Fitch: Magyarország hiteles programot fog kidolgozni

A Fitch Ratings várakozása szerint Magyarország hiteles államháztartási deficitcsökkentő programot fog kidolgozni.

LM
2012. 03. 16. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fitch Ratings szerint ennek eredményeként valószínűsíthető az is, hogy az EU visszavonja e heti döntését 495 millió euró felfüggesztéséről a Magyarországnak jövőre rendelkezésre álló, 1,7 milliárd eurós kohéziós pályázati keretből. Mint ismert, az Ecofin a héten fogadta el a kohéziós támogatásának felfüggesztésére tett európai bizottsági javaslatot. Bővebben>>>

Jóllehet a kohéziós pályázati keret ügye nem gyakorolna közvetlen hatást a 2013-as magyar költségvetésre, a szóban forgó részösszeg felfüggesztése mégis „csapás lenne” Magyarországra, mivel csökkentené a beruházásokra elvileg rendelkezésre álló forrásokat, és ezzel károsíthatja a magyar gazdaságot – áll a Fitch pénteki elemzésében. A hitelminősítő szerint mindez – lehetséges továbbháruló hatásként – magánszektorbeli befektetőket is elriaszthat.

Nem hátrál meg az unió

Mindemellett a magyar hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 0,5 százalékának megfelelő kerethányad – vagyis az EU-szabályok által engedélyezett maximum – felfüggesztésének kilátásba helyezése további bizonyíték arra is, hogy az unió „nem fog meghátrálni” sem a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárásban, sem a jegybanki és bírói függetlenség, illetve az adatvédelmi szabályozás kérdésében folyó külön vitában. Ezek késleltetik a finanszírozási megállapodást az EU-val és a valutaalappal – vélekedtek pénteki helyzetértékelésükben a Fitch Ratings londoni elemzői.

A hitelminősítő mindazonáltal közölte: változatlan alapeseti előrejelzése szerint az IMF/EU-finanszírozás biztosítása jár annyi előnnyel – és ezt Magyarország is „felismeri” –, hogy a magyar kormány az EU által megszabott határidőig kidolgozza a kért deficitcsökkentő intézkedéseket, az utóbbi időszak „kiszámíthatatlan kormányzati retorikája és gazdaságpolitikai (döntéshozatali) előtörténete ellenére is”.

Készenléti megállapodás

Egy készenléti jellegű IMF-megállapodás – amely a Fitch várakozása szerint az egyetlen olyan egyezményfajta, amelyet Magyarország reálisan elérhet – elősegítheti a külső finanszírozási kockázatok enyhülését, bár még a megállapodás elérése esetén is „kétségek maradnának fenn” azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány alá tudná-e vetni magát az egyezmény szigorú feltételrendszerének – áll a Fitch Ratings pénteki londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint egyfelől a túlzottdeficit-eljárás, másfelől a magyar jegybanktörvényről és a bírói karról az EU-val folytatott vita ugyan nem kapcsolódik kifejezetten össze, mégis „széles körű az a várakozás”, hogy az államháztartási hiánnyal kapcsolatos EU-elvárásokat is teljesíteni kell, mielőtt az IMF/EU-finanszírozás Magyarország számára elérhetővé válnék.

Leminősítés

A Fitch Ratings a pénteki elemzésben felidézi, hogy január elején az addigi „BBB mínusz”-ról „BB plusz” szintre – vagyis már nem befektetési ajánlású kategóriába – sorolta vissza Magyarország adósosztályzatát, és az új besoroláson is leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. Bővebben>>>

A Fitch szerint ugyanakkor az IMF-megállapodás esetleges elmaradása Magyarország leminősítéséhez vezethet. Korábban több magyar politikus (Orbán Viktor, Fellegi Tamás, Martonyi János) is azt nyilatkozta: céljuk, hogy mielőbb megkezdődjenek a tárgyalások a valutaalappal.

Ugyancsak leminősítéshez vezethet, ha a magyar gazdaság „a vártnál nagyobb mértékben zsugorodnék”, a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettség érdemben gyengülne, vagy „destabilizáló hatású, nem szokványos gazdaságpolitikai intézkedéseket” hajtanának végre.

Valószínűtlen a felfüggesztés

Más nagy londoni házak legutóbbi elemzéseikben valószínűtlennek nevezték, hogy az EU ténylegesen felfüggeszti a magyar kohéziós pályázati keret megnevezett hányadát, az IMF/EU-megállapodás várható időpontját ugyanakkor a citybeli elemzők zöme most már inkább a nyárra valószínűsíti.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzőstábja – amely korábban a legderűlátóbbak között volt a megállapodás időpontját illetően a nagy londoni házak körében – befektetőknek összeállított minapi újabb helyzetértékelésében azt jósolta, hogy a megállapodás immár valószínűsíthetően májusra-júniusra tolódik ki. Bővebben>>>

Fellegi Washingtonban egyeztet

Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter Washingtonban csütörtökön kezdte meg az informális egyeztetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőivel – közölte az MTI-vel Szapáry György, Magyarország egyesült államokbeli nagykövete. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.