Boros Imre múltja

A Népszabadság című napilap szombati számában egy dokumentum fakszimiléjét közli, amely szerint Boros Imre jelenlegi MDF-es képviselőt 1989-ben a III/II-es csoportfőnökség főoperatív tisztjének nevezték ki. Az MTI Balsai Istvánt és Dávid Ibolyát is megkérdezte az ügyben.

MTI
2002. 08. 17. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boros Imrét 1989. február 15-i hatállyal helyezte szigorúan titkos állományba Horváth István belügyminiszter. A parancs szerint Boros Imrét a III/II csoportfőnökség 8. osztályának rendőr századosává nevezték ki, nyelvtudása miatt a belügyminiszter – összesen 3 ezer 300 forint – nyelvpótlék kifizetését engedélyezte számára. A parancs szerint beosztási illetménye 12 ezer 400 forint, az szt-pótlék havi összege pedig 800 forint volt.

A lap közöli egy másik dokumentum másolatát is, amely szerint Boros Imrét 1990. március 31-ei hatállyal helyezték nyugállományba. Boros Imre MDF-es képviselő, az Orbán-kormány PHARE-ügyeket felügyelő minisztere a Magyar Nemzet című napilap pénteki számában elismerte, hogy kapcsolatba került a titkosszolgálatokkal.

- Nem én kerestem a titkosszolgálatokat és egyáltalán nem örültem, sőt szorongtam, de az adott helyzetben megjelenésük törvényszerű volt – mutatott rá a kapcsolat kezdetére. Elmondása szerint a Magyar Nemzeti Banknál töltött évei alatt kiderült, hogy „egy nemzetközileg is nagyon jelentős partnerünk hosszú éveken keresztül álüzleteket hamisított a Magyar Nemzeti Bank nevét felhasználva”.

Az interjúból kiderül, hogy az 1992-ig tartó ügyre „nagy számú rendőr telepedett, de szolgálati beosztásuk ”kilétét„ nem fedték fel, azonban volt egy pont, amikor a lapokat fel kellett fedniük”. – Nem volt elképzelhetetlen, hogy magyar részről is vannak közreműködők az üzleti papírok hamisításában – közölte Boros Imre a Magyar Nemzettel.

Elmondta: a rendőrök még azt sem tartották kizártnak, hogy a közreműködőket a devizakereskedelmi osztályon is keresni kell. – Ezen a ponton vált az ügy titkosszolgálativá – jegyezte meg, hozzátéve: az MNB-ből való távozása után továbbra is rendelkezésre kellett állnia az ügyben és részt vett egy konspirációs kiképzésen is.

Balsai István, az MDF parlamenti frakciójának vezetője az MTI kérdésére szombaton azt mondta, hogy Boros Imre az őt érintő kérdésekben majd megteszi a megfelelő lépéseket. – Frakcióvezetőként ezzel kapcsolatban semmit nem tudok mondani – tette hozzá.

Balsai István azzal kapcsolatban sem kívánt közölni semmit, hogy Boros Imre korábban az MDF elnökségének írásban tanúsította: soha nem működött együtt a BM III-as főcsoportfőnökség egyetlen munkatársával és osztályával sem. – Őt kell megkérdezni, hogy mit írt alá. Mi nem az újságokból szoktunk tájékozódni, és ha van valami megbeszélni valónk egymással, akkor azt sem a sajtón keresztül tesszük meg – jegyezte meg az MDF frakcióvezetője.

Dávid Ibolya pénteken – a Magyar Nemzet cikkére reagálva – azt mondta: Boros Imre írásban azt a nyilatkozatot tette, hogy nem volt informátor, nem volt ügynök és szt-tiszti jelentést sem írt. Az MDF elnöke szerint az a nyilatkozat, amelyet Boros Imre saját kezűleg írt alá, „egyértelmű és világos”, míg a Magyar Nemzetben megjelent interjú „valóságtartalma megkérdőjelezhető”. – Én Boros Imre írásos nyilatkozatában bízom – tette hozzá az MDF elnöke. Az MTI-nek szombat délelőtt nem sikerült elérni Boros Imrét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.