Munkát, kenyeret és a megélhetéshez elég bért. Ezt a három dolgot szeretnék kérni azok a polgármesterek, melósok és munkanélküliek, akik Miskolcról indulnak el hétfőn gyalog és 13-án, a tavaszi parlamenti ülés első napján szeretnének Budapestre érni. Indoklásuk szerint azért indulnak el, mert egyrészt ez Esztergomban egyszer már bejött, másrészt kormánypárti képviselőinket a választások óta nem látták. Pedig szeretnék nekik elmondani: baj van, ami még nagyobb lehet, ha nem értenek szót a felek. A menet a miskolci International Trade Center parkolójából startol – itt tartott lakossági fórumot a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció. „Aki egyetért velünk, jöjjön el, tartson velünk, tudjuk, hogy nem mindenki ér rá, vagy bír egy hetet gyalogolni, de ha egy napot, egy órát velünk tart, az is erősíti ügyünket” – írják, ám a szervezők megjegyzik: hisznek a demokráciában, ezért „szélsőséges pártok (Jobbik) tagjainak támogatását nem kérik”.
A pártceleb Miskolcon
Az MSZP támogatását nyilván nem utasítják vissza, hiszen Komjáthi Imre edelényi munkás a szocialista párt tagja. Korábban Mesterházy Attila előtt szólalt fel a Sportarénában, máskor pedig a Fidesznek behúzni vágyókat igazgattaa baloldal városligeti majálisán felállított bokszgépnél. Megkeresésünkre elmondta, hogy a helyszínválasztás nem akar reflektálni a DK-elnök avasi terepgyakorlatára, azt úgy minősítette, hogy egy „pártceleb népszerűsítése”. Ők inkább arra szeretnék felhívni az ellenzéki pártok figyelmét, hogy ugyan nagyon helyes a demokráciáért és a sajtószabadságért aggódni, de súlyosabbnak tartják a régió szociális problémáit.
„Tisztában vagyunk vele, hogy nem most lettek szegények itt az emberek, de egyre nehezebbül az én családom is, pedig dolgozunk keményen” – nyilatkozta az MNO-nak. Megtudtuk Komjáthitól azt is, hogy a Jobbik jelezte részvételi szándékát a meneten, amin nem is csodálkozott, hiszen „sok helyütt összeérnek a problémák”, ám más ügyekben annyira különbözik a véleményük a radikálisoktól, hogy inkább elutasították őket. A borsodi szocialisták meg is fogalmaztak egy közleményt az esemény kapcsán, ebben is kitérnek Vonáékra: „a szociális követeléseknek vagy mi állunk az élére, vagy a Jobbik”.
Meg kellett nyerni, akár törvénytelen áron is
Három polgármester is csatlakozott a melósok és a munkanélküliek mellé, mindhárman szocialisták, vagy korábban voltak azok: Alsógagy, Ricse és Szikszó településvezetője. Takács László MSZP-színekben nyert 100 százalékkal Alsógagyon, Vécsi István ricsei elöljáró pedig alakulása óta tagja a pártnak. A ma már független, szikszói Füzesséri Józsefet pedig aligha kell bemutatni a Magyar Nemzet és az MNO olvasóinak: ő volt az, aki egy, a napilap birtokába jutott hanganyagon úgy beszél a 2006-os önkormányzati voksolásról, hogy „ezt a választást meg kellett nyerni, akár törvénytelen áron is”. Még közölte a kazettán azt is: „Én azt mondom, ha okosak az emberek, én nagyon sok mindent fogok hozni a városnak. Tegnap kaptam 10,5 millió forintot Lamperth Mónikától.”
A szállást, étkezést igyekszünk megoldani – írja a Facebookon Komjáthi, és alighanem ezzel sem lesz sok gondjuk, ugyanis Korózs Lajos baloldali szakpolitikus az esemény üzenőfalán jelezte: „Füzesabonyban szálláshellyel (WC, zuhanyzó) és bográcsgulyással várjuk a menet tagjait. Nagy-nagy szeretettel és szolidaritással!”
Koncz Zsófia: Ne keverjük a családpolitikát és a demográfiát