Kis Gergő, a 800 gyors 2008-as Európa-bajnoka, valamint a 400 gyors 2010-es Eb-bronzérmese a délelőtti időfutamból harmadikként jutott tovább, de e tetténél is reményt keltőbbek voltak szavai, hisz partot érve kijelentette: 30-40 százalékot adott ki magából, igazán a második és a harmadik százat húzta meg. Mi lesz ebből, ha 100 százalékon teljesít, és már az első métertől kezdve nyomja, ahogy a csövön kifér?
A válasz: ezüstérem. Ami tulajdonképpen már féltávnál megvolt, az ajkai klasszis 200-nál és 300-nál is másodikként fordult, és addig küzdött az olasz Pizzettivel, amíg végül meg nem előzte mindkettőjüket a német Paul Biedermann, a világrekorder. Maga Kis Gergő is a vetélytárs e titulusát tekintette viszonyítási alapnak, nyilatkozatát ugyanis így kezdte:
– Azt hiszem, nincs miért szomorkodnom, csak a világcsúcstartótól kaptam ki. Egyébként nem igazán éreztem, hol tart a mezőny, Pizzettire figyeltem, nem is tudom, mennyi volt Biedermann ideje.
Amikor elárultuk neki, hogy 3:47.84 az ő 3:48.09-ével szemben, megnyugodva mondta: – Ó, azért az nem kevés, egy karcsapás. Végig éreztem, hogy most picit lassú nekem a 400, mert átalakítottuk a felkészülésemet, az 1500-ra koncentráltunk.
Mi pedig pár perc múltán az újabb 400-ra, de ezúttal már a női vegyesre, Hosszú Katinkával és Jakabos Zsuzsannával. Annál is inkább, mert Hosszú délelőtt kibökte, e számban nem túlzottan erős a mezőny, így egyáltalán nem berzenkedett arra a kérdésre, ez azt jelentheti-e, hogy ők ketten küzdenek majd az aranyért.
Így is történt. 100-nál Hosszú, Jakabos, 200-nál Jakabos, Hosszú, 300-nál ismét Hosszú, Jakabos volt a sorrend az élen, és a sorminta már nem folytatódott: Hosszú 4:33.76-tal nyert, Jakabos 4:35.68-cal érkezett a nyomában. A debreceni publikum olyan sztoikus nyugalommal fogadta a kettős diadalt, mintha minden nap része lenne ilyesmiben, és Hosszú Katinka sem lelkendezte túl a 31. Eb első magyar elsőségét:
– Úgy gondolom, ez valóban kettőnk párharca volt. Tudtam, ha „Zsu”-val haladok 200-ig, abból jó idő lesz, mert ő az első kétszázon nagyon erős, de most mellen is jobban ment a megszokottnál, ezért csak gyorson dőlt el minden.
Megkérdeztem Katinkától, két hónappal és egy héttel a 400 vegyes londoni olimpiai döntője előtt mekkora inger számára egy Eb-győzelem, és erre kendőzetlenül őszinte választ adott:
– Maga az első hely nem igazán az, mert többen is hiányoztak, és senki nem erre a versenyre hegyezte ki magát igazán. De az időm mindenképpen biztató.
Ezzel a második Jakabos Zsuzsanna is egyetértett, mivel egyéni legjobbját repesztette, vetélytársa sikerét pedig elintézte annyival: érezte, hogy gyorson elmegy tőle, de ez ellen nem volt mit tennie. Bízunk benne, hogy az olimpián sem lesz, senkinek. Na jó, legfeljebb Jakabosnak.
Új országos csúcs a férfi gyorsváltón
Új országos csúccsal a hatodik helyen végzett a Kozma Dominik, Cseh László, Bernek Péter, Takács Krisztián összetételű magyar 4x100-as férfi gyorsváltó.
Kozma kiváló egyéni teljesítménnyel indította a versenyt, ugyanis a staféta első embereként 49.12 másodperc alatt tudta le a 100 métert, amivel új magyar rekordot állított fel (régi: 49.13, Zubor Attila, 2001.07.27.).
Cseh a harmadik helyről vághatott neki a távnak, de két helyet visszaesett, majd következett Bernek, aki újabb két pozíciót „rontott”.
Záróemberként Takács ugrott a vízbe, s nagy hajrával végül a hatodik helyet szerezte meg a csapatnak, ráadásul a 3:17.23-as idő új országos csúcsot jelent (régi: 3:18.01 perc, 2010.08.09).
A számot a franciák nyerték az olaszok és az oroszok előtt.
Női gyorsváltó
A negyedik helyen végzett a Hosszú Katinka, Mutina Ágnes, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn összetételű magyar 4x100-as női gyorsváltó.
Hosszú a harmadik helyen fejezte be a „saját etapját”, Mutina pedig egy pozíciót visszaesett, így a 400 vegyesen ezüstérmes Jakabosnak már tetemes hátrányt kellett volna ledolgoznia. Valamennyit ugyan faragott, de Verrasztó is a negyedik helyről kezdte úszását, s ő sem tudott már előrébb lépni.
A számot a németek nyerték a svédek és az olaszok előtt.