Wehrmacht-kiállítás – bécsi tüntetések

Bécsben szombaton mintegy 120 fő tüntetett a kedden megnyílt Wehrmacht-kiállítás ellen. Eközben kétezernél is többen vonultak fel a meghirdetett jobboldali tüntetés ellen.

MTI
2002. 04. 13. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jobboldali tüntetés kezdetén mindössze 20 ember volt a bécsi Hősök terén, a Hofburg előtt, ugyanakkor a Westbahnhoftól mintegy 1500, az Operaháztól 500 tüntető indult el „Akadályozzátok meg a náci felvonulást” jelszóval egybehívott ellentüntetésre, „Verjétek szét a náci bandákat” feliratú táblákkal.

A jobboldali tüntetők a felhívásnak megfelelően megszokott ismertető külső jegyeik – a bomber-dzsekik, bakancsok – nélkül jelentek meg, de néhány pólón a „Fit Németországért” felirat volt látható. Végül a téren mintegy 120 jobboldali tüntető lehetett. Néhány táblán a Wehrmacht katonáit ábrázoló fotók voltak „Hősök” és „Köszönjük” felirattal.

A Burg kapujánál, a Hősök tere bejáratánál kisebb összecsapás alakult ki, amikor a rendőrség meg akarta akadályozni, hogy a baloldali felvonulók a térre behatolva találkozzanak a jobboldaliakkal. A tüntetők festékes zacskókkal, sörös dobozokkal és tojásokkal dobálta meg a rendőröket. Harcias hangulatuk azonban elillant, amint a szervezők jelentették, milyen csekély a részvétel a jobboldal részéről.

A németországi vándorkiállítás lényegében azt állítja, hogy a Wehrmacht katonái a megsemmisítő hadviselés keretében háborús bűnöket követtek el a második világháborúban. A kiállítás elleni tüntetésre a „Platform a holtak emlékének meggyalázása ellen” és a Germánia Bajtársi Egyesület, míg az ellentüntetésre az „Antifasiszta Baloldal” elnevezésű szervezet szólított fel. A jobboldaliak között a rendőrség közlése szerint ott volt a koalíciós jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt egyik kevésbé ismert, szélsőjobboldali tevékenység miatt már büntetett személyisége is.

A rendőrség mintegy 800 fővel és két vízágyúval készült fel, hogy megakadályozza a két tüntetés résztvevőinek találkozását. A vízágyukat végül nem használták.

A Bécs egyik gyönyörű épületében zajló kiállításon egyébként az úgynevezett Semper-Depot-ban sok volt a látogató és nyugodt volt a hangulat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.