Roma őrök lesznek a gyöngyösi kórházban?

A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője szerint jogszerűen és szakszerűen intézkedtek november elsején a gyöngyösi Bugát Pál Kórházban gyászoló roma család tagjaival szemben a Gyöngyösi Rendőrkapitányság munkatársai.

MTI
2002. 11. 06. 12:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tuza László Egerben, szerdán tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy az 50-60 fős csoport magatartása kimerítette a csoportosan elkövetett garázdaság bűntettének tényállását, ezért az intézkedő rendőröknek közbe kellett avatkozniuk.

A főkapitány a történteket felidézve elmondta: nem sokkal délután fél kettő előtt kapták a bejelentést, hogy egy 50-60 fős társaság olyan mértékben hangoskodik a kórházban, hogy az rémületet kelt a betegekben és ápolókban egyaránt, illetve akadályozza a betegellátást.

A helyszínre érkező rendőrök távozásra szólították fel a csoportot, akik a kórházban elhunyt családtagjukat gyászoltak. Már éppen indultak ki, amikor a csoport egyik tagja zubbonyánál fogva a tömegbe rántotta az egyik rendőrt, akit egyszerre öten ütöttek, majd az egyik verekedővel együtt legurultak a lépcsőn.

Ezt követően a társuk segítségére siető valamennyi rendőrt inzultus érte, közülük – mint később az orvosi vizsgálatok során megállapították – az egyiknek megrepedt az arccsontja, egy másik rendőrt egy fémtárggyal fültövön vágtak, egy rendőr pedig nyolc napon belül gyógyuló hámsérüléseket szenvedett.

Hozzátette, hogy a járőr tagjai a helyzetnek megfelelő kényszerítő eszközökkel, gumibot és bilincs használatával törték meg az ellenállást.

Az öt hangadót kiemelték és előállították: ellenük csoportosan elkövetett hatóság elleni erőszak miatt tett feljelentést a Heves Megyei Ügyészségi Nyomozóhivatalnál Gyöngyös rendőrkapitánya.

A sajtótájékoztatón Sebes Gábor, a Bugát Pál Kórház igazgató-főorvosa hangsúlyozta: az intézményben tisztában vannak azzal, hogy a roma kultúra része az örömnek és a bánatnak sajátos, hangos kinyilvánítása.

Hozzátette: ez megszokott jelenség a kórházban és az intézményben tolerálják ezeket a szokásokat. – A toleranciát Pro Egalitate Díjjal ismerte el két évvel ezelőtt a Gyöngyösi Cigány Kisebbségi Önkormányzat – mutatott rá.

Ugyanakkor leszögezte: a november 1-jén történtek az általuk eddig tapasztalt érzelemnyilvánítások mértékét jelentősen meghaladták.

Véleménye szerint a biztonsági őr helyesen járt el, amikor értesítette a rendőrséget, mert az 50-60 fős csoport tagjai nem tettek eleget kéréseinek és felszólításainak.

Arról is beszámolt, hogy az ilyen és hasonló esetek elkerülése érdekében kezdeményezni kívánja a roma kultúrát ismerő, cigány származású biztonsági őrök alkalmazását a kórház területén.

A gyászoló család tagjai szerint magatartásukkal nem szolgáltattak okot a rendőri beavatkozásra, ezért egy ügyvéd aláírásával kedden feljelentés érkezett hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt a gyöngyösi rendőrök ellen. A történtek során hat roma szenvedett sérüléseket, kettőt közülük kórházba szállítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.