Már a Moody’s is „piszkálja” a franciákat

A Moody’snak hála, esnek a nyugat-európai tőzsdeindexek. A világ egyik leggazdagabb embere, Buffett nem hisz a szavak erejében.

2011. 11. 21. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az euróövezet „AAA” besorolású országai:

Ausztria
Finnország
Franciaország
Hollandia
Luxemburg
Németország

Rájár a rúd Európára: hétfőn az egyik hitelminősítő, a Moody’s is megpiszkálta kicsit a piacokat. Egészen pontosan a francia államkötvényeket, amelynek emelkedő hozamaira és a romló gazdasági növekedési kilátásokra hivatkozva adott ki figyelmeztetést a szuverén besorolás kilátására. Franciaország jelenleg egyike azon hat euróövezeten belüli országnak, amelyet a hitelminősítők a legmagasabb befektetésre ajánlott („AAA”) besorolással tartanak számon.

„Az eurórendszernek van egy nagy hibája, s ezt a hibát csak szavakkal nem lehet kijavítani” – mondta a világ harmadik leggazdagabb embere hétfőn, Japánban tett látogatása során. Buffett elmondta, hogy fogalma sincs, miként lesz majd vége az európai adósságválságnak, de azt azért hozzátette, hogy az európai cégek között is akadnak értékes vállalatok. „Ha az adósságpiacon nem is, a részvénypiacon azért vannak lehetőségek. Van egy tucat olyan európai részvény, melyek vonzók, s csodálatos üzleti lehetőségek vannak bennük” – tette hozzá az amerikai befektető, akinek cége korábban felvásárolta a Tescót is.


Megdrágult a francia államadósság finanszírozása

A francia és a német államkötvények között 200 bázisponttal nőtt a különbség az elmúlt héten, amely új rekord az euróérában. A Moody’s szerint így Franciaország körülbelül kétszer annyit fizet a hosszú távú finanszírozásért, mint Németország. Egy százpontos hozamemelkedés nagyjából további hárommilliárd eurós többletkiadást jelent évente a költségvetésnek. Legutóbb a Standard & Poor’s „nyúlt hozzá” a francia adósbesoroláshoz – s az S&P bejelentése sem tett jót a piacok bizalmának.

A francia kormány egyszázalékos GDP-növekedéssel számol 2012-re. Magasabb kamatterhek mellett a költségvetési hiánycél tartása is nehezebb lesz. A francia társadalmi modellt nem lehet finanszírozni, ha a gazdasági növekedés nincsen biztosítva. Amennyiben tovább csökken a növekedés mértéke, újabb megtakarítási intézkedések jöhetnek – áll a Moody’s elemzésében.

Miután a Moody’s bejelentette, hogy a francia besorolást újabb veszélyek fenyegetik, nőttek a kockázati felárak a spanyol, olasz, valamint német kormánykötvények esetében. A befektetők a biztonságosnak vélt német államkötvények felé fordultak, míg az európai tőzsdék átlagosan kétszázalékos mínusszal kezdték a hetet: a londoni FTSE –1,61, a frankfurti DAX –2,02, míg a párizsi CAC –2,13 százalékos mínuszban volt kora délután.

„A válság az euróövezet magvát sújtja. Ez ügyben ne legyenek illúzióink” – jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke hétfőn. A finn politikus szerint Európának olyan gazdasági növekedésösztönző intézkedéseket kell hoznia, amelyek már rövid távon éreztetik bizalomnövelő hatásukat. „Egyszerűen nem lehet növekedési stratégiát építeni arra, hogy egyre több adósságot halmozunk fel, amikor a piacok a jelenlegi adósságszint kezelését is megkérdőjelezik” – tette hozzá „időszerű” belátását Rehn. Warren Buffettnek igaza lehet…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.