Amerikába is eljutottak Bajnaiék csúsztatásai

Kísérteties hasonlóságot mutat Szigetvári Viktor és Paul Krugman véleménye a tervezett választási rendszerről.

Kovács András
2011. 12. 14. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A tervezett választójogi törvény olyan választókörzeteket rajzolna meg, amely szinte lehetetlenné tenné más pártoknak a kormányalakítást” – olvashattuk Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász legfrissebb kommentárjában, amely a The New York Times hasábjain jelent meg. Az említett cikkben Krugman szerint a legnagyobb térségbeli veszélyt a Fidesz jelenti, amely a választójogi törvény megváltoztatásával „megalapozza a hatalom állandó megtartását”.

A neves szakértő véleménye kísérteties hasonlóságot mutat Szigetvári Viktor, az MSZP 2010-es kampányfőnökének elgondolásával, aki szerint „az egyoldalúan manipulált választókörzeti határok és más részletszabályok együttes hatására a törvényjavaslatban foglalt választási rendszer érdemben korlátozza a jelenlegi kormány leválthatóságát, hiszen szinte kizárólag döntő ellenzéki győzelem esetén tudna érvényesülni ez a társadalmi támogatottság a képviselői mandátumok szintjén”.

Sok tényezőt nem vettek figyelembe

Úgy tűnik, a Bajnai Gordon volt miniszterelnök által gründolt Haza és Haladás alapítvány csúsztatása New Yorkba is eljutott. Mint arról az MNO beszámolt, a Szigetvári által készített modell azt állította, hogy ha a mostani kormánypártok által beterjesztett választási törvény lett volna életben az elmúlt években is, akkor 2002-ben és 2006–ban is a Fidesz győzött volna. Az MSZP egykori kampányfőnöke éppen csak az egyéni jelöltek által elért eredményt hagyta ki a modelljéből, és arról is „elfeledkezett”, hogy ha kilenc és öt évvel ezelőtt is egyfordulós lett volna a választás, akkor az MSZP és az SZDSZ vélhetően közösen indul, ahogyan erről már akkor is tárgyaltak.

Amerikában nem gond az aránytalanság

Lapunk a 2006-os egyéni és területi listás eredmények alapján kiszámolta azt az ellenzék által legjobban támadott budapesti körzetet, amely az I. és az V. kerület teljes területét, valamint a VIII. és a IX. kerület egy részét fedi majd le. Ebből világosan kiderült, hogy az egyfordulós szisztéma esetében az MSZP és az SZDSZ együttműködése esetén sima győzelmet aratott volna ebben a „biztos jobboldali” körzetben.

Azt is érdemes föleleveníteni, hogy éppen az Egyesült Államokban történt meg 2000-ben, hogy a többségi rendszer miatt hiába szerzett 550 ezerrel több szavazatot Al Gore demokrata elnökjelölt, mint George W. Bush republikánus politikus, mégis az utóbbi ülhetett be az ovális irodába. A tervezett magyar választójogi törvény alapján biztosított kompenzáció teljesen ismeretlen az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, ahol ráadásul idén májusban népszavazáson utasították el a rendszer arányosabbá tételét lehetővé tevő változtatásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.