Készek átadni az Igazságügyi Palotát

A Politikatörténeti Intézet (PTI) megfelelő ellenértékért cserébe kész új helyre költözni, így a Kúria költözhetne az Igazságügyi Palotába.

LM
2012. 04. 04. 20:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földes György az MTI-nek szerdán elmondta: mérlegelik a kormány szempontjait, megállapodásra törekszenek, és az ingatlan használati jogának megfelelő ellenértékért cserébe készek kiköltözni az Alkotmány utcai épületből. A történész szerint előbb azonban arról kellene megegyezni a kormánnyal, hogy mennyit ér az ingatlanhasználati joguk.

Hozzátette, az arányos ellentételezés része lehet az, hogy olyan ingatlant kapnak, amely megfelelő az intézet levél- és könyvtárának, illetve tudományos részlegének elhelyezésére. „Ez a korrekt eljárás alapja, majd a két ingatlan értéke közötti különbözetet figyelembe véve kell megállapodni.”

Megegyezésre törekszenek

Azzal kapcsolatban, hogy a kormányzat szerint a Politikatörténeti Intézetnek az Igazságügyi Palota épületére bejegyzett használati joga semmis szerződésen alapul, Földes György úgy foglalt állást: mivel az ingatlanhasználat jogát a kabinet vitatja, neki kell bizonyítania az igazát. Az MTI kérdésére ugyanakkor megjegyezte, a Gál András Levente kormánybiztossal folytatott egyeztetéseken úgy tapasztalta, a kormány inkább megegyezni szeretne az intézettel, mintsem perelni.

Március végén szállították el a Károlyi-szobrot a Kossuth Lajos térről, ami komoly belpolitikai vihart kavart. Lapunknak interjút adott Wachsler Tamás, a Steindl Imre-program vezetője, aki a tér átalakítását koordinálja.


A történész ugyanakkor szerencsétlennek tartja, hogy a kormány összekapcsolta az intézet által őrzött levéltári anyagok és az épülethasználat ügyét. Mint mondta, ez azt a látszatot kelti, mintha el akarnák venni iratokat a PTI-től, hogy aztán kisebb épületbe költöztessen az intézetet. Hangsúlyozta, hogy levéltáruk törvényesen működik, az ott őrzött iratok a szabályoknak megfelelően kutathatók.

Baloldali szakmai műhely

Az, hogy a kormány bizonyos, a PTI levéltárában található iratokat állami kezelésbe akar venni, egy jól működő baloldali szakmai műhely munkájának megzavarásaként is értékelhető – jelentette ki. Hozzátette, a jelenlegi jogszabályok alapján nem lát lehetőséget arra, hogy a szóban forgó dokumentumok ne az intézet kezelésében legyenek, és bízik abban, hogy a kérdést sikerül jogállami módon rendezni.

Gál András Levente kormánybiztos február végén egyeztetett először Földes Györggyel az Igazságügyi Palota helyiségeinek későbbi kihasználásáról és a levéltári törvény végrehajtásáról. A kormánybiztos március végén a főigazgatónak küldött levelében – mint az a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által az MTI rendelkezésére bocsátott dokumentumból kiderül – azt írta: álláspontja az, hogy a Politikatörténeti Intézetnek az Igazságügyi Palota épületére bejegyzett használati joga semmis szerződésen alapul.

Cserealap

Ennek ellenére „egy esetleges pert megelőzendő, illetve figyelembe véve, hogy a Politikatörténeti Intézet értékteremtő munkát is végez, egy szakmailag alátámasztott, a magyar levéltári szabványoknak megfelelő ajánlatot teszek” – írta a kormánybiztos, aki, mint az a szerdai Magyar Nemzetben megjelent, egy 1000–1500 négyzetméteres ingatlant tartana alkalmasnak az intézet elhelyezésére. Emellett megtérítenék a PTI-nek az elmúlt húsz évben igazolhatóan az Alkotmány utcai ingatlanon végzett értéknövelő beruházásait. A kormánybiztos április 15-éig vár választ az intézettől.

Múlt és jelen

A volt Igazságügyi Palotát eredetileg a Kúria használta, amely 1948-ig működött a Kossuth Lajos téren, a Parlamenttel szemben. 1957-ben az épület nagy részét a Magyar Nemzeti Galéria kapta használatba, az Alkotmány utcai szárnyat pedig az MSZMP Párttörténeti Intézete, ennek a jogutódja a Politikatörténeti Intézet. 1973-ban az addig a nemzeti galéria által használt épületrészbe a Néprajzi Múzeum költözött.

A Politikatörténeti Intézet épületében működik – a mintegy 150 ezer kötetes könyvtár mellett – a Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár. Ez a többi között a magyar munkásmozgalom 1945 előtti legális és illegális mozgalmainak, a második világháborút követő időszak pártjainak, a baloldali ifjúsági szervezeteknek, valamint e mozgalmakhoz és szervezetekhez kötődő személyiségeknek az iratait őrzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.