Újabb törvénytelenségek gyanúja a 2006-os tömegoszlatásnál?

A honvédségtől kapott tömegoszlatáshoz szükséges eszközöket a rendőrség 2006 őszén – derül ki abból a miniszteri válaszból, amelyet Juhász Ferenc (MSZP) kérdésére adott írásban Hende Csaba.

Néző László
2012. 03. 22. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valóban a honvédség töltötte fel a rendőrség készleteit? – tette fel a kérdést a szocialista Juhász Ferenc egykori honvédelmi miniszter a jelenlegi tárcavezetőnek írásban. Juhász Völgyesi Miklós nyugalmazott büntetőbíróval a Magyar Nemzetben március 5-én megjelent interjúra hivatkozik, amelyben Völgyesi, aki a Balsai-jelentés egyik készítője is volt, azt nyilatkozta a lapnak: „a rendőrök olyan sok lőszert használtak fel a polgári lakosság megfélemlítésére 2006. október 23-án, hogy a készleteiket a honvédségnek kellett feltöltenie”.

A szocialista politikus ezzel kapcsolatban arról érdeklődik, adott-e át a Magyar Honvédség bármilyen típusú lőszert a rendőrségnek 2006. október 23-án, s ha igen, mi volt az átadás jogi alapja.


Hende Csaba válaszából kiderül, 2006. október 23-án a Rendészeti Biztonsági Szolgálat az MH HAEK Fegyverzettechnikai Raktártól 593 darab 40 mm-es (93 db KHT, 450 db KAZ, 50 db NHT) gránátot és 9 darab 40 mm-es DT gránátvetőt vett át az MH Támogató Ezred objektumában. „Az átadás jogi alapjai egyelőre tisztázatlanok” – írja a miniszter.

Azt, hogy a honvédség és a rendőrség között volt ilyen együttműködés, már az úgynevezett Balsai-jelentés is feltárta: „18.02 órakor jelezték az oszlató kötelékben lévő járművekről a parancsnokok, hogy elfogyott az üzemanyag, a könnygázgránát, a gumilövedék is fogyóban volt. Erre figyelemmel a rendőri erők a Károly körút és a Gerlóczy utca kereszteződésénél megálltak. Az utánpótlásról mind az állomány, mind a kényszerítő eszközök vonatkozásában az országos rendőrfőkapitány is személyesen intézkedett, amelyet követően a Magyar Honvédségtől kaptak 10 db 40 mm-es kézi könnygázgránátvetőt, és a hozzá való CS tartalmú könnygázgránátokat. Először csak a 40 mm-es könnygázgránátok érkeztek meg, majd egy újabb elöljárói intézkedést követően kaptak még 10 db könnygázgránátvetőt” – áll a jelentésben.

Völgyesi Miklós az üggyel kapcsolatban az MNO-nak elmondta: jelentésük készítésekor bukkantak olyan dokumentumokra, amelyek bizonyítják, hogy a rendőrség készletei gyakorlatilag elfogytak a könnygázgránátból, s már a gumilövedék is vészesen fogyóban volt, ezért kértek „kölcsön” eszközöket a honvédségtől. A Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke szerint mindez szintén alkotmánysértés és más bűncselekmények gyanúját vetheti fel. Völgyesi úgy véli, a parlament felhatalmazása nélkül nem adhatott volna át eszközöket a honvédség a rendőrségnek.

Az MNO úgy tudja, a Honvédelmi Minisztériumban vizsgálatot rendeltek el szerdán annak kiderítésére, pontosan kinek a kérésére, utasítására történt a tömegoszlató eszközök átadása 2006-ban. A vizsgálatok lefolytatására a miniszter a vezérkar főnökhelyettesét, Orosz Zoltán altábornagyot, valamint a jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkárt, dr. Dankó Istvánt kérte fel.

Lapunk megkereste az ügyben Juhász Ferencet, valamint a 2006-os események idején hivatalban levő honvédelmi minisztert, Juhász párttársát, Szekeres Imrét is.

Juhász Ferenc, aki 2002 és 2006 között szintén honvédelmi miniszter volt, az MNO-nak azt mondta, kérdését semmi más nem motiválta, csupán a kíváncsiság. A Balsai-jelentésben és az említett nemzetes interjúban is tényként közölt eszközátadást ugyanis egyszerűen hihetetlennek tartotta, a honvédségnél ugyanis rendkívül szigorúan el kell számolni a legutolsó üres hüvellyel is, s az eszközök kezelését is megfelelő módon szabályozzák, tehát egy ilyen átadásra nyilván nem a raktáros adott engedélyt. Juhász arra is kíváncsi, vajon miféle jogszabály alapján történt mindez, mert ő volt miniszterként nem ismer ilyet.

Nem volt tudomásom arról, hogy bármilyen eszközöket átadott volna 2006-ban a honvédség a rendőrségnek – nyilatkozta Szekeres Imre az MNO-nak. Az akkor hivatalban levő miniszter szerint Juhász Ferenc vele egyeztetve tette fel az említett kérdést. Szekeres azonban biztos benne, hogy az akkori katonai vezetés a szabályok szigorú betartásával adta át ezeket az eszközöket a rendőrség részére. Hogy pontosan milyen törvények és egyéb, belső szabályzatok alapján jártak el akkoriban, azt viszont nem tudta megmondani a volt miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.