A múlt héten összehangolt rendőri akcióval vették őrizetbe Hopka Lajost, a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális bűnszervezeti csoportok elleni osztályának vezetőjét és Kalmár Tamást, a Budapesti Rendőr-főkapitányság közrendvédelmi főosztályának vezetőjét. Az akcióban rajtuk kívül két civilt is bevittek a rendőrségre.
A négy személyt vasárnap helyezték előzetes letartóztatásba korrupció megalapozott gyanújával. A két civil közül az egyik V. László, az alvilági körökben jól ismert személy. Az ORFK egyébként szintén vasárnap rövid közleményben tudatta: Hatala József országos rendőrfőkapitány június elsejei hatállyal indoklás nélkül felmentette Gulyás Imre alezredest, Hopka Lajos felettesét, a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni osztályának főosztályvezetőjét. A korábbi hírek még arról szóltak, hogy további két gyanúsítottja is van az ügynek.
Készült C típusú jelentés?
A Belügyminisztérium közlése szerint minden esetben indul belső vizsgálat, amikor olyan embert gyanúsítanak meg bűncselekménnyel, akiről biztonsági szakvélemény, C típusú átvilágítás készült; a felettes azonban nem köteles figyelembe venni a biztonsági véleményt, amikor a kinevezésről dönt – írja a Népszabadság.
A tárca a törvényi tiltásra tekintettel arra nem válaszolt, hogy a most meggyanúsított rendőri vezetőkről készült-e C típusú vizsgálati jelentés. A fentiekből sejthető, hogy Gulyás Imrének esetleg azért kellett megválnia vezetői beosztásától, mert amikor Hopka Lajost a speciális bűnszervezeti csoportok osztálya élére kinevezni javasolta, nem vette figyelembe a titkosszolgálatok figyelmeztetését. Ezt azonban hivatalos helyen nem erősítették meg, bár nem is cáfolták – írta a lap.
A Belügyminisztérium ugyanakkor elismerte, hogy a „nemzetbiztonsági ellenőrzés jelenlegi rendszerét nem tartja alkalmasnak a biztonsági feltételek megfelelőségének vizsgálatára”. Ezért a tárcánál 2011. november 8. óta önálló munkacsoport dolgozik a jelenlegi rendszer és gyakorlat felülvizsgálatán. Javaslataik jelenleg tárcaközi egyeztetésen vannak.
Ügyészségi források továbbra sem nyilatkoznak arról, hogy van-e s ha igen, milyen összefüggés a korrupciós és a korábban a szabálytalan rendőrségi szolgáltatások miatt indított ügy között. Nem nyilatkoznak arról sem, hogy a korrupciós ügyben várhatók-e még további gyanúsítások.
További érintettek lehetnek
Az ügy ismerői szerint még legalább öt, legfeljebb tizenöt érintettje lehet a folyamatban lévő eljárásnak, a további gyanúsítottak azonban nem feltétlenül csak a rendőrség soraiból kerülhetnek majd ki, hiszen az érintett vállalkozó, Vizoviczki László érdekeltségei körül az elmúlt években más hatóságok is vizsgálódtak, emiatt pedig felmerül a gyanú, hogy esetleg mások is „védelmük alá vették” őt, miként a gyanú szerint a vasárnap letartóztatott rendőrök is – írta a Népszabadság.