Szűk esztendők után Bakonszeg bőségre vágyik

A kicsiny Bakonszeg szerényen húzódik meg a Berettyó szomszédságában, az egykori Nagy-Sárrét szélén. Az 1307 lelket számláló, elöregedô bihari falura akkor terelôdött a közfigyelem, 1995 tavaszán, amikor hosszas kapálózás után szégyenszemre a csôd szélére sodródott.

Balogh Mária
2001. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kicsiny Bakonszeg szerényen húzódik meg a Berettyó szomszédságában, az egykori Nagy-Sárrét szélén. Az 1307 lelket számláló, elöregedô bihari falura akkor terelôdött a közfigyelem, 1995 tavaszán, amikor hosszas kapálózás után szégyenszemre a csôd szélére sodródott.
Az akkori polgármester nagyratörô, de megalapozatlan terveit elnyelte az Alföld pora, mintha sose lettek volna. A felelôtlen túlköltekezés következtében a dolgos emberek vágyálmai egyik napról a másikra szertefoszlottak. A munkanélküliség és nincstelenség átkát szenvedôk szívébe félelem és szégyen költözött. Nem csoda ez egy olyan településen, ahol éveken át élt kegyelemkenyéren a falu apraja-nagyja. Egy idô után az isten háta mögé tévedt mindegyik ismeretlent már messzirôl és elôre süvegelték a kishitűvé lett bakonszegiek. A rettenet, az adósságrendezési eljárás hat komisz esztendeig, ez év augusztusáig nyomasztotta a helybelieket.
Bakonszegen sem most, sem korábban nem látszott, hogy bajban lenne. Takaros, virágos fôutcáján akárcsak régen, ma is lustán, ráérôsen nyújtóznak el a késô ôszi nap sugarai. Kicsivel bentebb, a színes virágokkal teli Nadányi-parkban az iskolából hazafelé kerekezô gyermekek vidám zsivaja veri fel a falu csendjét. A park másik szögletében, babakocsit ringató anyák diskurálnak. Manapság csak ritkán találkozni effajta látványossággal ezen a vidéken. Az idén csupán tizenegy újszülött látta meg a napvilágot a településen, míg öt-hat évvel ezelôtt húsz-huszonkettô. A védônô szerint a népesség fogyatkozása is a falut ért sorscsapás számlájára írható.
Átellenben a Nadányi-parkkal, az Idôsek Klubja elôtt vagy negyven hajlott korú ember ácsorog. Nem panaszkodnak. Sétájukból visszatérve lázas izgalommal készülôdnek délutáni kártyapartijukhoz. Legtöbbjüket senki sem várja otthon.
A lakóházak igen változatos képet mutatnak. Háború elôtti utcafrontos épületek sora elôbb, majd következnek a hatvanas, hetvenes évek egyenházai, de van, ahol már a kerítés is düledezik. A falu szélén a mai valóság mutatkozik meg. Nadányi Zoltán költô egykori háza helyén a volt téeszelnök Makovecz-terv alapján épült háza ékeskedik. A palota elôtt ezüstmetál autóköltemény piheg, kôhajításnyira tôle szekér elé fogott, csontsovány öszvér baktat. A bakon megnyúlt arcú, karikás szemű, középkorú házaspár bóbiskol. Hajnalban ébredtek, hogy tizenhat aranykorona értékű, félholdnyi kukoricásukban bevégezzék a munkát. Éhesek és fáradtak. Nincs kedvük beszélgetni.
A falu szélén másfajta látványosságok. Bessenyei Györgynek, a magyar felvilágosodás kiemelkedô alakjának, a falu egykori birtokosának emlékházában állandó kiállítás várja a látogatókat. A ház védett műemlék, s ma is a bakonszegi önkormányzat tulajdona. Odébb, a színpompás erdôvel körülölelt, ötven hektáron elnyúló Remete-tó tartja fogva a tekintetet. Nehéz megérteni, hogy mindaz, amit a falubeliek két kezük munkájával teremtettek meg, s amire a bakonszegi álmok épültek, mára a semmibe veszett. Az önkormányzat csôdje miatt az az ígéretes elképzelés omlott össze örökre, hogy a csöppnyi bihari településbôl valaha halászfalu és népszerű turisztikai központ váljék.
Az emberek sokfélét, sokféleképpen beszélnek a nemszeretem évekrôl. A diskurzusra, ha az utcát nem számítjuk, a kocsmák és a fűszerboltok a legalkalmasabbak. Utóbbiból négy is van a faluban. Áru is van bôségesen, vevô annál kevesebb. A bakonszegiek hiába szabadultak fel a hat szűk esztendô nyomása alól, megszokták a takarékoskodást. Mindenki csak a legszükségesebbekre költ.
A fôutca egyik élelmiszerboltjában két ötven év körüli, gumicsizmás, munkaruhás férfi mellé szegôdöm. Teheneik mellôl, az esti etetés elôtt, pár percre szaladtak fel a „nagy” boltba. Érdeklôdöm, gondolnak-e még a nehéz napokra, s miként érzik magukat most, hogy új lapot nyitottak a falu életében.
