Az Európai Központi Bank (EKB) a héten újra pénzt fecskendez az unió bankrendszerébe – várhatóan szerdán. Hasonló akciót korábban már tartott az EKB: decemberben 489,19 milliárd eurót helyezett ki hároméves banki likviditási eszközként. Elemzők szerint a második likviditásbővítés keretében akár az ezermilliárdos határt is átlépheti az „olcsó pénz” mértéke – a pénzintézetek ugyanis mindössze egyszázalékos kamatra kapják az EKB pénzét.
A központi bank első tenderét követően elemzők egy része úgy látta, hogy a likviditásbővítés önmagában nem old meg semmit. Akkor a legnagyobb félelmet az jelentette, hogy a bankok csökkenthetik a portfólióikban lévő szuverén államadósságok mértékét. A hétfőn kiadott EKB-adatok azonban nem tükrözik ezeket a félelmeket. Mindezek mellett a jegybank immár egymást követő második hete nem vásárolt államkötvényeket – feltehetően bízik a valutaövezet bankjaiban.
Ugyanis olasz és spanyol pénzintézetek növelték szuverén kötvényállományaikat – melyet az EKB úgy értelmez, hogy a bankok főleg államadósságokra fordították a tenderen elnyert mintegy 500 milliárd eurót. Ugyanakkor a déli bankok mellett a német, francia és ír pénzintézetek is éltek az államkötvények magas hozamainak lehetőségeivel: a bankok egyszázalékos kamatot fizetnek az EKB-nak a pénzért, míg például az ötéves futamidejű spanyol kötvények hozamai 3,6 százalék körül mozognak.
A spanyol bankok rekordösszeggel, mintegy 23,1 milliárd euróval növelték szuverén kötvényállományukat 229,6 milliárd euróra. Az EKB adatai arról nem tesznek említést, hogy a bankok mely országok államadósságaiból vásároltak. Az olasz bankszektorban 20,6 milliárd euróval nőttek – mely szintén rekord – a szuverén kötvényállományok 280 milliárd euróra. Portugál és görög bankok ugyanakkor némileg csökkentették hasonló állományaikat.
Mario Draghi, az EKB elnöke szerint „súlyos hitelválságot” előztek meg a likviditásbővítéssel. „A pénzügyi piacokon kezd visszatérni a bizalom az euró felé. Általánosságban az euró már egy biztonságosabb hely, mint az a cannes-i csúcstalálkozó idején volt” – mondta Draghi a mexikói G20-as csúcsértekezletet követően. A tavaly novemberi franciaországi G20-as tanácskozás idején az euróövezet gazdaságának jövőjét igen komoran látták az elemzők.