Ez az első alkalom, hogy a dolgozók felemelik a szavukat a tavaly decemberben hivatalba lépett új, konzervatív kormány gazdaságpolitikája ellen. Az előző, szocialista kormány is tulajdonképpen a megszorító intézkedésekbe bukott bele.
A szakszervezeteknek elsősorban a munkaügyi reform nem tetszik, mert egyebek között olcsóbbá teszi a cégek számára az elbocsátásokat, könnyebbé teszi a kollektív egyeztetések megkerülését az érdekképviseletekkel, és megkönnyíti a munkafeltételek – köztük a munkaórák és a bérek – módosítását. A cél a munkapiaci rugalmasság növelése, ezáltal több lehetőséget adva a munkáltatóknak, hogy nehéz időkben ne feltétlenül az elbocsátást kelljen választaniuk. Spanyolországban már 23 százalékhoz közelít a munkanélküliség, és ezzel a legmagasabb az euróövezetben, több mint ötmillióan vannak állás nélkül.
Mariano Rajoy konzervatív kormánya az államháztartási hiány csökkentése és a pénzügyi rendszer reformja mellett a munkanélküliség elleni harcot nyilvánította kiemelt feladatnak. A madridi kormány a napokban bejelentette, hogy a költségvetés deficitje tavaly elérte a 8,5 százalékot az unió által várt 6 százalékkal szemben, és azt is jelezte, hogy nem tartható az idei 4,4 százalékos deficitcél, hanem 5,8 százalék lesz a hiány.

Nyom nélkül tűnt el száz éve a magyar kislány, most újra keresik a rokonai