– Akkor voltunk bolondok, amikor a régi polgármesternek bizalmat szavaztunk a kétes ügyei után is. De úgy voltunk vele, hozza helyre a bűneit, vagy vigye el a balhét. Nem sikerült. Ô megúszta, ma is köztünk él, miközben a falu földönfutóvá vált.
Lemondóan legyint, miközben a pénztárhoz tart. Kifizeti a kilós kenyeret, a fôzôkolbászt meg a két üveg olcsó sört. Az ajtóból megenyhülve szól vissza:
– Minket a jövô érdekel! Abban gondolkodunk például, meddig marad meg a faluban a tejcsarnok, meg hogy miért kapunk odafentrôl olyan piri pénzt a jó minôségű tejért. Meg hogy mibôl adunk enni a gyerekeknek… Ezek a nagy kérdések! Rábíztuk magunkat Marczin Sándorra, ô legalább a nyomorunkban is mellettünk maradt.
Betérek az önkormányzathoz, a település elsô emberéhez. Marczin Sándor polgármester ma is épp olyan készséges és higgadt, mint az ominózus idôközi választások idején, 1995- ben. (Akkor elôdjének lemondása miatt kellett új vezetôt választani a falu élére.) A múlt filmkockáit a tanulság kedvéért pergetjük le a polgármesterrel s két képviselôtársával.
Az önkormányzat 1990 óta lassan, de biztosan sodródott a csôd felé. Kiesô adóbevételei és a gyengülô központi támogatás miatt évente mintegy húszmillió forint mínusz terhelte a költségvetést. Késôbb Bakonszeg önkormányzata (pontosabban a volt faluvezetô) harmincmillió forintos világbanki hitel felhasználásával, 39 milliós alaptôkével megalakította a Remete Tófürdô Kft.-t, amelynek ügyvezetô igazgatója lett. Vagyis: polgármesterként szerzett pénzt az önkormányzati tulajdonú, saját maga által vezetett kft. részére. A képviselôk tudta és beleegyezése nélkül készfizetô kezességet vállalt a délibábos álmokért. Többször is. A falu bôrére és vesztére. Se az önkormányzat tagjainak, se a falugyűléseken érdeklôdô, majd háborgó falubelieknek nem volt beleszólásuk a régi polgármester ügyleteibe.
A remények hervadásával az egykori faluvezetô igyekezett a településre terhelni az összes adósságot. Így fordulhatott elô, hogy a késôbb megalakult új önkormányzat az ellenôrzés során a Remete-tó partján álló panziót már a falu, és nem a kft. tulajdonában találta. Az adósságrendezési eljárás során az egyik hitelezô a neki járó tartozás ellenében a panzióra tette rá a kezét, a Hajdúsági Sütödék Rt. pedig a Remete-tóra. Reményestül, mind az ötven hektárjára…
Marczin Sándorral tovább idézzük a gondterhes esztendôket:
– Amikor hat éve polgármesterré választottak, azt hittük a képviselôtársaimmal, talán 100-110 millió forintra rúg a hivatal korábban felhalmozott tartozása. Az adósságrendezési törvény hatálybalépésekor, 1996. június 11-én fény derült rá, hogy a bô 160 millió forint alaptôke és annak kamatai, valamint járulékai több mint ötszázmillióval terhelnek meg bennünket! A csôdhelyzetet már másnap bejelentettük a Hajdú-Bihar megyei bíróságon, és kértük az adósságrendezési eljárás megindítását. Ez az állapot két esztendeig tartott, ezután két év moratórium következett. Az elôdöm idejébôl fennmaradt és rendezetlen további tartozások miatt – újabb adósságrendezési eljárással kellett szembenéznünk. Ez az idén zárult le. Az önkormányzat minden tulajdonán ezalatt mindvégig jelzálog volt, és minden olyan vagyonát értékesítette a pénzügyi gondnok, ami nem az alapellátást szolgálta. A tekintélyes tartozások jelentôs részét ebbôl tudták kiegyenlíteni. Némi könnyebbséget jelentett az, hogy a fennmaradt kétszázmilliós adósság tavaly augusztusra negyvenmillió forintra csökkent az elévülés folytán. A kritikus években egyébként minden pályázati lehetôségtôl elesett a település. Pluszpénzhez csak akkor jutott, ha egyszer-egyszer némi hitelt kapott a mindenkori kormánytól. Vagy amikor Marczin Sándor elszánt, kitartó igyekezetét méltányolva egy-egy vállalkozó néhány százezer forinttal megszánta a falut.
– Volt olyan hitelezô, aki pecsétes papírral a kezében az iskola technikai eszközeit, a tévét, a videót, a számítógépeket, a nyelvi labort, a bútorzatot, és a még fel sem épült tornacsarnok fémvázát akarta kocsira pakolni – magyarázza Kovács Kálmánné, a Bessenyei György Általános Iskola igazgatója. – Sírva kérleltük, a gyerekre való tekintettel álljon el a szándékától. A hír azonnal végigsöpört a falun. A szülôk munkagépekkel vonultak az iskola elé, hogy megvédjék a kevéske vagyont. Végül Szabó Béla helyi vállalkozó egyenlítette ki a tartozást.
