Noha nagyon elcsépelt a szójáték, igaz: Merész-terveket szövöget a magyar női vízilabda-válogatott a férfitorna árnyékában kedden kezdődő Európa-bajnokságon. Az esélyeket tekintve tényleg bármire jók lehetünk, hiszen bemelegítésképp megvertük a 2010-es Eb mindkét döntősét. De ne szaladjunk ennyire előre – olyan ritkán kerül reflektorfénybe a női vízilabda.
A női eb-k éremtáblázata
1. Hollandia – 4a, 2e, 3b
2. Olaszország – 4a, 2e, 1b
3. Oroszország – 3a, 2e, 3b
4. MAGYARORSZÁG – 2a, 5e, 3b
5. Spanyolország, Görögország – 1e
7. Franciaország – 2b
8. Németország – 1b
Először is arról kell írni, hogy mennyire „patriarchálisan” működött eddig a nemzetek közötti vízilabdázás; az Eb-k 1926 óta íródó történetében 59 év telt el nők nélkül, ez pedig bizonyára jelentős sportsikerektől fosztotta meg Magyarországot – főként, ha azt nézzük, az eddigi 13 női Eb-aranykollekción négy nemzet osztozott, s kettőt bizony a mi lányaink zsebelhettek be (1991, 2001), s ezen kívül jutott nekünk még 5 ezüst és 3 bronz. Joggal mondhatjuk azt is, hogy most kellene a leginkább a nőkre odafigyelni, a férfiak Eb-jének voltaképpen tétje sincs – a Kemény-alakulat már a tavalyi világbajnokságon szerzett negyedik hellyel megkaparintotta a maga londoni repülőjegyeit –, a leányok olimpiai szereplése viszont éppen most, Hollandiában alapozódhatna meg, ha a legjobb öt közé kerülve benevezne a trieszti kvalifikációs tornára.
Hármat kell megelőzni
A válogatott programja
január 18., 16 óra: MAGYARORSZÁG–Nagy-Britannia
január 20., 19 óra: Hollandia–MAGYARORSZÁG
január 22., 17.30: MAGYARORSZÁG–Oroszország
A torna 8 „fős” mezőnye úgy alakult ki, hogy hazánk legjobbjai szanaszéjjel verték a német, francia, szlovák triót (115:52-es gólarány...) a selejtezőkön, a másik ágon pedig Spanyolország és Nagy-Britannia ejtette ki Ukrajnát, valamint Izraelt. A nyolcak másik fele a „fotelből” utazott a tornára: Oroszország és Görögország – akiket ugye a minap elpáholtunk... – Eb-döntősökként, a hollandok és az olaszok elődöntősökként ugranak vízbe. Mivel az előző tornán 5. helyen végeztünk (ennél rosszabb helyen sohasem), a kalapokba osztásnál nem kaptunk túl jó besorolást, de a sorsolással nem kell elégedetlennek lennünk. Az A-csoportban Hollandia, Oroszország és Nagy-Britannia vár ránk, a B-csoport szereplői ennélfogva: Görögország, Olaszország, Spanyolország, Németország. Körmérkőzéses rendszerben folyik a küzdelem, majd a csoportelső elődöntős lesz, a 2.-3. helyen végzők pedig keresztbe mérkőznek a másik két helyért a legjobb négy közt.
A keret
Bolonyai Flóra, Gangl Edina – kapusok, Illés Anna, Antal Dóra, Csabai Dóra, Szücs Gabriella, Takács Orsolya, Drávucz Rita, Keszthelyi Rita, Tóth Ildikó, Bujka Barbara, Kisteleki Hanna, Menczinger Kata – mezőnyjátékosok. Szövetségi kapitány: Merész András
Ha tehát mindenkit verünk, nyilván az a legjobb, mert mehetünk Triesztbe. Ha egyszer vagy kétszer kapunk ki, nagyjából ugyanaz a helyzet; az elődöntő még úgy is elérhető – ha mégsem, az ötödik helyért a papírforma szerint Hollandiával vagy Spanyolországgal kellene meccselni. Női csapatsport esetében azonban igen nehéz a papírformára hagyatkozni.