Blatter Collinát és az egész tornát dicséri
Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke elismerően nyilatkozott a brazil–német finálét vezető Pierluigi Collina teljesítményéről. A svájci sportdiplomata ugyanakkor nem felejtette el megemlíteni azt is, hogy az elődöntőben és a bronzmérkőzésen bíráskodók szintén remek munkát végeztek.
„A 2002-es világbajnokság véget ért, s azt hiszem emlékezetes élményekkel gazdagodtunk” – fogalmaz Blatter a hivatalos közleményében. – „Az utolsó találkozók játékvezetése magabiztos és hozzáértő volt, a közreműködő bírók és partjelzők példát mutattak kollégáiknak.”
Miután a tornán többször is éles kritika érte a bírók ténykedését, a 2-0-s brazil győzelemmel végződött döntőt az olasz Collina szinte hiba nélkül, mindössze két sárga lapot kiosztva vezényelte le.
Blatter röviden elmondta véleményét a közös rendezésről is, amitől sokan féltették a tornát: „A szervezők sikeres együttműködését látva elképzelhető, hogy két nemzet újra közösen nyerje el a vb rendezési jogát” – mondta Blatter. Mivel a helyszín 2006-ban Németország, csak 2010-ben Afrikában rendezhet két állam közösen világbajnokságot.
Cruyff szerint a brazilok antifutballal nyertek
A világbajnokság felejthető volt, augusztusban már senki sem beszél majd róla. Ezt Johann Cruyff, a sportág egyik mértékadó személyisége, korábbi klasszis játékos és jelenlegi kiváló edző mondta a holland televízió egyik műsorában. Értékelésében nem kímélte a győztes brazilokat sem, akik szerinte antifutballt mutattak be, nem alkottak egységet és csupán az ellenfeleik hibáiból éltek.
„Végül is megérdemelten nyertek, de a francia válogatott jobb volt, amikor 1998-ban megszerezte az első helyet” – idézte az elhangzottakat az AFP. Cruyff szerint a mostani döntőben a németek fokról-fokra jobban játszottak, és egy idő után már kontrollálták a mérkőzést. „Csapatként jól funkcionáltak, de hiányzott közülük néhány olyan egyéniség, mint annak idején Franz Beckenbauer vagy Gerd Müller” – vélekedett a holland szakértő, aki 1974-ben tagja volt annak válogatottnak, amely éppen a két kiváló játékos által irányított német csapattól szenvedett 2-1-es vereséget a világbajnoki döntőben.
A brazilokkal kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy az együttesnek nem volt szélsője, ezért is játszott antifutballt. „Remélem, hogy Hollandia nem fogja követni ezt a példát” – tette hozzá.
Dino Zoff vezeti a kivánságlistát
Egy orosz felmérés szerint a szurkolók közel 80 százaléka azt szeretné, hogy külföldi szövetségi kapitány vegye át Oleg Romancevtől a válogatott irányítását. A Szport Ekszpressz című lap által megkérdezett 14 ezer véleményt nyilvánító 79.6 százaléka szavazott erre a megoldásra. A kívánságlista élén 29.2 százalékkal Dino Zoff áll, aki játékosként 1982-ben világbajnok volt, a 2000-es Eb-n pedig a döntőig vezette az olasz együttest. Őt a Lazio és az AC Milan volt vezetőedzője, Alberto Zaccheroni és a legutóbb az izraeli válogatottat irányító dán Richard Möller-Nielsen követi a rangsorban. A mostani felmérés előzménye, hogy a múlt héten Oroszország két legnagyobb kőolaj-vállalata, az állami többségtű Lukoil, valamint a Jukosz magántársaság 1 millió dollárt ajánlott fel, hogy neves külföldi edzőt szerződtessen a szövetség.
Vjacseszlav Koloszkov, a futballszövetség elnöke viszont állítja, hogy megfelelő hazai szakemberek is rendelkezésre állnak, így például Valerij Gazzajev, a CSZKA Moszkva trénere. Romancev azt követően nyújtotta be lemondását, hogy a csapata egy győzelemmel és két vereséggel a csoportmérkőzések után búcsúzott a vb-től.
Bombariadó után ünneplés Isztambulban
Világbajnoknak kijáró ünneplésben részesítették a szurkolók a hazatérő török válogatottat. A csapat óriási meglepetésre bronzérmet szerzett a koreai-japán közös rendezésű vb-n. Több tízezer drukker énekelve kísérte a játékosokat a repülőtérről a belvárosba, ahol százezrek várták őket. A válogatott többórás késéssel érkezett, mivel a szöuli felszállás előtt egy ismeretlen telefonáló bejelentette, hogy bombát helyezett el a gépen. A biztonságiak alaposan átvizsgálták a repülőt, s kiderült, hogy a fenyegetés alaptalan volt.
Kevesebb gól és néző, több sárga lap
Kevesebb gól és néző, több sárga lap – ez a XVII. labdarúgó-világbajnokság gyorsmérlege. A FIFA adatai szerint 2 705 197-en látták a helyszínen a 64 mérkőzést, ami átlagban 42 269 szurkolót jelent. Japánban 44 957-en, Dél-Koreában 39 580-an foglaltak helyet a lelátókon meccsenként. A korábbi öt vb-t tekintve ennél alacsonyabb csak 1982-ben, Spanyolországban volt a nézőszám: találkozónként 35 698. A csúcstartó az 1994-es, az Egyesült Államokban rendezett vb, mérkőzésenkénti 68 991 szurkolóval.
A 161 találat 2.52-es gólátlagot jelent, szemben a négy évvel ezelőtti 2.67-tel és az 1994-es 2.71-gyel. A sárga lapok száma ezzel szemben növekedést mutat. A játékvezetők 272 alkalommal figyelmeztették a labdarúgókat, találkozónként 4.25-ször. Négy éve Franciaországban ez a szám 4.03, 1990-ben Olaszországban 3.12, 1986-ban Mexikóban 2.56, 1982-ben Spanyolországban pedig csak 1.88 volt. Igaz, kirívó kivételként töri meg a trendet az 1994-es Egyesült Államokbeli vb a maga 90 percenként kiosztott 4.52 sárga lapjával.
Minden doppingteszt negatív
Mind a 256 doppingtesztje negatív eredményt hozott a világbajnokságon – jelentette be Jiri Dvorak, a FIFA orvosi bizottságának vezetője. A vb-n minden mérkőzésen csapatonként két-két játékost ellenőriztek.
Már lehet fogadni a 2006-os vb-re is
Az angol fogadóirodák 250 millió fontos rekordbevételt könyvelhettek el a világbajnokságnak köszönhetően és már nyilvánosságra hozták a 2006-os németországi vb nyereményszorzóit. Az elsőszámú favorit természetesen az immár ötszörös vb-aranyérmes Brazília. A dél-amerikai ország újabb diadala négyszeres pénzt hozhat. Az ezüstérmes Németország esetében 6-os, Franciaországot illetően 6.5-ös az odds. Olaszország és Argentína elsősége hétszeres, Hollandiáé nyolcszoros, Angliáé és Spanyolországé kilencszeres, Portugáliáé 16-szoros nyereményt jelent.

Több száz, gyerekekről készült intim felvételt árult az interneten három férfi