Április óta ismét előkerült az előválasztás: nem az amerikai republikánusok jelöltállítására gondolunk, hanem a hazai, önmagukat demokratikusként meghatározó ellenzéki pártok környékén merül fel rendre a gondolata annak, hogy a négyévenkénti voksolás előtt tartsanak egy erőfelmérést. Ha az előválasztás szóba kerül, akkor rendre felbukkan nyilatkozóként Tóth Zoltán is. Áprilisban sem volt ez másként: a budaörsi szocialisták rendezvénysorozatának, a Közéleti Klubnak egyik estjén azzal érvelt a választási szakértő, hogy „a hazai előválasztás aktuális indoka, hogy az ellenzéki, jelenleg szétforgácsolt erőket megmérje, elsődlegesen a 106 új egyéni választókerületben. Amelyik ellenzéki erő képviselője a legtöbb szavazatot éri el az adott körzetben az előválasztás során, az indulna közös jelöltként a tényleges választáson az ellenfelekkel szemben.”
Álláspontját kifejtette azon a vitán is, amelyet az MSZP rendezett a József Attila Alapítvány programadó dokumentumáról, Lamperth Mónika, a párt közjogi kabinetjének vezetője érdekesnek tartotta az ötletet. A szegfűsök szombati választmányi ülésén az MTI információi szerint már maga Lamperth vetette fel a kezdeményezést. (Az értesülést Botka László választmányi elnök meg is erősítette.) Tóth is nyilatkozott újra. A balos kötődésű Vasárnapi Hírekben most is az összefogást hozta fel mint az előválasztás melletti érvet, ám hozzátette: „egyelőre a tartózkodnak a demokratikus ellenzéki pártok, mivel nincs hálózatuk”, és az LMP népszavazási kudarcát hozta illusztrációnak.
Szanyi Tibor is úgy látja, hogy segíthet a szocialista elképzelések megismertetésében egy előválasztás, amelyről a képviselő elmondása szerint „jóindulatú vita folyik a párton belül”. Szerinte még idén meg is kellene rendezni a voksolást, a jövő év már késő lenne. Kérdésünkre az előválasztást elkülönítette az MSZP népszerűségnövekedésétől, azt cammogó mértékűnek nevezte, a Fidesz-táborban mért csökkenést viszont természetesnek tartja.
A Gyurcsány-párt részéről Debreczeni József alelnököt kérdeztük az előválasztás ötletéről. A DK-s politikus elmondta: hivatalos álláspont nincs a formációban erről, személyes véleményét ismertette lapunkkal. Ő maga szkeptikus: úgy látja, hogy az előválasztásnak nem lenne olyan mozgósító ereje, hogy az reprezentatív eredménnyel bírjon, szerinte a közvélemény-kutatások biztosabb támpontot nyújtanak az erőviszonyok feltérképezését illetően. A „demokratikus erők” összefogását és együttműködését viszont elkerülhetetlennek tartja, sőt abban a kérdésben már hivatalos álláspontja a gyurcsányistáknak, hogy a szövetségkötésben a Demokratikus Koalíciónak nincsenek előfeltételei. Debreczeni hozzátette: határozat erről ugyan még nem született a DK-ban, de „mindenki osztja az elnöknek ezt a véleményét, amelyet legutóbb egy debreceni lakossági fórumon hangoztatott”.
Karácsony Gergely, az LMP képviselője nem is kívánt nekünk nyilatkozni az előválasztási ötletről.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében