A kórházszövetség az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében emlékeztetett arra, hogy ők már korábban leszögezték: ilyen horderejű változtatások közepette a vezetői állások teljes körű pályáztatását indokolatlannak és kockázatosnak tartják. Továbbra is az a véleményük, hogy a vezetőváltás akár ágazati, akár intézményi szinten most inkább negatív következménnyel jár, „ezért felesleges, a rendszer bizonytalanságát fokozza, ugyanakkor energiát von el halaszthatatlan feladatok elvégzésétől”.
A szervezet hozzátette: a kórházvezetői posztok meghirdetését követően több tapasztalt vezető jóhiszeműen „végigharcolta” a pályázatot, majd arról értesült, hogy „életkori határképzés miatt ezt hiábavalóan tette”.
Nyugdíjazás vagy munka?
Az mno.hu múlt hét kedden értesült róla, hogy az oktatásügyi és egészségügyi reform során távozniuk kell a 62 év fölötti kórházigazgatóknak is. Mint ismert, Matolcsy György még június 14-én jelentette be, hogy az egészségügyi és oktatásügyi reform nyomán jövőre 250 ezer közalkalmazott tér vissza a központi állami körbe, s a 62 év felettiekre a kormány elrendeli a kötelező nyugdíjba vonulást, így 10-11 ezer fővel csökken a közszféra állománya, amiből mintegy 20 milliárd forintos megtakarítás származik majd. Később ezt a kormányszóvivő finomította. Giró-Szász András úgy fogalmazott: további tárgyalásokon dől el, hogy a közszféra mely szegmenseire és milyen módon lesz érvényes a 62 éves nyugdíjkorhatár feletti munkavállalás lehetőségének megszüntetése. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár pár nappal később a Hír TV Rájátszás című műsorában azt nyilatkozta: az egészségügyi ágazatban az aktív vezetők esetében érvényesíthető a 62 éves korhatár.
Az mno.hu az NGM-hez fordult, valóban eldőlt-e, hogy a 62 év fölötti kórházigazgatókat nyugdíjba küldik. Válaszában a tárca sajtóosztálya nem cáfolta az értesülést, mindössze annyit közölt, hogy modellezéseket végeznek a kérdésben, ebben a fázisban pedig többet nem árulnak el.
Korábban még az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi államtitkárságát is megkereste lapunk. A sajtóosztály szerdai válasza összhangban áll Szócska Miklós korábbi megnyilatkozásával, miszerint az egészségügyre nem vonatkozhat a kötelező nyugdíjazás. „Ismerve a humánerőforrás krízishelyzetét, az államtitkárság a tárgyalásokon azt az álláspontot képviseli, hogy az egészségügy kapjon mentességet a nyugdíjazás alól”, ami a 62. életévüket betöltött kórházigazgatókat illeti – közölte az mno.hu-val az államtitkárság.
Hatvankét éves posztok
Az erőforrástárca múlt hét szerda délután azonban közzétette az önkormányzati kézből első körben államosított kórházak vezetői pályázatainak eredményét. A győztes kórházigazgatók között nem találunk 62 éven felüli orvost, hiába szivárogtatott ki hétfőn egy várható győztesekről szóló listát egy orvosi szakportál számos nyugdíjas korú „befutóval”.
Óriási felháborodás
A Magyar Nemzet szombati számában „jósolta meg” a kórházszövetség mostani ülését, a lap már akkor úgy számolt be, hogy „az érintett kórházvezetők egyelőre nem akarnak nyilatkozni, de érzékelhető, hogy óriási a felháborodás körükben”.