A Ptk.-t is lehet véleményezni

Nyilvánosságra hozta az új polgári törvénykönyv (Ptk.) szakmai tervezetét a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a kormányzati honlapon.

WA
2012. 02. 15. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében a KIM felidézte, hogy az új Ptk. szakmai tervezetét – amely várhatóan májusban kerül a kormány, majd a parlament elé – a polgári jogi kodifikációs szerkesztőbizottság készítette elő, észrevételeket, javaslatokat pedig március végéig lehet tenni. Az Országgyűlés a tervek szerint ősszel fogadja majd el az új kódexet, amely azt követően egy egyéves felkészülési idő után lépne hatályba.


A tárca emlékeztetett, hogy a kormány 2010 júniusában döntött az új Ptk. megalkotásáról, és felkérte a Vékás Lajos akadémikus vezette polgári jogi kodifikációs szerkesztőbizottságot az új kódex tervezetének elkészítésére, majd Székely Lászlót nevezte ki az előkészítést koordináló miniszteri biztosnak.

A részletekről szólva példaként kifejtik, hogy a családjogi törvény rendelkezései integrálódnak a Ptk.-ba, továbbá kibővülnek a jogi személyekre vonatkozó általános rendelkezések, és a gazdasági társaságokra vonatkozó szabályozást is beépítik a tervezetbe.

Székely László miniszteri biztost idézve azt írják, hogy az új törvénykönyv tervezetének főbb újdonsága közé tartozik egyebek mellett a rokontartás, az örökbefogadás és a gyámság szabályainak pontosítása. Részben módosulnak az öröklési rendre vonatkozó szabályok is: a tervezet a házastárssal egy sorban törvényes öröklési jogot ad az örökhagyó szüleinek, ami azt jelenti, hogy leszármazók hiányában a szülők törvényes örökösként kapják meg a hagyaték felét. Azonban ebben az esetben is az özvegy kapja az általa lakott lakást, továbbá az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakat.

„A tervezet célja egy olyan korszerű – és az európai uniós kötelezettségeknek megfelelő – törvény megalkotása, amely képes betölteni a civilisztika alaptörvényének szerepét, és képes korszerűsíteni a személyi és vagyoni viszonyok magánjogi szabályozását” – olvasható a közleményben, amely hozzáteszi: az új törvénykönyv célja az is, hogy növelje a jogbiztonságot, és megkönnyítse a jogalkalmazók és a jogkeresők eligazodását az új polgári kódexben.

A bizottsági tervezet kidolgozásának alapjául a 2008 márciusában közzétett szakértői javaslat szolgált, valamint figyelembe vették a 2009-ben hatályba nem lépett Ptk.-ról szóló 2009-es törvény „hasznosítható megoldásait” is – tájékoztatott a KIM.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.