A hiánypótlás, a fogalmi zűrzavar tisztázásnak kísérlete volt a célja az alig egy hónapja megjelent Esélyegyenlőségi fogalomtárnak. Külön érdekesség, hogy a kötet két nyelven – magyar és angol – tartalmazza „az esélyegyenlőség területén használatos, egyben hasznos kifejezéseket, amelyeket manapság az oktatásban, az egészségügyben, a szociális szférában, a gazdaságban vagy akár a hétköznapi életben is használunk”.
Létezik már pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai fogalomtár, ugyanakkor az esélyegyenlőség területén még volt mit pótolni – mondta el az MNO-nak Laki Ildikó, a kötet egyik szerkesztője, az MTA Szociológiai Kutatóintézetének kutatója. A téma jeles szakértője a fogalmak sajátos evolúciójára is felhívta a figyelmet. Eszerint a fogalmak elsekélyesednek, tartalmuk „fellazul”, közhelyesé válnak, ezért a kötet egyfajta pluszként történeti áttekintést is ad a változásokról.
Laki Ildikó–Egressy Gergely (2011) Esélyegyenlőségi fogalomtár – Glossary of terms on Equal Opportunities. A kiadványt Molnár Krisztina lektorálta és gondozta. Budapest: Belvedere Meridionale – MTA Szociológiai Kutatóintézet.
A fogalomtár – ahogy arra a bevezetőben is felhívják a figyelmet – három egység köré épül. A szerkesztők „az esélyegyenlőség és a társadalom különböző megközelítéseire, értelmezéseire; a fogyatékossággal kapcsolatos fogalompárokra; valamint az aktuális, újszerű, adott esetben még a hétköznapi szinten kevéssé használatos kifejezések csoportjára” fókuszáltak.
A fogalmak tartalmi változásai oly mértékben erősödtek fel, hogy akár néhány év múlva érdemes lehet új kiadvánnyal jelentkezni. Ezt megemlíti Laki Ildikó is: „a gyűjtemény nem teljes, indokolt lehet akár már egy negyedév múlva is kijönni egy bővített változattal”. Mindez szerencsére megoldható gazdaságilag racionálisan is, hiszen elektronikus úton jelentős költségcsökkentés érhető el. Annyi bizonyos, hogy a kiadványt nagy haszonnal forgathatják a laikusok, a téma szakértői, a felsőoktatási intézmények dolgozói, valamint a hallgatók is.
A tudomány nyelvezete és fogalomhasználata logikusan elválik egymástól. A fogalomtár az áttekintésen túl a „híd” szerepét is képes lehet betölteni.