A lengyelek a magyar útra lépnek

Lengyelország még az idén bevezeti a bankadót – mondta szerdán egy pénzügyi fórumon a lengyel pénzügyminiszter.

BL
2012. 03. 14. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jan Vincent-Rostowski részleteket nem közölt a készülő törvényről, de a már legalább másfél éve napirenden lévő tervekből azt tudni lehet, a bankadóból befolyó pénz nem a költségvetésbe, hanem egy stabilizációs alapba kerülne azzal a céllal, hogy hozzájáruljon a lengyel bankrendszer biztonságos működéséhez.

Az előző kormány eredetileg már tavaly be akarta vezetni a bankadót, de júliusban elhalasztotta a javaslat megvitatását, mert az őszi választások miatt valószínűleg nem lett volna elegendő idő a különadó elfogadtatására.

Lengyelországon kívül Románia, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia és Bulgária is fontolgatja a bankadó bevezetését, és 2010. október végén az Európai Bizottság is ajánlotta alkalmazását. Ausztria szintén több, a pénzügyi rendszert érintő sarc bevezetésének küszöbén áll. Bővebben>>>

Korábban egy lengyel lap kiemelte, hogy Orbán Viktort megalázták a nyugati sajtóban a bankadó bevezetése miatt, míg a lengyel tárcavezető nyugodt szívvel jelentheti be a lépést. Bővebben>>>

Átalakul a nyugdíjrendszer

A lengyel kormány nem tervezi, hogy teljes egészében kivezeti a magánnyugdíjalapokat a nyugdíjrendszerből – jelentette ki a pénzügyminiszter. Mindamellett Jan Vincent-Rostowski leszögezte: a magánpénztárakban felhalmozódott összeget a tag nyugdíjba vonulása után átirányítják az állami rendszerbe.

Lengyelországban tavaly év elején fogadták el a nyugdíjtörvényt, amelynek értelmében a nyugdíjjárulékokból származó befizetések 2,3 százaléka megy a magánnyugdíj-pénztárakba a korábbi 7,3 százalék helyett. A fennmaradó 5 százalék az állami nyugdíjalapban marad. A kormány szerint 2020-ig mintegy 195 milliárd zlotyval (12 980 milliárd forint) csökkenhet így az állam adósságterhe. Az utoljára 1999-ben módosított lengyel nyugdíjrendszer a magyarországihoz hasonlóan három pilléren nyugszik, amiből kettő kötelező, egy pedig önkéntes alapú.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök néhány hete jelentette be, 67 évre tervezik emelni a nyugdíjkorhatárt mindkét nem számára: a tervezet 2013-tól progresszíven emelné a nyugdíjkorhatárt. A kormányfő a negatív demográfiai tendenciákkal, a társadalom öregedésével indokolja a döntést. Szakértőkre hivatkozva elmondta, hogy 2042-ben a lengyelek több mint fele legalább 50 éves lesz, és csak a társadalom harmada lesz aktív a munkapiacon. Ennek következtében drámai munkaerőhiányban szenvedhet az ország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.