További vita a parlamentben a D-209 ügyről

"D-209 Stop" - feliratú pólókban jelentek meg a Fidelitas parlamenti képviselői az országyűlés keddi ülésén. A napirend előtti felszólalásokban tovább folyt a vita Medgyessy Péter múltjáról és Magyarország nemzetközi tekintélyéről.

MNO
2002. 06. 25. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Politikai közéletünk ismét hangos, de ezt már megszoktuk” – kezdte Kuncze Gábor napirend előtti felszólalását a parlament keddi ülésén. Az SZDSZ-es politikus elmondta: most az a kérdés, hogy mit kezdünk közelmúltunk történelmével – képesek vagyunk-e szembenézni vele és lezárni azt. „A politikai pártok az elmúlt 12 évben képtelenek voltak szembenézni vele” – közölte a frakcióvezető, hozzátéve: az SZDSZ eddig valahányszor javaslatot tett a tisztázásra, az mindig eredménytelen maradt.

A Fidesz morális szempontból fogalmaz meg intelmeket – közölte a szabad demokrata frakcióvezető. Hozzátette: az a párt, amelyik „ellehetetlenítete a parlamenti munkát, robolta a demokratikus intézményrendszert, közpénzekkel tömte meg a hozzá közel állók zsebét, tudatosan ketté osztotta az országot és az utcára vitte a politikát” soha nem akarta az iratok nyilvánosságra hozatalát.

Most itt az alkalom a szembenézésre – jelentette ki Kuncze -, hiszen a parlament előtt fekszenek a törvényjavaslatok. „Az SZDSZ azt javasolja, hogy lássunk tisztán: igazak-e azok a vádak, amelyek a politikai elitet érintik. Szerintem nem igazak” – közölte Kuncze. Hozzátette: az SZDSZ vizsgálóbizottság felállítását javasolja, amelynek feladata lenne az első szabadon felállt parlament óta szerepet vállaló politikusok múltjának vizsgálata.

Napirend előtt szólalt fel Balsai István is, aki kijelentette: „amitől eddig csak tartottunk, az most bekövetkezett: a D-209-es ügy beárnyékolta Magyarország tekintélyét Ezt erősítette meg a Der Spiegel írása is.” Az MDF frakcióvezetője kijelentette: Magyarország jobbat érdemel.

El akarják hitetni, hogy a D-209 számú tsizt modern kori Don Quijote-ként vívta harcát a szovjet birodalom ellen az IMF-hez való csatlakozásért – jelentette ki Balsai. Hozzátette: a kormánypártok és maga Medgyessy Péter úgy gondolják, hogy az általuk előadott „legenda” Magyarországon és külföldön hihető. Ha elfogadnánk ezt a fennálló helyzetet, az a diktatúra újrateremtését jelentené – vélekedett a frakcióvezető.

„Az MDF véleménye szerint Magyarországot csak olyan személy képviselheti, aki nem titkolja és nem tagadja meg a múltját. A helyzetet a leggyorsabban tisztázni kell, ezért kezdeményezzük vizsgálóbizottság felállítását” – mondta Balsai István.

Kovács László válaszában elmondta: a Der Spiegel forrás nélkül írta az ominózus cikket – „azt is mondhatnám, hogy az írás kacsa, de ezt a Spiegel nem érdemli meg” – vélekedett. „A Spiegel cikkével nem érdemes foglalkoznia a magyar parlamentnek” – jelentette ki a külügyminiszter.

„Sevillában a 15 tagállam legfelsőbb vezetőivel találkoztam, és semmilyen fejcsóválást nem tapasztaltam. Elismerést azonban igen” – mondta a szocialista politikus. Hozzátette: sem Jacques Chirac, sem Silvio Berlusconi nem mutatott fenntartást, hanem ellenkezőleg: szívélyesen üdvözölték Medgyessy Pétert. Gerhard Schröder még az ősszel szeretne találkozni a miniszterelnökkel, a visegrádi országok találkozójára pedig a mostani hétvégén kerül sor – köuzölte Kovács László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.