Van, aki már az eurózóna szétesésére készül

A G20-csoport csúcsértekezletén született zárónyilatkozat témák széles körét öleli fel, de kevés kérdésben rögzít konkrét cselekvési tervet.

PR
2011. 11. 04. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai adósságválság – a tanácskozás egyik kiemelt témája – kapcsán kiadott kommüniké üdvözli, hogy Olaszország belegyezett abba: az IMF negyedéves gyakorisággal ellenőrizze az államháztartási reform és a takarékossági intézkedések végrehajtását, és elfogadja, hogy az Európai Unió is figyelemmel kísérje az erőfeszítéseket, amelyek a piaci bizalom erősítését szolgálják. A dokumentum rögzíti, hogy a tanácskozáson a tőkeáramlás szabályozását helyezték kilátásba, cselekvési tervet fogadtak el a nemzeti kötvénypiacok fejlesztésére, illetve az ezzel kapcsolatos nemzetközi szakmai segítség biztosítására.

Pénzügyi tranzakciós adó 2012-ben?

A pénzügyi tranzakciós adók ügyében nem született G20-szintű döntés. Az Európai Unióban viszont már 2012-ben életbe léphet a pénzügyi tranzakciós adó – jelentette be Nicolas Sarkozy francia elnök a G20-csúcsot záró sajtótájékoztatón pénteken. Az adóelkerülés elleni hatékonyabb fellépés érdekében az adóparadicsomok felszámolását előirányzó nemzetközi egyezmény létrehozását helyezték kilátásba a G20-csoport tagjai. Ennek értelmében automatikus információcseréről és adóbehajtási támogatásról döntöttek, illetve az átadott információk bizalmasságának garantálásáról.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásainak növelésében is megállapodtak a G20-csoport országai, de arról egyelőre nem tudtak dönteni, hogy ez hogyan történjék. A G20-csoport pénzügyminisztereit kérték fel, hogy a felmerült opciókat dolgozzák ki. Az IMF referenciavalutája, a különleges lehívási jog (SDR) összetételét illetően abban egyeztek meg, hogy a valutakosárnak jobban kell tükröznie a nemzetközi folyamatokat, így 2015-ben felülvizsgálják összetételét. Arra szólították fel az IMF-et, hogy tegye világosabbá a belépési kritériumokat. A találkozó részvevői a nyilatkozatban megerősítették elkötelezettségüket a rugalmas árfolyampolitikák gyors bevezetése mellett. Kínát külön kiemelték a szövegben.

Sürgősen választ adnának

A zárónyilatkozat egyéb kérdésekben hangsúlyozza, hogy sürgős és hosszú távú választ kell adni az élelmiszerpiacon tapasztalható bizonytalanságokra. A G20-csoport támogatásáról biztosította a nyugat-afrikai országok által felállított rendkívüli humanitárius élelmiszertartalék-rendszert. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) G20-hoz intézett felhívására válaszul a kommünikében a G20-csoport közli, hogy munkacsoportot állítanak fel, amely elsődlegesen a fiatalok foglalkoztatási problémáival foglalkozik. Egyúttal bátorítják az ILO-t, hogy folytassa a munkajogokkal kapcsolatos kulcsfontosságú munkaügyi konvenciók ratifikálásának előmozdítását. A zárónyilatkozatban leszögezik azt is, hogy a G20 csoportnak továbbra is informális csoportként kell működnie.

„Miért tennénk mi, ha ők megteszik?”

Brazília közvetlen módon nem járul hozzá az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz (EFSF) – mondta pénteken Dilma Rousseff brazil elnök. „Nem áll szándékomban közvetlen hozzájárulásokat adni az EFSF-be. Miért tennénk mi, ha ők (az európaiak) megteszik?” – fogalmazott a brazil elnök. Azt ugyanakkor megerősítette, hogy Brazília érdekelt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásainak növelésében.

Nagy-Britannia felkészült a szétesés lehetőségére

A világ nem várhat a végtelenségig az eurózóna döntéseire az adósságválság kezeléséhez – hangsúlyozta David Cameron brit miniszterelnök. Miután a G20-csoport országai nem tudtak arról dönteni, hogyan növeljék a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásait Görögország és Olaszország támogatása érdekében, Cameron elismerte, hogy hazája felkészült az eurózóna szétesésének lehetőségére is.

Obama biztos benne

Az Európai Unió képes megoldani az adósságválságot – hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnök. „Ami Európát illeti, azért jöttünk Cannes-ba, hogy megvitassuk európai barátainkkal, hogy milyen módon tudnak kiindulni abból a tervből, amelyről a múlt héten megállapodás született a válság kezelésére. Miután meghallgattuk európai partnereinket az elmúlt két napban, biztos vagyok abban, hogy Európa képes leküzdeni a nehézségeket” – fogalmazott az amerikai elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.