginkább a nőkre odafigyelni, a férfiak Eb-jének voltaképpen tétje sincs – a Kemény-alakulat már a tavalyi világbajnokságon szerzett negyedik hellyel megkaparintotta a maga londoni repülőjegyeit –, a leányok olimpiai szereplése viszont éppen most, Hollandiában alapozódhatna meg, ha a legjobb öt közé kerülve benevezne a trieszti kvalifikációs tornára.

Hármat kell megelőzni

A válogatott programja
január 18., 16 óra: MAGYARORSZÁG–Nagy-Britannia
január 20., 19 óra: Hollandia–MAGYARORSZÁG
január 22., 17.30: MAGYARORSZÁG–Oroszország

A torna 8 „fős” mezőnye úgy alakult ki, hogy hazánk legjobbjai szanaszéjjel verték a német, francia, szlovák triót (115:52-es gólarány...) a selejtezőkön, a másik ágon pedig Spanyolország és Nagy-Britannia ejtette ki Ukrajnát, valamint Izraelt. A nyolcak másik fele a „fotelből” utazott a tornára: Oroszország és Görögország – akiket ugye a minap elpáholtunk... – Eb-döntősökként, a hollandok és az olaszok elődöntősökként ugranak vízbe. Mivel az előző tornán 5. helyen végeztünk (ennél rosszabb helyen sohasem), a kalapokba osztásnál nem kaptunk túl jó besorolást, de a sorsolással nem kell elégedetlennek lennünk. Az A-csoportban Hollandia, Oroszország és Nagy-Britannia vár ránk, a B-csoport szereplői ennélfogva: Görögország, Olaszország, Spanyolország, Németország. Körmérkőzéses rendszerben folyik a küzdelem, majd a csoportelső elődöntős lesz, a 2.-3. helyen végzők pedig keresztbe mérkőznek a másik két helyért a legjobb négy közt.

A keret
Bolonyai Flóra, Gangl Edina – kapusok, Illés Anna, Antal Dóra, Csabai Dóra, Szücs Gabriella, Takács Orsolya, Drávucz Rita, Keszthelyi Rita, Tóth Ildikó, Bujka Barbara, Kisteleki Hanna, Menczinger Kata – mezőnyjátékosok. Szövetségi kapitány: Merész András

Ha tehát mindenkit verünk, nyilván az a legjobb, mert mehetünk Triesztbe. Ha egyszer vagy kétszer kapunk ki, nagyjából ugyanaz a helyzet; az elődöntő még úgy is elérhető – ha mégsem, az ötödik helyért a papírforma szerint Hollandiával vagy Spanyolországgal kellene meccselni. Női csapatsport esetében azonban igen nehéz a papírformára hagyatkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.