Erzsébet ádáz küzdelme a privatizáció ellen

A privatizációtól menti meg a nehéz sorsú állami és szakszervezeti üdülőket az Erzsébet-program, amelynek keretében idén mintegy 75 ezer ember nyaralhat állami segítséggel.

2012. 07. 05. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „társadalmi szolidaritás újszerű európai formája” – ekként aposztrofálják a Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott Erzsébet-utalványt, mivelhogy az ebből származó bevételeket életminőség-javító célokra forgatják vissza, ráadásul állami felügyelet alatt. Hogy mekkora összeg az, amiből a kispénzű családok, gyermekek is nyaralni tudnak menni idén, kezdő év lévén egyelőre még Rétvári Bence, a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára sem tudja megmondani.

– Év végén már lesznek adatok arról, hogy ez pontosan hány milliárd forint, ilyen nagyságrendű bevétele volt ugyanis az Erzsébet-programnak. Ami már most látszik, hogy körülbelül 75 ezer ember, nagyon sok család tudott elmenni 30-35 ezer forint körüli összegből nyaralni, és 10 ezer fiatalnál is több az, aki az Erzsébet-táborokba jelentkezett – mutatott rá a politikus a köztelevízió csütörtök reggeli háttérműsorában.

Az év végéig folyamatosan nőni fognak ezek a számok, ugyanis az úgynevezett kisutalványokra befolyt összegeket visszateszik a szociális üdültetés rendszerébe, így a négy kategóriában további nagycsaládosok, fogyatékkal élők, szociális intézményi dolgozók és bármilyen más okból rászorulók lehetnek kedvezményezettek.

Nem a multiké a csekkek haszna

A közelmúltban megváltozott az étkezésicsekk-rendszer, amelynek köszönhetően most már nem multicégek húzzák hasznát az utalványoknak, hanem közfeladatként látja el egy állami közalapítvány, illetve annak egy állami tulajdonú kft.-je. Az üdülések idén még egyre romló állapotú, de a fiatalok üdültetésére amúgy megfelelő állami intézményekben lesznek, a forgalmi bevételekből ebben is elérhető majd változás.

– Ugye itt egy szociális plusz forrás teremtődött. Ezeket a táborokat korábban nem lehetett meghirdetni, mert a költségvetésben nem volt rá fedezet; úgy teremtődött meg, hogy senkitől semmilyen költségvetési pénzt nem kellett elvenni – húzta alá Rétvári.

A helyszíneket tekintve az első évben mintegy 70-80 üdülőhelyet találtak, tópartiakat, hegyekben lévőket, kisebbeket, nagyobbakat egyaránt. Ha ezeket megfelelően feltöltik, jövőre ki tudják bővíteni a palettát, de most még nem akartak „túl nagyot markolni”.

Lepusztult, privatizálták

A kereszténydemokrata államtitkár úgy véli, a múlté a kilencvenes éveknek az a „taktikája”, hogy az állami, szakszervezeti üdülőket alacsony hatékonysággal, egyre leromló állapotban üzemeltették, aztán azt mondták, hogy „adjuk el”.

– Mi nem azt mondjuk, hogy bomlasszuk le a szintjét, mert ez csak veszteséges, óriási pénzbe kerül a felújítása és ezért privatizálnunk kell. Mi úgy gondoljuk, hogy ha az állam jó gazdaként gondoskodik erről, akkor mindenki nyer. Igyekszünk „házon belül” tartani a forrásokat, és akkor a közvagyon gyarapodik ezen üdülések révén is. Egy kisebb részéből, civil szervezetek javaslatára különböző magánüdülőknél is biztosítunk támogatott üdülést.

Rétvári a határon túli magyar gyerekek nyaralásáról is beszélt: mivel nincsenek az országhatárokon túl magyar tulajdonú állami üdülők, ők a Határtalanul nevű program keretében vakációzhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.