Új szoci ötlet: még Gyurcsányék alelnöke is szkeptikus

A szocialisták jóindulatú vitát folytatnak az előválasztás intézményéről, ám a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció alelnöke szkeptikus.

Tompos Ádám
2012. 06. 04. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április óta ismét előkerült az előválasztás: nem az amerikai republikánusok jelöltállítására gondolunk, hanem a hazai, önmagukat demokratikusként meghatározó ellenzéki pártok környékén merül fel rendre a gondolata annak, hogy a négyévenkénti voksolás előtt tartsanak egy erőfelmérést. Ha az előválasztás szóba kerül, akkor rendre felbukkan nyilatkozóként Tóth Zoltán is. Áprilisban sem volt ez másként: a budaörsi szocialisták rendezvénysorozatának, a Közéleti Klubnak egyik estjén azzal érvelt a választási szakértő, hogy „a hazai előválasztás aktuális indoka, hogy az ellenzéki, jelenleg szétforgácsolt erőket megmérje, elsődlegesen a 106 új egyéni választókerületben. Amelyik ellenzéki erő képviselője a legtöbb szavazatot éri el az adott körzetben az előválasztás során, az indulna közös jelöltként a tényleges választáson az ellenfelekkel szemben.”

Álláspontját kifejtette azon a vitán is, amelyet az MSZP rendezett a József Attila Alapítvány programadó dokumentumáról, Lamperth Mónika, a párt közjogi kabinetjének vezetője érdekesnek tartotta az ötletet. A szegfűsök szombati választmányi ülésén az MTI információi szerint már maga Lamperth vetette fel a kezdeményezést. (Az értesülést Botka László választmányi elnök meg is erősítette.) Tóth is nyilatkozott újra. A balos kötődésű Vasárnapi Hírekben most is az összefogást hozta fel mint az előválasztás melletti érvet, ám hozzátette: „egyelőre a tartózkodnak a demokratikus ellenzéki pártok, mivel nincs hálózatuk”, és az LMP népszavazási kudarcát hozta illusztrációnak.

Szanyi Tibor is úgy látja, hogy segíthet a szocialista elképzelések megismertetésében egy előválasztás, amelyről a képviselő elmondása szerint „jóindulatú vita folyik a párton belül”. Szerinte még idén meg is kellene rendezni a voksolást, a jövő év már késő lenne. Kérdésünkre az előválasztást elkülönítette az MSZP népszerűségnövekedésétől, azt cammogó mértékűnek nevezte, a Fidesz-táborban mért csökkenést viszont természetesnek tartja.

A Gyurcsány-párt részéről Debreczeni József alelnököt kérdeztük az előválasztás ötletéről. A DK-s politikus elmondta: hivatalos álláspont nincs a formációban erről, személyes véleményét ismertette lapunkkal. Ő maga szkeptikus: úgy látja, hogy az előválasztásnak nem lenne olyan mozgósító ereje, hogy az reprezentatív eredménnyel bírjon, szerinte a közvélemény-kutatások biztosabb támpontot nyújtanak az erőviszonyok feltérképezését illetően. A „demokratikus erők” összefogását és együttműködését viszont elkerülhetetlennek tartja, sőt abban a kérdésben már hivatalos álláspontja a gyurcsányistáknak, hogy a szövetségkötésben a Demokratikus Koalíciónak nincsenek előfeltételei. Debreczeni hozzátette: határozat erről ugyan még nem született a DK-ban, de „mindenki osztja az elnöknek ezt a véleményét, amelyet legutóbb egy debreceni lakossági fórumon hangoztatott”.

Karácsony Gergely, az LMP képviselője nem is kívánt nekünk nyilatkozni az előválasztási ötletről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.