Szakértőkkel az Európa-bajnokságról

Az Európa-bajnokság történéseit, mérkőzéseit portálunkon szakértőkkel tárgyaljuk ki, a Magyarnemzet.hu-n olvasóink Détári Lajos, Gellei Imre, Halmosi Péter, Németh Krisztián, Priskin Tamás és Sallói István véleményével találkozhatnak majd.

2021. 06. 08. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

DÉTÁRI LAJOS

A magyar futball utolsó, Európában széles körben ismert labdarúgója. Hatvanegyszeres válogatott, hétszeres világválogatott és egyszeres Európa-válogatott, részese volt a magyar együttes eddigi utolsó világbajnoki szereplésének Mexikóban. Játékosként öt országban is megfordult, a német Eintracht Frankfurtnál kezdett légióskodni, majd a görög Olimpiakoszhoz szerződött, onnan az olasz Bolognához, majd az Anconához vezetett az útja, később a svájci Neuchatel Xamaxban, utána pedig az osztrák St. Pöltenben futballozott. Itthon a Bp. Honvéddal háromszor nyert bajnoki címet, de volt aranyérmes Görögországban is. Edzőként több klubnál is dolgozott vezetőedzőként az élvonalban is.

GELLEI IMRE

Játékosként csak a másodosztályig jutott, edzőként viszont komoly karriert futott be. Fiatalon, 33 évesen lett a Zalaegerszeg vezetőedzője, amellyel a negyedik helyen végzett, és ezzel már nevet szerzett magának. Verebes Józsefet váltotta a Rába ETO kispadján, majd egy rövid keszthelyi kitérő után a Siófokot vitte fel az NB I élmezőnyébe. A Vasassal később bronzérmes lett, kétszer negyedik, és eddig eljutott az MTK-val is. A válogatott szövetségi kapitánya 2001-ben lett, és huszonhárom meccsen ült a nemzeti csapat kispadján, 2003 végén búcsúzott el a poszttól. Ezután visszatért Zalaegerszegre, dolgozott Cipruson, majd a Ferencváros és a Paks vezetőedzője lett. A 71 éves szakember az MLSZ munkáját segíti.

HALMOSI PÉTER

Nem sok magyar labdarúgó mondhatja el magáról, hogy egy angol klub átigazolási rekordösszeget fizetett ki érte – hát még kettő! Halmosi Péter szerződtetése miatt előbb a másodosztályú Plymouth Argyle nyúlt mélyen a zsebébe, amikor 2007-ben klubcsúcsnak számító négyszázezer fontot adott a Debrecennek a válogatott balszélsőért. Jövedelmező befektetés volt, hiszen egy évvel később, 2008 nyarán a Premier League-re készülő Hull City már kétmillió fontot utalt Halmosiért, ami ugyancsak klubrekord volt akkortájt. A szombathelyi nevelésű szélső 36 meccsen szerepelt a válogatottban, amelyben hat szövetségi kapitány is pályára küldte. Halmosi idehaza a Debrecennel kétszer volt bajnok, az angol első- és másodosztályban 77 meccsen játszott, 2019-ben a Haladás volt az utolsó profi csapata.

NÉMETH KRISZTIÁN

A 2009-ben rendezett U20-as világbajnokságon bronzérmet szerzett magyar válogatott kiemelkedő egyénisége 16 évesen mutatkozott be az NB I-ben az MTK csapatában. Korosztálya egyik legnagyobb tehetségeként tartották számon, szerződtette a Liverpool, de az angol sztárcsapatnál nem tudott gyökeret ereszteni. Hollandiában és Görögországban sikeres éveket töltött, majd az Egyesült Államokban, Kansasben vett új lendületet, 2014-ben ő szerezte a szezon legszebb gólját. Legutóbb a Columbus Crew csapatában szerepelt, a 32 éves csatár a következő szezonban minden bizonnyal Európában folytatja a pályafutását. Hat szövetségi kapitány, Erwin Koeman, Egervári Sándor, Csábi József, Dárdai Pál, Bernd Storck és Marco Rossi is számított rá a válogatottban. Szerepelt a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságon.

PRISKIN TAMÁS

A felvidéki származású csatárról szinte mindenkinek a norvégok elleni bombagólja jut az eszébe. Priskin Tamás 2015-ben a norvégok elleni Eb-pótselejtező visszavágóján fantasztikus lövéssel szerzett vezetést a Groupama Arénában, ezzel elévülhetetlen érdemeket szerzett az Eb-részvétel kiharcolásában. A révkomáromi születésű támadóról talán kevesen tudják, hogy tizenhat és fél évesen góllal mutatkozott be az NB I-ben a Varga Zoltán vezette Győri ETO-ban, élete első Premier League-mérkőzésén gólpasszt adott a Watford csapatában. S ha már premier: Priskin ugyanaznap lett felnőtt válogatott labdarúgó, mint Lionel Messi: 2005-ben a Puskás-stadionban a Magyarország–Argentína mérkőzésen. A 63 válogatott mérkőzésen 17 gólt szerzett csatár még aktív, a Győr NB II-es csapatában futballozik.

SALLÓI ISTVÁN

Sallói István idehaza játszott a Rába ETO-ban, a Videotonban és a Honvédban is, pályafutása legeredményesebb szakaszát az izraeli Beitar Jerusalemnél töltötte, ahol öt évet húzott le, s a feltörekvő klub meghatározó játékosa, 1997-ben és 1998-ban a bajnokcsapat tagja volt. A magyar válogatottban 13-szor szerepelt és egy gólt szerzett. Sportvezetőként is aktív alakja a magyar labdarúgásnak, jelenleg a ZTE sportigazgatója. Sohasem riad vissza a szakmai tartalmú vitáktól, kiforrott véleménye van a labdarúgás történéseiről, hátteréről, folyamatairól. Természetesen követi az Európa-bajnokságot is. Dolgozott már televíziós szakértőként, ezúttal lapunknak mondja el időről időre a véleményét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.