Ha azt halljuk, olvassuk, Tour, először természetesen a Tour de France-ra gondolunk. A sífutók kaptak az ötleten, s idén immár hatodszor rendezik meg a maguk körversenyét, a bevallottan áthallásos Tour de Skit. Az idei viadalnak az a tétje, lesz-e végre norvég győztes. A hölgyeknél Marit Björgen, a férfiaknál pedig Petter Northug jó eséllyel várja a folytatást, de egyelőre csak a második helyről, hiszen hat szakasz után a lengyel Justyna Kowalczyk, illetve a svájci Dario Cologna vezet.
A sífutás, még kipróbálni sem kell, elég egy versenybe belekukkantani a televízióban, felettébb embert próbáló sportág. Kis túlzással az úszás és az evezés téli változata, sífutás közben a láb és a kar is, az egész test dolgozik. Abban pedig a kerékpározásra hasonlít, hogy emelkedőket kell megmászni. Nagy állóképességet és kitartást igényel, nem véletlen, hogy a kajak-kenusok (a magyarok is) telente kiegészítő sportágként rendszeresen így fejlesztik az erőnlétüket. Ám hajlamosak vagyunk azt állítani, hogy unalmas. Mondván, a versenyek hosszúak és követhetetlenek, az egyéni indítás miatt nem tudjuk, hogy éppen ki áll az élen.
A sífutás azonban – nyilván a média, a szurkolók megnyerése érdekében – az elmúlt években forradalmi változásokon ment keresztül. Először a tömegrajtos versenyeket vezették be, majd az 1,2–1,3 kilométeres sprintszámokkal színesítették a kínálatot, a Tour de Ski pedig egyesíti a hagyományokat és az újításokat. Az olimpiai bajnok norvég Ulvang álmodta meg a versengés ezen formáját, amikor a kerékpáros körversenyekhez hasonlóan a síelők egymást követő több napon különböző helyszíneken és számokban mérik össze az erejüket, s az utolsó futam után az összesített időeredmény alapján hirdetnek győztest. A hat évvel ezelőtti első kiírás előtt sokan bizalmatlanok voltak vele szemben, a sportág két hatalma, Ausztria és Svájc a felkérés dacára elzárkózott a rendezés elől, ráadásul hóhiány miatt az első két szakasz elmaradt Csehországban. S bár sok versenyző aggodalommal várta a hagyományossá vált utolsó szakaszt – nem véletlenül, egy alpesi pályát kell, természetesen fölfelé, megmászni! –, összességében mindenki jó ötletnek tartotta a viadalt. A Tour de Ski jelentősége évről évre nő, mára a presztízse vetekszik a világbajnokságéval. Korunk két kiemelkedő klasszisa, a vancouveri olimpián két, illetve három aranyérmet szerzett Petter Northug és Marit Björgen például még nem tudott Tourt nyerni, Northug egy harmadik és három második hely után szeretne idén végre feljutni a csúcsra.
Az idei Tour de Ski kilenc szakaszból áll, a mai hatodik etapon az 1,3 km-es szabadstílusú sprint volt terítéken. A hölgyeknél esélyeshez méltóan Björgen nagy fölénnyel nyert, Northug kevéssel lemaradt az orosz Morilovtól, de az összetettben faragott a hátrányából Colognával szemben.
Ma a férfiakra 35 km-es szabadstílusú szakasz vár, érdekességként nem körpályán, hanem Cortina d’Ampezzóból kell Toblachba eljutni, a pénteki szünnap után 20 km-es klasszikus stílusú, tömegrajtos szakasz következik, vasárnap pedig a gyilkos hajrá, 9 km-es hegymenet Val di Fiemménél. Méghozzá hendikepes indítással, aki tehát elsőként ér célba, megnyeri az egész Tourt.
Tour de Ski, 6. szakasz (1,3 km, szabad stílus)
Férfiak:
1. Nyikolaj Morilov (orosz) 3:03.04 perc
2. Petter Northug (norvég) +0.1 mp
3. Dario Cologna (svájci) +0.4 mp
Az összetett állása:
1. Dario Cologna (svájci) 1:53:15.4 óra
2. Petter Northug +13.5 mp
3. Alekszandr Ljogkov (orosz) +1:28.2 perc
Nők:
1. Marit Björgen (norvég) 3:17.5 perc
2. Kikkan Randall (amerikai) +0.5 mp
3. Justyna Kowalczyk (lengyel) +2.2 mp
Az összetett állása:
1. Justyna Kowalczyk 1:13:38.1 óra
2. Marit Björgen +4.8 mp
3. Therese Johaug (norvég) +2:26.9 perc