2001. I. negyedév – külpolitika összefoglaló

2001. 12. 02. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.







JANUÁR

január 3.: Jasszer Arafat palesztin vezető Washingtonba utazott, hogy egyeztessen a leköszönő Bill Clinton amerikai elnökkel a palesztin-izraeli béketervvel kapcsolatban. A kezdeti reménytkeltő lépések után Ehud Barak izraeli miniszterelnök további feltételekhez kötötte a békefolyamat folytatását, így biztossá vált, hogy a Clinton-éra ideje alatt nem sikerül tető alá hozni a megállapodást.

január 8.: Meghalt Laurent Désiré Kabila, a Kongói Demokratikus Köztársaság elnöke. Rövid anarchia után az elnök fia, Joseph Kabila állította helyre a rendet, majd napok múltán követte apját az elnöki székben.



január 15.: Első ízben találtak BSE-vírussal fertőzött szarvasmarhát Ausztriában. Marhakórpánik kezdett kialakulni Európában, miután Olaszország és Németország is több marhafarmon kényszerült levágni az állatokat.

január 22.: Letette a hivatali esküt a republikánus George W. Bush amerikai elnök. Az elnökválasztási procedúrát követő szavazatszámlálási események után a volt elnök fia került az elnöki székbe, néhány száz szavazattal megelőzve legnagyobb ellenfelét, a demokrata párti Al Gore-t.
Ugyanazon a napon a Fülöp-szigetek is elnököt váltott, a korrupciós ügyei miatt helyéről elmozdított Joseph Estradát Gloria Macapagal Arroyo váltotta.

január 31.: Augusto Pinochet volt chilei diktátort bíróság elé állították.






FEBRUÁR

február 7.: Az izraeli miniszterelnök-választáson a jobboldali Likud jelöltje, Ariel Saron húsz százalékkal több szavazatot kapott, mint az addigi kormányfő, a munkapárti Ehud Barak. A kudarc után Barak lemondott pártbéli tisztségéről. Saron egy hónapon belül létrehozta nemzeti egységkormányát, ahol a baloldali Munkapárt befolyásos személyiségei mellett a szélsőséges pártok is helyet kaptak.

február 18.: Amerikai harci gépek támadást intéztek Irak ellen. Az események után újra előtérbe került az embargó sújtotta ország helyzete. Amerika-ellenes tüntetések kezdődtek a térség több országában.

február 23.: Orbán Viktor magyar és Ivica Racan horvát kormányfő aláírta a magyar-horvát szabadkereskedelmi megállapodást.

február 26.: Colin Powell amerikai külügyminiszter első külföldi látogatásaként békeközvetítő körútra indult. Orosz kollégájával, Igor Ivanovval elsősorban az iraki helyzetet tekintették át, és választ kerestek a közel-keleti erőszakos eseményeire. Powell Brüsszelben részt vett a NATO rendkívüli ülésén.




MÁRCIUS

március 2.: Budapesten tárgyalt Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. A találkozón Orbán Viktorral és Németh Zsolttal, a Külügyminisztérium politikai államtitkárával együtt úgy értékelték, a jövőre nézve a státustörvény segíthet az Erdélyben élő magyar kisebbség önazonosságának megtartásában.
Macedónia a NATO segítségét kérte az albán lázadók elleni harcban.

március 3.: Száj- és körömfájásjárvány kezdődött a Brit-szigeteken.
Afganisztánban az uralkodó tálibok megkezdték a két világhírű bámijáni Buddha-szobor lerombolását. A műveletet néhány nap alatt elvégezték, ezalatt az egész világ odafigyelt Afganisztánra.

március 7.: Macedónia Jugoszlávia segítségét kérte az egyre aggasztóbb nemzetiségi összecsapások miatt. Az albán gerillák támadásai hetek alatt regionális problémává váltak, eközben Szkopje a KFOR tehetetlenségét kárhoztatta.

március 12.: A száj- és körömfájás teljesen elterjedt az Egyesült Királyságban. Állatok százezreit kellett levágni a betegség terjedése miatt.

március 14.: Életbe lépett a tűzszünet Macedóniában, ennek ellenére Észak-Macedóniában továbbra is dörögnek a fegyverek.

március 19.: Mozgósították a macedón hadsereget az országban dúló harcok miatt. Az ország háborús helyzetbe került.

március 21.: A kormány elfogadta a státustörvény tervezetét.

március 30.: Amerika elutasította a környezetkárosító gázok kibocsátásának korlátozásáról szóló kiotói jegyzőkönyvet.


A cikk illusztrációi AP és Reuters fotók felhasználásával készültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.