Európában akkor ez volt a csúcspárosítás. A naptár 1974-et mutatott, és itthon az Újpest éppen ott tartott, mint tart manapság a Ferencváros: sorrendben a hatodik bajnoki aranyérme felé haladt a bajnokságban – végül hetes lett ez a sorozat –, és Magyarországon abszolút egyeduralkodónak számított. A télen edzőt váltott, Szűcs Gyula helyét Várhidi Pál vette át a kispadon, de a csapat lendületét ez nem törte meg, és nagyszerűen teljesített a nemzetközi porondon is. (A korabeli lapok az Arcanum adatbázisában érhetők el.)
Akkor a Bajnokcsapatok Európa-kupája valóban csak a bajnokoké volt. Az UEFA 31 tagállamának az aranyérmesei nevezhettek rá, és a mezőnyhöz a legjobb tizenhat között csatlakozott a címvédő, ebben a kiírásban a holland Ajax Amsterdam. Az Újpest bombaerős kerettel vágott neki a sorozatnak, a válogatott játékosainak a száma meghaladta a tizenegyet, azaz a kispadon is kiváló labdarúgók ültek. Az első fordulóban az ír Waterford kiütése 6-2-es összesítéssel nem okozott gondot, utána viszont 1973 őszén a világhírű Benfica következett. Az első, lisszaboni mérkőzésen a világklasszis Eusebio nem kezdett, Tóth András a liláknak szerzett vezetést az 57. percben, mire a portugálok pályára küldték Eusebiót, aki néhány percen belül kiegyenlített.
A visszavágón már nem kockáztatott a Benfica, az elejétől bevetette az aranylabdását, ám Bene Ferenc parádés és Kolár Endre hatalmas góljával 2-0-ra nyert az Újpest, a Megyeri úti stadionban csaknem 27 ezren ünnepelték a továbbjutást. Ezután újabb óriási kihívás következett már 1974 márciusában, a kor csehszlovák kirakatcsapata, a válogatottak szintén teletűzdelt Szpartak Trnava.
– Még hat év sem telt a csehek 1968-as megszállása óta, és roppant ellenséges, tényleg pokoli hangulat fogadott minket – emlékszik vissza Tóth András. – Az ellenfél korán vezetést szerzett, mi pedig a második félidő derekán tizenegyeshez jutottunk. Belőttem, de a játékvezető szerint Fekete Laci korán lépett be a tizenhatoson belülre, ezért megismételtette a büntetőt, szerencsére ekkor sem hibáztam.