A polgármesteri hivatalban a rendezetlen közüzemi számlák miatt átmenetileg fűtés, vízszolgáltatás és a telefonkapcsolat nélkül folyt a munka 1995 ôszén. Eközben a falubeliek is az ellehetetlenülés szélére sodródtak.
– A nyomorúságos hónapokban a nyugdíjas szülôk járandóságából éltek a családok – emlékszik vissza Harasztosiné Makra Erzsébet, a helyi általános iskola pedagógusa és könyvtárosa. – Kezdetben részfizetéseket kaptuk, majd három hónapig egy lyukas garast sem.
– Ez csak a pedagógusokat sújtotta?
– Dehogy! A bérek és az egyéb szociális juttatások elmaradása százötven embert érintett a faluban. Köztük fôállású anyákat, munkanélkülieket meg az önkormányzati intézmények dolgozóit. Vagyis, ha csak négy fôvel szorozzuk a családokat, legalább hatszázan nyomorgtunk itt akkoriban.
– Kik kaptak egyáltalán fizetést? – fordulok újra Marczin Sándorhoz.
– Nyolcvanan lehettek azok a szerencsések, most pedig vagy száznegyvenen, akik a településen üzemelô cégeknél leltek munkát. A helyi húsüzem, a Remete 96 Kft., amely elsôsorban tápkészítéssel és mezôgazdasági termékek felvásárlásával foglalkozik, a tökmagfeldolgozó, a juhtenyésztô rt. mind szívesen alkalmazta a helybelieket is. Ez számunkra létfontosságú volt akkor is, és most is az, mivel a helyi téesz megszűnésével, néhány leleményes ember kivételével mindenki rosszul járt.
A polgármester szavait csak az érti igazán, aki tudja, hogy Bakonszegen 113 munkanélküli vár a megváltó csodára. Háromszázan kiegészítô családi pótlékot kapnak, ötvenen jövedelempótló támogatást, ugyanennyien rendszeres szociális segélyt. A településen 55-60 százalék az idôsek aránya (!), 20-22 százalék az aktív dolgozóké, a fennmaradók táborát a gyermekek alkotják.
Igaz, hogy koldusszegényen, de mára minden tartozás nélkül, tiszta lappal nézhetnek a jövô elébe a bakonszegiek. A polgármesteri hivatalban gondosan elrendezett dossziékban sorakoznak a tervezéshez szükséges dokumentumok s néhány benyújtásra váró pályázati anyag. Folyamatban van például a vadonatúj piactér kiépítése, ahová a környezô településekrôl is várják az árusokat. A Széchenyi terv keretében az idôsek lakását szeretnék felépíteni, ahová hat nyugdíjas költözhet majd. A fiatalokra gondolva nyolc otthonból álló fecskelakást terveznek ifjú házasok részére. Ötévente cserélôdnek majd benne a lakók, miközben a házaspárok élére rakhatják a garast, s az önkormányzat segítségével idôvel önálló lakáshoz juthatnak. A falu képviselôi nem feledkeztek meg a 133 általános iskolás diákról sem, akik az iskola korszerűsítésnek már örvendezhetnek is. Azt tervezik, hogy az ötvenkét bakonszegi óvodásnak kényelmes tornaszobát építenek.
A sanyarú idôkben nem jutott pénz az úthálózat és az ivóvízhálózat fejlesztésére, valamint a kerékpárút kiépítésére sem. Idén szeptembertôl – amióta újra önálló önkormányzatként gazdálkodik a hivatal – már ezek életre hívása sem álom. Az új idôszámítás óta Kardos Zsigmond falugazdászt is többen keresik fel fogadónapjain a kultúrházban. Az idôsebbek egy-két holdas, kedvezôtlen fekvésű és adottságú földjeiktôl akarnak szabadulni. Nem csoda, hiszen a 16 és 24 aranykorona értékű bakonszegi földnek ma már nincs is húsa, inkább csak csontja. Ezért a kukoricán, a napraforgón és a szálastakarmányon kívül nemigen termesztenek mást, mostanság az állattenyésztéssel se sokan bíbelôdnek.
Most, hogy vége a szűk esztendôknek, egyelôre csak találgatják a bakonszegiek, milyen jogerôs ítélettel zárult a volt polgármester büntetôpere. Hiába érdeklôdtünk, választ egykori ügyvédjétôl sem kaptunk. A volt faluvezetôt pedig hosszú heteken át se telefonon, se személyesen nem lehetett utolérni.
Figyeltem és hallgattam az embereket. A ráérôsöket, a cél nélkül baktatókat, a teleházban sürgölôdôket, a hivatalban dolgozókat, a pedagógusokat, a konyalányokat, a figyelmesen kerekezô postásokat… Nyugodtak, szerények, bizakodóak voltak. Jó tudni, hogy hitüktôl felbátorodva új életükkel gondolnak már, semmi mással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.