Senki sem kér az LMP-ből

Megbukott az LMP népszavazási kezdeményezése, vajon merre fordul az ökopárt hajója?

Kovács András
2012. 04. 06. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Totálisan megbukott az LMP népszavazási kezdeményezése, mivel a pártnak csak 160 ezer aláírást sikerült összegyűjtenie 200 ezer helyett abban a négy kérdésben, amelyek a tankötelezettséghez és a munka világához kapcsolódtak. Az IDEA szerint a kudarchoz szövetségkötési stratégiában elkövetett hibák vezettek. Úgy látják, népszavazási kérdések témáiról is elmondható, hogy – szociális jellegük ellenére – nem kötődtek olyan általános, közvetlen tapasztalatokhoz, mint a Fidesz a 2008-as „szociális népszavazása” esetében.

Az IDEA szerint a kudarc egyik oka lehet, hogy a pártokból, köztük az LMP-ből nemcsak a tiltakozások szervezői nem kérnek, hanem a kormány intézkedéseivel egyet nem értő, és azt kifejezni óhajtó polgárok sem: míg a Milla március 15-i tüntetésére újra több tízezren mentek el, addig az LMP rendezvényére körülbelül százan voltak kíváncsiak. Másik példa erre, hogy amikor az ELTE jogi karának „megszállása” során a Hallgatói Hálózat (HaHa) aktivistái között feltűntek az LMP „új ellenállás” kampányára emlékeztető transzparensek is, a HaHa képviselői megkérték az LMP-s aktivistákat, tartsák tiszteletben a rendezvény pártfüggetlen jellegét.

Csak márciustól gyűjtöttek

Az intézet elemzésében úgy vélekedett, az LMP programjában és tevékenységében különös hangsúlyt szentel a társadalmi részvételnek, több színtéren is nyújt bekapcsolódási pontot, sokak szemében azonban az ökopolitika alacsony mozgósítási potenciálja és a társadalmi hálózatokon, kiforrt politikai identitáson alapuló szervezetépítés zárttá teszi az ökopártot. Egyelőre ezért nem az LMP a kormányellenes tüntetések főszereplője – tették hozzá.

Valóban az LMP ezzel az akcióval mindenképpen elveszítette azt a lendületét, amelyet még a december 23-i „Gyorskocsi utcai koalíció” szerzett, amikor a párt több képviselője a parlament bejáratához láncolta magát, majd többek között Gyurcsány Ferenccel együtt vitték el őket a rendőrök. A politikai alakulat ezt követően hónapokig „saját magával” volt elfoglalva, aminek az eredményeképpen csak március elején kezdték meg az aláírásgyűjtést, miközben az Országos Választási Bizottság már decemberben zöld utat adott nekik.

A népszavazási kezdeményezéssel egyértelműen az volt a célja az LMP-nek, hogy az ellenzéki oldalon átvegye a kezdeményezést, de vélhetően sem az MSZP-nek, sem a Demokratikus Koalíciónak nem volt érdeke, hogy a 200 ezer szignó összejöjjön. Nagy kérdés, hogy ismételten felerősödnek-e a belső küzdelmek a pártban, mivel egyre inkább közeledik 2014, és senki számára nem közömbös, hogy tagjai lesznek-e a következő parlamentnek, így az esetleges baloldali szövetség ötletét is „felmelegíthetik”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.